TÜREK'İN ŞİRKETİNE AİT ARAZİ MTSO MECLİSİNİ GERDİ

Manisa TSO Meclis Toplantısında OSB Başkanı Sait Türek'e ait FİTBAK A.Ş.'ye tahsis edilen 10 bin metrekarelik arsa sert tartışmalara neden oldu. MTSO Meclis Üyesi Rıza Seyyar, Türek'i savunurken, İhsan Övünç ise "Ahkam kesmeyin, arsayı OSB'ye iade edin" dedi. Cüneyt Öğreten ise İhsan Övünç'ün üzerine yürüdü.

TÜREK'İN ŞİRKETİNE AİT ARAZİ MTSO MECLİSİNİ GERDİ

TÜREK’İN ŞİRKETİNE AİT ARAZİ MTSO MECLİSİ'Nİ GERDİ

Manisa TSO Meclis Toplantısında OSB Başkanı Sait Türek’e ait FİTBAK A.Ş.’ye tahsis edilen 10 bin metrekarelik arsa sert tartışmalara neden oldu. MTSO Meclis Üyesi Rıza Seyyar, Türek’i savunurken, İhsan Övünç ise “Ahkam kesmeyin, arsayı OSB’ye iade edin” dedi. Cüneyt Öğreten ise İhsan Övünç’ün üzerine yürüdü.

GERGİN ANLAR (FOTO GALERİ)

Manisa TSO Meclis toplantısında Yonca Gıda A.Ş. bünyesinde kurulan FİTBAK A.Ş. geçtiğimiz aylarda OSB’den 10 bin metrekarelik arazi satın almıştı. Ancak bu satış gerçekleştikten sonra arsa fiyatlarının zamlandığı iddia edilmiş, bu nedenle Türek’e ait şirketin haksız kazanç elde ettiği İhsan Övünç tarafından iddia edilmişti.

Bu iddialarla ilgili Yonca Gıda adına MTSO Meclis Üyesi Rıza Seyyar, önemli açıklamalar yaptı.

KURUMUN GAYRİ YASAL HİÇBİR İŞLEMİ OLMADI

Demokrasilerde sonuçlara herkesin saygı göstermesi gerektiğini ifade eden Seyyar, “Hayat devam ediyor. Manisa gündeminde sanki kişisel hırslara kurban ediliyor kişi. Şehrin görüntüsü, şehrin sanayisi bir uyum içerisinde olması gerekirken, herkes birbirinin ayağından çekiyor görüntüsü var. tabiî ki herkesin kişisel hırsları olabilir. Geçmişten gelen yarışları olabilir. Ben bugün için bugünü düşünerek buraya çıkıyorum. Burada bahsi geçen yöneticisi olduğum bir firmayı Yonca Gıda A.Ş.’yi ilgilendiriyor. Ben o grubun içerisinde 15 yıldır çalışıyorum. 15 yıllık iş hayatımda bugüne kadar asla gayri kanuni, gayri yasal kurumun hiçbir işlemi olmadı. Kaldı ki kurum 14 yıldır kendisini uluslar arası sertifika almış denetim şirketlerine denetliyor. Ayrıca Maliye Bakanlığı tarafından her 3 yılda bir tam denetime tabu tutuluyor. Gümrük Müsteşarlığı tarafından da her 2 yılda bir gümrük işlemlerinden dolayı işleme tabi tutuluyor. Bu süreç içerisinde yapılan bütün incelemelerde kurum yüz akıyla çıkmıştır.” dedi.  

FİTBAK KURULMA AŞAMASINDA

Yonca Gıda’nın Manisa’nın bir kurumu olduğunu belirten Seyyar, “Bu kurumunda kendilerine göre hedefleri var. Nasıl Türkiye’nin 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat, 2 trilyon dolar gayri safi milli hasıla, 25 bin dolar kişi başı milli gelir hedefi varsa, Yonca Gıda A. Ş.’nin de 2023 için kendine göre koyduğu hedefleri var. Kurumun çalışanları ve hissedarları da bu şirketin kötü anılmasını istemiyorlar. Kişisel çıkarlar bir tarafa. Bu şirket Manisa’nın değeri. Sonuçta insanların yiyip içecekleri belli. Ama bu kurumun yarattığı bir değer var. 160 milyon dolarlık bir ciroya ulaşmış. Türkiye’nin 300. sanayi kuruluşlarından birisi. Üretimden satışlarda, ticaretten değil. Artık Marka şehirler ismiyle marka olmuyor, kurumlarıyla marka oluyor. Sanayi ve Ticaret Odasının yaptıklarıyla marka oluyor, şirketleriyle marka oluyor. Bu değerlere sahip çıkmak lazım. Yonca Gıda ne yapmış. Yonca Gıda Türkiye’de 4.sü olacak ambalaj firması kurmak için yola çıkmış. FİTBAK A.Ş. kurmuş. Manisa Organize Sanayi’den de 10 bin metrekarelik bir yer almış. Yerin parasını Yonca Gıda A.Ş. OSB’ye havale etmiş. Bu para fiilen kasadan çıkıp OSB’ye aktarılmış. FİTBAK kurulma aşamasında. Şuan içinde yatırım kararı verilmiş olan makinelerin pazarlığı sürüyor. Bir hissedarı olarak diyorum ki şehirden bir çıkıp kardeşim ben 10 bin metrekare alan içerisinde toplam 4 yıl içerisinde 10 milyon Euro yatırım yapacağım, ama bunun 6 milyon Euro’suna da 2013 yılı içerisinde tamamlayacağım diyen varsa ben imza yetkimi kullanarak, yarın o arsayı isteyen arkadaşa ödediğim bedelden yüzde 5 daha aşağı vermeye hazırım” dedi.

YONCA GIDA DENETLENİYOR

Dedikoduların haksız olduğunu belirten Seyyar, “Bizim yaşadığımız toplumda inançlarımız var. Sonuçta bir katma değer yaratıyoruz. Hırsızlık yapmıyoruz, ahlaksızlık yapmıyoruz, namussuzluk yapmıyoruz. Biz elde ettiğimiz cironun matematiksel olarak yüzde 97,33’ünü fiilen bu bölgeye dağıtıyoruz. Yılda 67 bin ton yaş sebze ve meyve alıyoruz. Yılda 1 trilyonun üzerinde mazot parası ödüyorum. Birilerinin ayaklarına kurşun sıkarak birilerini kötüleyerek bu işler olmaz. Yonca Gıda’nın geçmişinde ve bugün asla gayri ahlaki hiçbir şey yoktur. Zaten devlet tarafından denetleniyor.”

YONCA GIDA’YA VAR BİZE YOK!

Manisa OSB’ye arsa için başvurduğunu ancak OSB yönetimden hiçbir cevap gelmediğini ifade eden MTSO Meclis Üyesi İsmail Günhan, “İzmir yerine Manisa’ya 10 milyon dolarlık bir yatırım yapmak istedim. Yanımda 100 kişi çalışıyor. Şuandaki yönetim bana cevap verme lütfünde bulunmadı. Madem Manisalılar birbirlerini çekmesin, niye bana bu yapıldı. Yonca Gıda’nın başındaki kişi OSB yönetim kurulu başkanı. Kendisine arsa tahsis ediliyor ama başkasına edilmiyor. Manisa OSB’yi yöneten kişiler Manisalı şirketlere yer vermezlerse kime yer verecekler? 10 milyon dolarlık yatırım yapıldı ve birkaç gün içinde üretime başlıyor. Bu yatırım Manisa’ya gelseydi fena mı olurdu? OSB Manisalılarda kalırsa gelişir, Manisalılara kalmazsa gelişmez” diye konuştu.

O ARSAYI OSB’YE İADE EDİN

MTSO Meclis Üyesi ve OSB Denetleme Kurulu Üyesi İhsan Övünç ise “Mayıs ayında yapılan OSB’nin genel kurulunda FİTBAK Ambalaj’ın hayali bir firma olduğunu açıkladım. Bu şirketin nasıl kurulduğunu divana açıkladım. Genel kurula bir tane bile basın mensubu davet edilmedi. Yonca Gıda ve FİTBAK Ambalaj’ın OSB başkanına ait olan bilgiyi suç duyurusu için bakanlığa gönderdim. OSB’ye iade edilsin. Rıza Bey’in bulunduğu Yonca Gıda’nın onun haricinde 3 daha parseli vardır ve boş durmaktır. Hiçbir kanun şirketlerin haksız kazanç elde etmesine el vermez. OSB başkanı olarak FİTBAK Ambalajı hayali olarak kurup, ahkam kesmeye hakkına sahip değilsiniz. Aldınız arsayı OSB’ye iade edin” dedi.

ORTAM GERİLDİ

İhsan Övünç konuşmasın bitirdikten sonra MTSO Meclis Üyesi Cüneyt Öğreten, “İhsan Bey çok yanlış konuşuyorsun. Seninle özel görüşeceğim. Ben adamın gırtlağını çıkarırım. Manisa beni tanımıyor” diyerek Övünç’ün üzerine yürümeye başladı. Meclis üyeleri Cüneyt Öğreten’i zor tutup toplantıdan dışarı çıkardı. Ardından daha fazla tartışma çıkmasın diye MTSO Meclis Başkanı Tezcan Ödemiş toplantıyı bitirdi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.