banner278

TÜM ÖĞRETMENLER TOPLANDI!

Eğitici Uzm.Dr. Ümit Atman eşliğinde, Fen Bilgisi ve Biyoloji Öğretmenleri başta olmak üzere tüm öğretmenler dün saat 15:00'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği çerçevesinde Manisa Öğretmenevinde başta Fen Bilgisi ve Biyoloji öğretmeanleri olmak üzere İlimiz Merkez ilçede görev yapan tüm öğretmenlere Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı konulu seminer verilmiştir. Seminere katılım ve ilgi oldukça yoğun olmuştur.

banner292
TÜM ÖĞRETMENLER TOPLANDI!


TÜM ÖĞRETMENLER TOPLANDI!

Eğitici Uzm.Dr. Ümit Atman eşliğinde, Fen Bilgisi ve Biyoloji Öğretmenleri başta olmak üzere tüm öğretmenler  dün saat 15:00’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği çerçevesinde Manisa Öğretmenevinde başta Fen Bilgisi ve Biyoloji öğretmeanleri olmak üzere İlimiz Merkez ilçede görev yapan tüm öğretmenlere Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı konulu seminer verildi.
Seminerin ilk bölümünde öğretmenlere okulda öğrencilerine anlatmaları gereken KKKA ile ilgili temel bilgiler verildi. Son kısımda soru-cevap şeklinde geçti. Ayrıca konuyla ilgili güncel, bilimsel gelişmeler Uzm.Dr.Ümit ATMAN tarafından öğretmenlerle paylaşıldı.

Atman şunları söyledi,"Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA veya Kırım-Kongo Hemorajik Ateş, KKHA) keneler (özellikle Hyalomma cinsi) yoluyla bulaşan, viral bir hastalıktır. Evcil ve vahşi hayvanların yanı sıra insanlara da bulaşabilir. Özellikle Doğu ve Batı Afrika'da yaygın olan virüsdür. Enfekte olmuş memelilerde klinik hastalık nadir de olsa, insanlarda çoğunlukla ağır geçer ve ölüm oranı %30'dur. Görüldüğü bölgelerde virüs keneler yoluyla bulaştığı için özellikle tarım ve hayvancılık ile uğraşan kişiler yüksek risk grubundadır. Sendroma ilk kez 1944 yılında Batı Kırım'da rastlanmıştır. Türkiye'de ise ilk kez 2002 yılında ortaya çıkan epidemi sırasında tanımlanmıştır.Sendromun insanlardaki enfeksiyonu genelde Hyalomma kenesinin ısırığı nedeniyle olur. Sığır, koyun ve keçi gibi çiftlik hayvanlarının yanı sıra, tilki gibi vahşi hayvanlarda da etken virüse rastlanmıştır. Ayrıca kuşlara ve küçük memelilere de bulaşabilir. Afrika-Avrupa arasında göç yolu bulunan bazı kuşlarda virüse rastlanması kuşların virüsün kıtalararası geçişini sağlamış olabileceği fikrini doğurmuştur."

Atman Şöyle devam etti,"Enfekte çiftlik hayvanlarının etinin işlenmesi veya yenmesi sonucu insanlarda ortaya çıkabilir. Ayrıca enfekte olmuş kan ve kusmukla temasa geçmiş sağlık (hizmeti) çalışanlarında da görülmüştür. İnsanlara bulaşmasının yaygın bir yolu da kene ısırığıdır. Bunların dışında enfekte hastalarla temas da bulaşmada önemli bir etkendir. Kuluçka süresinin ardından grip-benzeri semptomlar görülmeye başlar. Bunlar yaklaşık bir hafta sonra geçebilir. Bununla birlikte kanama belirtileri rahatsızlığın ilk 3-5 gününde görülmeye başlar. Semptomların ilk ortaya çıkışından 9-10 gün sonra hastalar iyileşme belirtileri gösterir, fakat %30'u rahatsızlığın 2. haftasında ölür. Spesifik bir tedavisi olmadığı için tedavi çoğunlukla bulgulara yönelik olup, destek tedavisi şeklindedir. Bulaşıcı hastalık olduğu için Kırım-Kongo Hemorajik Ateşine karşı toplumu bilinçlendirmek ve halk sağlığı açısından önlemler almak çok önemlidir.

Kenelerin aktif olduğu Nisan ve Ekim aylarında, kenelerin bulunduğu ortamdan halkın kaçınması; kenelerin büyük sayılarda bulunabileceği ortamlarda (örneğin ahırlarda vs.) çalışan kişilerin peryodik muayene edilmesi faydalı önlemlerdendir. Yine kenelere karşı önlem olarak keneleri kaçıracak insektisit uygulanması da olası önlemler arasındadır. Epidemi dönemlerinde kişi üzerinde kene bulursa bunu çıkarmaya çalışmamalı ve hemen en yakın sağlık merkezine gitmeli ve keneyi burada uzmanlar çıkarmalıdır.Tanı almış hastaların kan ve vücut sıvıları ile temastan kaçınılmalıdır. Eğer bir temas olmuşsa, temas etmiş kişi dikkatlice gözlenmeli ve belirtiler görülürse mutlaka hekime başvurulmalıdır. Ayrıca, Hasta hayvanların kan ve dokularına doğrudan temasın bulaşmaya yol açabileceği unutulmamalıdır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.