TÜBİTAK, CBÜ'DE BİLGİLENDİRME YAPTI

Ulusal ve uluslararası akademik araştırma programları ve bilim insanları desteklerine dair bilgi ve eğitim vermek üzere, 81 ilde akademisyenlerle buluşan TÜBİTAK, bu kapsamda Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nin (CBÜ) de konuğu oldu.

TÜBİTAK, CBÜ'DE BİLGİLENDİRME YAPTI

TÜBİTAK, CBÜ'DE BİLGİLENDİRME YAPTI

Ulusal ve uluslararası akademik araştırma programları ve bilim insanları desteklerine dair bilgi ve eğitim vermek üzere, 81 ilde akademisyenlerle buluşan TÜBİTAK, bu kapsamda Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin (CBÜ) de konuğu oldu.

TÜBİTAK yetkilileri, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Akademik Ar-Ge Destek Programları Bilgilendirme ve Eğitim Toplantısı”na katıldı. CBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Çelik ve Prof. Dr. Süheyla Sürücüoğlu, dekanlar, enstitü müdürleri ve öğretim üyelerinin katıldığı toplantıda açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, “TÜBİTAK, bir bilim insanının takip etmesi gereken en önemli kurumdur. Biz de üniversite olarak bilimsel araştırmalara büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda bir ödül-teşvik yönergesi çıkardık ve ilk ödül törenimizi de 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Töreni’nde gerçekleştirdik. Ödüllere 'Atıf Ödülü' gibi yeni kategoriler ekledik. TÜBİTAK’ın verdiği yayın teşvik ödülünü örnek alarak, 'Yıllık Yayın Performans Ödülü' kategorisi koyduk. Sağlık bilimlerinde yılda üç, fen bilimlerinde yılda iki, sosyal bilimlerde ise yılda 1 yayını olan hocalarımıza ödül verdik. Amacımız bilimsel üretimi artırmak ve üniversitemizin bilimsel anlamda Türkiye’deki en üst düzey üniversiteler arasında yer almasını sağlamak. Geçtiğimiz günlerde Ortadoğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü tarafından hazırlanan bilimsel üretimde, dünyadaki ilk 2000 üniversite listesi yayınlandı ve üniversitemiz bu listede 1381. sırada yer aldı. Umarım ileriki yıllarda ilk 500 üniversite arasına girmeyi de başarırız. Ben de 2004-2007 yılları arasında TÜBİTAK Mühendislik Araştırma Grubunda görev yaptım. Ayrıca, TÜBİTAK’tan projem için destek aldım. TÜBİTAK’ın bu anlamda çok fazla fonu ve desteği var. Bu nedenle, bu bilgilendirme toplantısı öğretim elemanlarımız için çok önemli. Onlardan TÜBİTAK’ın destek programlarını çok iyi takip etmelerini ve projeler hazırlayarak hiç çekinmeden başvuruda bulunmalarını istiyorum. Lütfen müracaattan çekinmeyin. Ben de ilk başvurumda destek alamadım. Ama ikinci başvurumda olumlu cevap aldım. Sizler de bıkmadan çalışmaya devam edin. Her konuşmamda tekrar ediyorum, bizim üç hedefimiz var: eğitim kalitesi, hizmet kalitesi ve bilimsel üretimimizi en üst düzeye çıkarmak. Bütün öğretim elemanlarımızı, bu anlamda var güçleriyle çalışmaya davet ediyorum. TÜBİTAK yetkililerine de üniversitemize gelerek, bizleri bilgilendirdikleri için çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

TÜBİTAK ekibinden Prof. Dr. Şemsettin Türköz ise, “Ben öncelikle Başkanımız Prof. Dr. Sayın Yücel Altunbaşak hocamızın saygı ve selamlarını ileterek konuşmaya başlamak istiyorum. TÜBİTAK olarak, Haziran ayının sonuna kadar yaklaşık 7 aylık bir süre içerisinde bütün üniversiteleri ziyaret etmeyi planlıyoruz. Bu gezilerde, ulusal ve uluslararası destek programlarımızı ve bilim insanı destek programlarımızı tanıtmak istiyoruz. Daha önce bizim proje desteğimizden faydalanmış olan hocalarımızı da misafir konuşmacı olarak programımıza dahil ettik. Onlar da sizlere bu konuda yardımcı olacaklar ve sizlerle bir araya gelecekler. Bizi bu kadar geniş bir ekiple kabul ettiği için Rektörümüz nezdinde Celal Bayar Üniversitesi’ne teşekkür ediyorum. Yine bize misafir konuşmacı olarak katılan Celal Bayar Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Mehmet Korkmaz ve Doç. Dr. Funda Demirhan’a da ayrıca teşekkür ediyorum. Bugün bir ekip olarak buradayız. Araştırma Destekleme Daire Başkanlığından Elektrik Elektronik Araştırma Grubu Yürütme Sekreteri Dr. Ersin Elbaşı ve Uluslararası İlişkiler Dairesinden Bilimsel Programlar Uzmanı Burcu Göğüş Doğan benimle birlikte Celal Bayar Üniversitesi’nin konuğu oldu. Bu toplantılarımızın amacı, üniversitelerle aramızda bir iletişim köprüsü kurmak. Toplantıya katılamayan araştırmacılarımız, bu sunumlara TÜBİTAK internet sayfasından ulaşabilirler. Aranızda bulunduğumuz için çok mutlu olduğumuzu tekrar ifade etmek istiyorum” dedi.


Ardından TÜBİTAK ekibinden Dr. Ersin Elbaşı, “Ulusal Araştırma Destek Programları Tanıtımı” ve “Başarılı Proje Hazırlarken Dikkat Edilecek Hususlar” konulu konuşmasını yaptı. Program, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Korkmaz’ın 'Nasıl Başardım?' konulu konuşması, TÜBİTAK ekibinden Uzm. Burcu Göğüş Doğan’ın 'Uluslararası Bilimsel Araştırma Destek Programları', 'Başarılı Olmak İçin İpuçları' konulu konuşmaları, yine TÜBİTAK yetkilisi Prof. Dr. Şemsettin Türköz’ün 'Bilim İnsanı Destek Programları Tanıtımı', 'Başarılı Olmak İçin İpuçları' konulu konuşmaları ve Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Funda Demirhan’ın 'Nasıl Başardım?' konulu konuşması ile devam etti. Toplantı, soruların cevaplandırılması ve öğretim üyeleri tarafından doldurulan anketlerin değerlendirilmesi ile sona erdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.