TORBA DELİNDİ!

Türk İş Manisa Temsilcisi Hüseyin Özben, “denkleştirme”, “deneme sürelerinin uzatılması” ile “evden çalışma ve uzaktan çalışma” gibi esnek çalışma biçimlerini yaygınlaştıran maddelerin geri çekildiğini bildirdi.

TORBA DELİNDİ!

İŞÇİLERİN BASKISI SONUÇ VERDİ

TORBA DELİNDİ! Türk İş Manisa Temsilcisi Hüseyin Özben, “denkleştirme”, “deneme sürelerinin uzatılması” ile “evden çalışma ve uzaktan çalışma” gibi esnek çalışma biçimlerini yaygınlaştıran maddelerin geri çekildiğini bildirdi. Türk İş Manisa İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Manisa 1 Nolu Şube Başkanı Hüseyin Özben konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Türk-İş, Torba Yasa Tasarısı’nın TBMM’ye sevkinden itibaren tasarıya ilişkin çekincelerini raporlar halinde ilgili her kesime göndermiş, çalışan hak ve çıkarlarını geriye götüren maddelerin değiştirilmesi ya da geri çekilmesi için her türlü girişimde bulunmuştur.  TÜRK-İŞ’in girişimlerinin ilk olumlu sonucu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda alınmıştır. İl Özel İdarelerinde çalışan istihdam fazlası işçilerin Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Teşkilatına dağıtılmasını öngören madde verilen önerge ile işçilerin üye olduğu YOL-İŞ Sendikası’nın isteğine uygun olarak işçilerin “Karayolları Genel Müdürlüğüne dağıtılmaları” şeklinde değiştirilmiştir. TÜRK-İŞ aynı dönemde bir eylemlilik sürecine de girmiştir.  Emek ve meslek örgütlerinin yaptığı eylemlere destek veren TÜRK-İŞ, 26 Ocak 2011 tarihinde tüm il ve bölgelerde AK Parti İl Binaları önünde düzenlediği kitlesel basın toplantıları ile Torba Yasa Tasarısı’nı protesto ederken, diğer yandan da sakıncalı maddelerin değiştirilmesi ya da geri çekilmesi için Hükümetle yaptığı görüşmeleri sürdürmüştür. Bu görüşmelerden sonuncusu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşerek, soruna çözüm arayacağını bildirmiştir.  Bu görüşmeler sonucunda,  AK parti TBMM Grubu, bazı maddelerin geri çekilmesi önerisini gündeme getirmiş, çalışanların hassas olduğu üç maddenin tekriri müzakere ile geri çekilmesi önerisi TBMM Genel Kurulu’na götürülmüş ve oy birliği ile kabul edilmiştir. “dedi. BAZI MADDELER GERİ ÇEKİLDİ Genel Kurul görüşmelerinde evden çalışma, uzaktan çalışma gibi esnek çalışma biçimlerini yaygınlaştıran 76. madde; deneme süresini dört aya çıkartan 77’nci madde ile turizm sektöründe çalışan işçilerin denkleştirme süresini dört aya kadar uzatan 78’nci madde oy birliği ile metninden çıkarıldığını hatırlatan Özben, “TÜRK-İŞ,  çalışma hayatının sorunlarının çözümünde yapılan eylemlerin etkisine inanmakta, ancak bu eylemlerin yanı sıra Hükümet nezdinde sorun çözücü diyalogların gerçekleştirilmesini de zaruri görmektedir. Bu inançla yol haritasını belirleyen TÜRK-İŞ’ in girişimleri sonucunda söz konusu üç maddenin geriye çekilmesi çalışma yaşamımız açısından önemli bir kazanç olmuştur.  TÜRK-İŞ, emek ve meslek örgütlerinin eylemleri ve verdikleri önergelerle konuya karşı duyarlılığı sürdüren muhalefet partilerinin girişimlerinin de bu sürece olumlu katkı yaptığına inanmaktadır. Başta Başbakan olmak üzere Hükümet ve Parti yetkililerinin son anda da olsa sergilediği sağduyulu yaklaşım bu sonucun alınmasına olanak sağlamıştır.”diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.