TOPLU ULAŞIMDA ANLAŞMA SAĞLANDI

Manisa Belediye Meclisi tarafından alınan kent içi toplu ulaşımda dönüşüm kararının ardından gerçekleştirilen komisyon toplantılarının üçüncüsünde nihai karara varıldı. Buna göre 1 Ocak 2012 yılından itibaren yeni güzergahlarda mevcut toplu ulaşım araçlarıyla üç aylık yeni sistemin deneneceği ve 2012 yılının Eylül ayı sonuna kadar yeni ulaşım araçlarının Manisa'da hizmete gireceği kaydedildi.

TOPLU ULAŞIMDA ANLAŞMA SAĞLANDI

TOPLU ULAŞIMDA ANLAŞMA SAĞLANDI

Manisa Belediye Meclisi tarafından alınan kent içi toplu ulaşımda dönüşüm kararının ardından gerçekleştirilen komisyon toplantılarının üçüncüsünde nihai karara varıldı. Buna göre 1 Ocak 2012 yılından itibaren yeni güzergahlarda mevcut toplu ulaşım araçlarıyla üç aylık yeni sistemin deneneceği ve 2012 yılının Eylül ayı sonuna kadar yeni ulaşım araçlarının Manisa’da hizmete gireceği kaydedildi.

Toplu Ulaşım Komisyonu, Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında, Belediye Encümen Toplantı Salonu’nda toplandı. Toplantıya Başkan Ergün’ün yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Azmi Açıkdil, Belediye Meclis üyeleri Ali Aktaş, Abdullah Ata, Engin Sinaner, Manisa Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mümin Deniz, Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yusuf Enli ile komisyon üyeleri katıldı. Toplantıda bir açıklama yapan Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yusuf Enli, “Tabi içimizde bazı kuşkular vardı, o kuşkularımızı da dile getirmiştik. Manisa’da toplu ulaşımda dönüşüm konusu geçmiş dönemlerde de hep konuşuluyordu. Türkiye genelinde de 40’ın üzerinde vilayetin bunu gerçekleştirdiğini biliyoruz. Siz bu projeyi bize sunduğunuz zaman sizden biraz süre istedik, diğer illeri gezelim orada bunun nasıl yapıldığını görelim dedik. Sağ olun o imkanı da tanıdınız bize ve gittik, geldik” dedi.
Asla Bu Projeye Karşı Değiliz
Toplu ulaşımda dönüşümü üyelere anlatmak için toplantılar yaptıklarını da aktaran Enli, şunları söyledi: “En son toplantımızı da geçtiğimiz akşam 245 arkadaşımızla, yani yüzde 98 gibi bir katılım oranıyla gerçekleştirdik. Biz arkadaşlarımızla her bir araya geldiğimizde projenin belediyenin bir projesi olduğunu, geçiş sürecinde sıkıntılar yaşanabileceğini söyledik ama asla projeye karşı çıkmadık. Bunu herkes böyle bilsin. Olacak projenin düzgün bir şekilde olabilmesi için mücadele ettik. Arkadaşlarımızla o toplantımızda bunları bir kez daha konuştuk. Gizli oylamaya gerek duymadan oybirliğiyle belediyenin bu projeyi sağlayabilmesi konusunda karar kıldık. Kooperatif kurulması konusunda yine bize görev verdiler. İnşallah Manisa halkına güzel hizmetler veririz. Ben şahsım, yönetim kurulum, üyelerimiz adına bizlere uzun düşünme imkanı verdiğinizden dolayı şahsınıza, ekibinize ve Manisa Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. İnşallah her şey çok güzel olur, Manisa’ya en güzel şekilde hizmet veririz. Allah bizi utandırmasın.”
Encümen Kararı Ardından Uygulamaya Geçeceğiz
Enli’nin ardından söz alan Manisa Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mümin Deniz de, dönüşüm süreciyle ilgili kamuoyuna bilgi verdi. Toplu ulaşım komisyonunun nihai karara vardığını kaydeden Deniz, “Bugüne kadar yapılan görüşmeler sonucunda Manisa Belediyesi olarak toplu ulaşım araçlarından istediğimiz kooperatif kurulması, gelir havuzunun oluşturulması, araçlara kent kart takılması, kamera ve araç takip sisteminin araçlarda bulunması, yeni güzergahların belirlenmesi, hatların kısalması ve verimli hale getirilmesi gibi konularda mutabakat sağlanmış oldu. Biz de Manisa Belediyesi olarak taleplerimizi rapor haline getirip, Encümene sunacağız. Encümenimiz de bu raporları karar haline getirecek, encümen kararı şeklinde ve biz bu kararı daha sonra uygulamaya dönüştüreceğiz” dedi.
Uygulama Nasıl Olacak
Dönüşüm sisteminin uygulanması ile ilgili bilgi de veren Deniz, şöyle dedi: “01.01.2012 tarihinden itibaren yeni güzergâhlarda mevcut araçlarımızla, araçları daha yenilemeden Ocak, Şubat ve Mart döneminde deneme yapacağız. Bunlardan alınacak raporları ve aksaklıkları tespit edeceğiz. Mart ayı sonunda da Başkanımızın girişimleriyle yeni araç alımı startı verilecek. Yaklaşık 6 ay gibi süren imalat aşamasından sonra da 2012 yılının 9. ayında tahminen bu araçlar şehrimize gelecek ve bu mevcut güzergahlara yeni araçlarla gireceğiz.”
Toplu ulaşımda dönüşümün Manisa’ya hayırlı olmasını dileyen Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise, “Yaklaşık 1 senedir Manisa Belediyesi’nin altyapı olarak yapmış olduğu çalışmalar neticesinde ve bu gelişmeler doğrultusunda, Manisa’da vatandaşlarımızın istek ve şikayetleri noktasında yapılan çalışmalarla, bundan 3-4 ay öncesi ilgili Sayın Başkanımız ve hat sahipleriyle ve bu konuya duyarlı olan meclis üyesi arkadaşlarımızdan bir komisyon oluşturmuştuk. Bu komisyon diğer illerdeki sistemleri gördü. Geçmiş yıllarda yapılan çalışmalar bizim için önemli bir done oldu. Bu konuda yıllardan beri çalışma yapmış olan sayın başkanla, onların birikimleri bir masa etrafında bir araya getirildi” dedi.
Bu Bir Milattır
Geçişlerin biraz sıkıntılı ve sancılı olabileceğini ifade eden Başkan Ergün, “Ama sonucuna baktığınızda güzel şeylere gittiğini zaman zaten ortaya çıkarıyor. Umuyorum ki bu çalışmalar, yılbaşından itibaren hem verilerin alınması, hem de uygulamanın startının verilmesi itibariyle, inşallah Manisa halkına çok daha güzel ulaşımı ve şikayetleri ortadan kaldıran hizmeti getirir. Ben mevcut başkan ve tüm komisyon üyelerine yapmış oldukları özverili çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah hayırlı, uğurlu olsun. Bu bir milattır. Yıllardan beri üzerine gidilip, maalesef ki hep ertelenen, ötelenen bir konuydu. İnşallah bu süreç, bundan sonraki zamanlarda çok daha güzel hizmetleri Manisa’ya, vatandaşlarımıza getirir. Niyetimiz kimseyi üzmek değil, vatandaşlarla beraber, kurumlarla beraber işbirliği içerisinde Manisa’yı en iyi noktalara getirmektir. Bunun da bilinmesini istiyorum” diye konuştu.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.