"TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİNDE HÜKÜMET KENDİSİYLE ÇELİŞMİŞTİR"

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Manisa İl Temsilcisi Yüksel ülker, ''Toplu sözleşme uyuşmazlıkla sonuçlanmıştır. Sorumlusu kamu işveren heyetidir, sorumlu Maliye Bakanlığı yetkilileri ve Hükümettir'' dedi.


TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİNDE HÜKÜMET KENDİSİYLE ÇELİŞMİŞTİR

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Manisa İl Temsilcisi Yüksel ülker, ''Toplu sözleşme uyuşmazlıkla sonuçlanmıştır. Sorumlusu kamu işveren heyetidir, sorumlu Maliye Bakanlığı yetkilileri ve Hükümettir'' dedi.   Ülker, toplu sözleşme sürecinin, kamu işveren heyetinin, ''Şunu verirsem Türkiye'ye maliyeti ne olur'' diye sadece paranın rakamsal değerini hesaplaması ve ''Vermezsem Türkiye ne kaybeder'' sorusunu hiç sormaması sonucu uzlaşmazlıkla sonuçlandığını belirtti. Maliye Bakanlığının, 2002 yılından 2012 yılına kadar maaşlarda yapılan artışlarla, enflasyonun üzerine ne kadar verdiklerine dair rakamlar açıkladığını, ancak Maliye Bakanı'nın rakamlar sonrasında soru almamasının manidar olduğunu belirten Ülker, şunları kaydetti: ''Sorun belli, Türkiye eğer büyüyorsa biz bu büyümeden payı istedik ya da Türkiye, Maliye Bakanı, diğer yetkililerin yansıttığı gibi ekonomide işler rayında değil, birileri rol yapıyor. Bu iki soruya cevap aradık. Avrupalıysak Avrupa'nın, dünyanın krizi en iyi yöneten ülkesiysek bunu memurlar da hissetsin, Afrika ülkesiysek bizde bilelim, taleplerimizi gözden geçirelim. Hangi statüye girdiğimize dair bir cevap verilmedi. 'Ama enflasyona ezdirmedik' rakamları Maliye Bakanına soruyoruz, 2011 yılında bu ülke yüzde 8,5 oranında büyümedi mi? 2011 enflasyonu yüzde 10,5 gerçekleşmedi mi? Şu anda ilk 4 aylık enflasyon 3,05, bunun yıllığa tekabül eden oranı yüzde 11'in üzerinde değil mi? Sizin 74 milyondan vergi ve harçlar olmak üzere alacağınız bu oran, yeniden değerleme oranı yüzde 10,26 değil mi? Devlet olarak milletten harcını, vergisini alırken, ona bir limit belirliyorsunuz. Yeniden değerleme oranı yüzde 10,26. Öyleyse bunun altında zam teklifi yapmak bile kendi kendinize ters düşmek olmaz mı? Bu sorulara cevap arandı ama verilen cevaplar inandırıcı değildi.'' Kamu İşveren Heyeti'nin 14 Mayıs günü getirdiği teklife sendikalarının 'dağ fare bile doğurmadı' diyerek en ağır eleştiriyi yaptığını hatırlatan Ülker, ''Bugün gelinen noktada, toplu sözleşme uyuşmazlıkla sonuçlanmıştır. Sorumlusu kamu işveren heyetidir, sorumlu Maliye Bakanlığı yetkilileri ve sorumlusu Hükümettir'' dedi. Ülker, Sendika Genel Merkezlerinin Perşembe günü hizmet kollarıyla birlikte Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na müracaatta bulunacağını, bunun öncesinde neler yapılacağı konusunda da Başkanlar Kurulu'nun yeni kararlar aldığı bilgisini vererek, Eğitim-Bir-Sen'in de yarın bir gün süre ile iş bırakma eylemi yapacağını söyledi. Memur-Sen'in taleplerinin kamuoyu tarafından iyi algılandığını ve destek gördüğünü belirten Ülker, Türkiye ekonomisinin iyi yolda olduğunu, hal böyleyken hükümetin söylemlerine göre, bir seferde enflasyonu kamu çalışanlarının ezmesini istediklerini dile getirdi. Ülker, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nda ortaya çıkan durumun tamir edileceğine yönelik inanç içinde olduklarını da sözlerine ekledi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.