banner278

TKİ GENEL MÜDÜRÜ AKTAŞ'IN SOMA ZİYARETİ

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürü Mustafa Aktaş, Manisa'nın Soma ilçesine gelerek, bir dizi ziyaretlerde bulundu.

TKİ GENEL MÜDÜRÜ AKTAŞ'IN SOMA ZİYARETİ

TKİ GENEL MÜDÜRÜ AKTAŞ'IN SOMA ZİYARETİ

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürü Mustafa Aktaş, Manisa'nın Soma ilçesine gelerek, bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Aktaş'a ziyaretinde Genel Müdür Yardımcısı Muammer Bulut, İşletme Daire Başkanı Murat Albayrak, Etüt Proje Daire Başkanı Mustafa Özdingiş, Pazarlama Satış Daire Başkanı Süleyman Karakoç, İdari ve Sosyal İşlet Daire Başkanı Süreyya Yoğurtçu ve Yer Altılar Şube Kontrol Müdürü Ali Sağır eşlik etti. İlk olarak Sarıkaya, Kısrakdere ve Kartalkaya açık ocaklarını ziyaret eden Aktaş, Kartalkaya'da maden işçileriyle buluştu.

"SOMA BİZİM GÖZ BEBEĞİMİZ"
Aktaş, İşçilere Soma'ya değer verdiği için ilk olarak Soma'ya geldiğini ifade etti. Aktaş, burada işçilere hitaben yaptığı konuşmada, "Soma bizim gözbebeğimiz. Sadece bizim değil Türkiye'nin gözbebeği, TKİ tarihinde ilk defa aranızdan biri genel müdür oldu. Çünkü ben 2 yıl özel sektörde açık ocaklarda çalıştıktan sonra 1 yıl Afşin Elbistan'da 7 yıl da Çorum Dodurga'da yeraltında vardiya mühendisliği yaptım. O zaman 4 vardiya usulüyle çalışıyorduk. Serviste hep işçi arkadaşlarla beraber gittim geldim. 15 sene yeraltında çalıştım. Başmühendislik, şube müdürlüğü, müessese müdürlüğü, bölge müdürlüğü, daire başkanlığı genel müdür yardımcısı derken en sonunda kısmet oldu TKİ'ye Genel Müdür oldum. Bu TKİ tarihinde belki de bir ilk. Birbirimizi biliyoruz, tanıyoruz. İnşallah daha iyi daha güzel işleri beraberce yaparız. Ben sizleri görünce çok mutlu oldum." dedi.

"SOMA ENERJİ ARENASI OLACAK"
Somalıların çok kaliteli bir kömür ürettiğini kaydeden Aktaş sözlerine şöyle devam etti:"Bizim hedefimiz şu; burada çalışan özel sektör ile kamu işçisi bir bütün. Bizim birbirimizden ayrı ve gayrımız söz konusu değil. El birliği ile bugün yeraltından 10 milyon ton kömür çıkarıyoruz. Yarın inşallah bu 20 milyon ton olacak. Açık işletmeden de 10 milyon ton rakamlarına ulaştığımızda 30 milyon ton yani TKİ'nin şu anda termik santral piyasa ve ısınma sanayisine verdiği kömürün tamamını inşallah Soma'dan çıkaracağız. Burada şu anda bin 34 megawatt'lık bir santral var. İnşallah buna ilave olarak bir 2 bin, 2 bin 500 megawatt daha santral kapasitesi oluşturabilirsek, 3 bin 500- 4 bin megawattlık bir potansiyele ulaşmış olacağız ve burayı havza madenciliği ve enerji arenası haline getireceğiz. İstihdama katkı veren en büyük havzalardan biri olacak Soma. Bugün Dikili Limanı var, yarın Çandarlı Limanı yapılıp genişleyecek inşallah. Hepinize kazasız belasız mutlu yıllar diliyorum"

BELEDİYE ZİYARETİ
Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene'yi ELİ Müessese Müdürü Hakkı Duran ve yönetimi ile birlikte makamında ziyaret eden TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş, Belediye Başkanı Hasan Ergene ve belediye meclis üyeleri tarafından kapıda karşılandı. Soma Belediyesi Hizmet Binasına ilk defa geldiğini belirten Aktaş hayırlı olsun dileklerinde bulundu. TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş, belediye ziyareti esnasında Soma'da bulunan mevcut santral haricinde yeni 2 bin 500 megawattlık santral kurulması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Başkan Hasan Ergene ise TKİ'ye bağlı ELİ'nin Soma'nın can damarı olduğunu belirterek, "ELİ bizim için çok önemli bir kurum. İstihdamın ana kaynağı. ülke ekonomisi için de çok önemli olan kömürü üretiyor. Bununla da kalmıyor. Soma'ya yapılacak olan 300 yataklı devlet hastanesi için de çok önemli destekleri var. İş makineleri bu hastane alanında çalışıyor. Ayrıca Soma'yı ile bağlayan bölünmüş yollara da büyük destek veriyor. Kamu hizmetlerinde her zaman lider görevi üstleniyorlar. Kendilerine bu hizmetlerinden ötürü teşekkür ediyorum." dedi. Ziyaretin sonunda Belediye Başkanı Hasan Ergene içersinde Soma'ya ait ürünlerin yer aldığı bir hediye sepetini TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş'a takdim etti.

SOMA TİCARET VE SANAYİ ODASI ZİYARETİ
Soma Ticaret ve Sanayi Odası'nı da ziyaret eden TKİ Genel Müdürü Aktaş, STSO Başkanı A.Raif Dikmeoğlu ve oda yönetimi tarafından karşılandı. TKİ Genel Müdürü Aktaş'a "Soma'ya hoşgeldiniz" diyen Dikmeoğlu, Aktaş'a görevinde de başarılar diledi.

KÖMÜRCÜLER DERNEĞİ ZİYARETİ
Soma Kömür Üreticileri ve Satıcıları Derneği'ni de ziyaret eden TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş, Dernek Başkanı Yusuf Değirmenci ve üyeler tarafından karşılandı. Soma'da kömür bayilerinin büyük sıkıntı çekmesinden dolayı vatandaşın ve sanayicinin kömür bulmakta zorlandığını belirten Dernek Başkanı Yusuf Değirmenci, "Kömürün kokusunu biz çekiyoruz. Pis havasını biz soluyoruz. Her derdini biz çekiyoruz. Ama herkese aynı muamele uygulanıyor. Trakya'daki bir bayide aynı kömürü alıyor. Soma'daki bir bayide. Bize biraz taleplerimizin biraz daha fazla dikkate alınmasını istiyoruz" dedi. TKİ Genel Müdürü Aktaş ise bu yıl fakir fukara kömürünün dağıtımının Nisan'da başlayacağını Ekim'de ise tamamlanacağını belirterek, biraz daha piyasanın rahatlayacağını kaydetti. Aktaş şöyle konuştu: "Hem sizler hem de nakliyeciler bu pazarda rahatlayacaksınız. Karşılıklı aksayan noktaları da iletişim halinde beraber gidermeye çalışacağız. Hepimiz zincirin birer halkası gibiyiz. Halkanın biri koptuğunda iletişim tamamen kopma noktasına gelir. O yüzden sizlerden tutun nakliyeciler, TKİ buradaki müessesemiz ve özel sektörden üretim yaptığımız yerler bunların hepsi bir bütün. Geçtiğimiz yıl tüvenan üretim 15 milyon tondu. İki yıl içersinde bu rakamı 30 milyon tona ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu arada da sıkıntılar üretim miktarı arttıkça giderilecek."

YENİ BAYİLİK TALEPLERİNİ DURDURUN
Kömür Üreticileri ve Satıcıları Derneği Başkanı Yusuf Değirmenci, Türkiye'de bayi sayılarının çok olduğunu belirterek, bu bayi taleplerinden dolayı mağdur olduklarını ifade etti. Değirmenci, taleplerin durdurulmasını istedi. Bu talebe cevap veren TKİ Genel Müdürü Aktaş, "Şu anda da bayi sayımız 2 bin 500'e ulaştı. Bu bayi taleplerini durdurma gibi bir lüksümüz yok. Sizlerin bayi sayısının artması nedeniyle biraz daha farklı olmanız lazım. Sadece Soma ile sınırlı olmamanız lazım. Ben görüyorum ki Soma ile sınırlısınız. Yani depolar boş, dışardan gelen kamyonlar eline fiş verilip ocağa gönderiyorsunuz. Bu mantıktan vazgeçmemiz lazım. Bu konuda ne yapılması gerektiği konusunda fikir alışverişinde bulunuruz." dedi.

NAKLİYECİLER KOOPERATİFİ ZİYARETİ
Soma Nakliyeciler ve Taşıyıcılar Kooperatifini de ziyaret eden Aktaş, Kooperatif Başkanı Mehmet Yağcı ve üyeler tarafından karşılandı. Bu yıl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın yardım kömürlerinin sevkiyatına erken başlanılacağı müjdesini veren Aktaş, "Bu yıl inşallah yardım kömürleri sevkiyatına Nisan Ayında başlayıp Ekim'de bitireceğiz. Bu sizler için önemli bir gelişme." dedi.

Kooperatif Başkanı Yağcı ise ziyaretlerinden dolayı TKİ Genel Müdürü Aktaş'a teşekkür etti. Türkiye'de Nakliyeciler Kooperatifi arasında ilk sırada yer aldıklarını belirten Yağcı, bu yardım kömürlerinin erken başlamasının kendileri için çok faydalı olacağını belirtti.

İMBAT MADENCİLİK ZİYARETİ
İmbat A.Ş'yi de ziyaret eden TKİ Genel Müdürü Aktaş, burada maden faaliyetleri hakkında İmbat A.Ş Genel Müdürü Gökalp Büyükyıldız'dan bilgiler aldı. Daha sonra işletmeyi gezen Aktaş, İmbat Madencilik'in üretim faaliyetlerinden ve işletme şartlarından dolayı gayet memnun olduğu gözlendi. Ziyaret esnasında Aktaş'a Gökalp Büyükyıldız tarafından plaket ve çiçek takdimi yapıldı.

SOMA KÖMÜR İŞLETMELERİ ZİYARETİ
Soma Kömür İşletmeleri A.Ş Geventepe Maden Ocağı'nı da ziyaret eden TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş, burada işçilerle bir araya geldi. İşçilerin kömür sahası talebiyle karşılaşan Aktaş, "İnşallah en kısa sürede bu sorun çözülecektir." dedi. Aktaş'a Soma kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru tarafından madenci heykeli hediye edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.