TEMEL ÇİLDAŞ; "PTT A.Ş OLMASIN"

Memur-Sen'e bağlı Birlik Haber-Sen Manisa Şubesi Başkanı Temel Çildaş, yaptığı yazılı basın açıklaması ile TBMM'ye sunulan 'Posta Hizmetleri Kanun Tasarısı'nı eleştirdi. Bir takım taleplerinin olduğunu belirten Çildaş, taleplerinin yerine getirilmemesi halinde eylem süreci başlatacaklarını söyledi.

TEMEL ÇİLDAŞ;

TEMEL ÇİLDAŞ; "PTT A.Ş OLMASIN"

Memur-Sen’e bağlı Birlik Haber-Sen Manisa Şubesi Başkanı Temel Çildaş, yaptığı yazılı basın açıklaması ile TBMM’ye sunulan ‘Posta Hizmetleri Kanun Tasarısı’nı eleştirdi. Bir takım taleplerinin olduğunu belirten Çildaş, taleplerinin yerine getirilmemesi halinde eylem süreci başlatacaklarını söyledi.

Posta Hizmetleri Kanun Tasarısı’nın değiştirilmesine yönelik tasarının TBMM’ye sunulması üzerine bir açıklamada bulunan Memur-Sen’e bağlı Birlik Haber-Sen Manisa Şubesi Başkanı Temel Çildaş, PTT’nin A.Ş.’ye çevrilmek istendiğini savundu. Çildaş açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “05 Mart 2013 tarihinde, TBMM Başkanlığı’na sunulan ‘Posta Hizmetleri Kanunu Tasarısı’ ile 173 yıl önce kurulan PTT, Anonim Şirket yapılmak istenmektedir. PTT,  Posta Dağıtım Hizmetleri, Banka İşlemleri ve Lojistik (kargo) işlemlerini yaparak milletimizin en önemli kamu hizmetlerinden birini yerine getirmekte, bunun yanı sıra en fazla kazanç getiren KİT’lerinin başında gelmektedir. Kamuoyunun şunu bilmesini isteriz ki; PTT’nin yapısının Anonim Şirket olarak değiştirilmek istenmesi bize korkulu rüya göstermektedir. Çünkü rüyanın devamında özelleştirmeyi görmekten korkuyoruz. Özelleştirmeyle birlikte taşeronlaşmaya kapı aralanarak ucuz iş gücü tercihi sonucu kalite düşmesine sebep olunacaktır. Yıllardır güvenin temsili olan PTT hizmetlerinde kalitenin düşmesi de kabul edebileceğimiz bir durum değildir” dedi.

“Gerekirse eylem sürecine gideriz”
4/C’li olarak çalışan sözleşmeli personelin sorunlarına da değinen Çildaş, “PTT’nin önce yapısının değiştirilmesi, bunu müteakip yapılmasından korktuğumuz özelleştirme, yeni mağduriyetleri de beraberinde getirecektir. Henüz sözleşmeli personel ve 4/C’li personel sorunları çözülememişken bu sorunlara yenisinin eklenecek olması, çalışanları tedirgin etmektedir. Şunu açık ve net olarak ifade ediyoruz; PTT çalışanlarının iş güvencesine dokunacak her türlü çalışmanın karşısındayız. Her ne kadar bu değişimden beklenenin Posta Hizmetlerinin rekabete açık hale getirilmesi, serbestleştirilmesi, mali açıdan güçlü ve denetlenebilir bir şirket oluşturulması gibi gözükse de ne yazık ki bu ideallerin ve güzel beklentilerin yerlerini tamamen başka kaygılar daha şimdiden almış durumdadır. Bu nedenle bizim talebimiz ve isteğimiz PTT’nin kimsenin A.Ş. olmaması, kamu kurumu olarak çalışmalarını yürütmeye devam etmesidir. Mevcut haliyle kendisini sürekli yenileyen, güçlenen, hizmetlerine her gün bir yenisini ekleyen PTT’nin verimliliğini olumsuz etkileyecek her türlü uygulamadan vazgeçilmelidir. Biz, Genel Yetkili Sendika Birlik Haber-Sen olarak PTT’nin AŞ olmaması için bu yöndeki girişim ve çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hükümetin her kanadına, taleplerimizi taşıdık, taşımaya da devam edeceğiz. Çalışanların ve bizlerin sesine kulak vermek istenmez, ‘dediğimiz dedik’ denirse eylemlilik sürecini başlatmaktan çekinmeyiz” dedi. 

“Olacaksa da taleplerimiz var”
PTT’nin A.Ş. olması halinde de bir takım taleplerinin olacağını belirten Çildaş, “Ancak, ‘biz yaptık, oldu’ denecekse, özelleştirme fikrini kimsenin aklına bile getirmemesini öneririz. Her şart altında PTT Anonim şirketi yapılmak isteniyorsa, olmazsa olmaz taleplerimiz şu şekildedir: Çalışanın ve şirket personelinin iş güvencesinin kesin ve net ifadelerle tasarıya eklenmesi. Çalışanın emeğinin karşılayacak ikramiye verilmesi. En az ücret alan personele, Memur-Sen Konfederasyonu’nun açıkladığı yoksulluk sınırı olan 2 bin 995 TL’den az maaş verilmemesi. Tasarıdan ünvan yükselmelerinin önünü kesen maddelerin çıkarılması. Emekliliğe hak kazanan personelin tamamının yararlanacağı emekliliğe özendiren teşviklerin verilmesi. Kurumdan ayrılmak isteyen çalışanlara kurum değişikliği hakkının verilmesidir” gibi taleplerimiz olacak. Bu doğrultuda taleplerimizi paylaştığımız bu basın toplantısından sonra taleplerimizin gerçekleşmemesi halinde tüm teşkilatlarımız ile birlikte kitlesel eylemlerimiz olacak ve bu durum isteklerimiz gerçekleşinceye kadar devam edecektir.

Basın toplantımız vesilesiyle, konfederasyonumuz Memur-Sen’in sürekli gündeme getirdiği, sözleşmeli personel konusuna da kısaca değinmek istiyorum. Hizmet kolumuzda, başta PTT olmak üzere sözleşmeli çalışan personelin kadro sorunu bir an önce çözülmelidir. Sözleşmeli kamu görevlileri bu yönde bir beklenti içindedir. Lider ve güçlü ülke olma idealini taşıyan Türkiye’nin bunu başarmasının en önemli kilit noktalarından biri de kamu görevlilerinin motivasyonunu artıracak uygulamalardır. Bu yöndeki taleplerimizi bir kez daha dile getiriyoruz” dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.