TBMM MİLLETİN GÜNDEMİNDEN KOPUK

Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN) Manisa İl Temsilcisi Yüksel Ülker, şike yasası ve emekli milletvekili maaşlarına gösterilen hassasiyetin toplu sözleşme yasasına gösterilmediğini belirtti.

TBMM MİLLETİN GÜNDEMİNDEN KOPUK

TBMM MİLLETİN GÜNDEMİNDEN KOPUK

Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN) Manisa İl Temsilcisi Yüksel Ülker, şike yasası ve emekli milletvekili maaşlarına gösterilen hassasiyetin toplu sözleşme yasasına gösterilmediğini belirtti.

      Ülker, yaptığı açıklamada TBMM'nin öncelikli olarak milletin beklentileri doğrultusunda hareket etmesi gerektiğine işaret ederek, emekli milletvekillerinin maaşlarına gece yarısı düzenlemesi sonucu yüzde 70'den yüzde 100'lere varan oranda artış yapılmasına tepki gösterdi.

     Söz konusu emekli milletvekili maaşının TBMM’den bütün partilerin uzlaşısı ile adeta yangından mal kaçırırcasına geçirildiğini ifade eden Ülker,  "Şekil olarak onaylamadığımız bu düzenleme, milletvekillerinin emekliliğinde kendilerine yansıyacak zam oranları açısından da bizi rahatsız etmiştir. İşçi ve memur emeklilerinin, emekli maaşlarıyla geçinemedikleri bir ülkede, yüzde 70'den yüzde 100'lere varan artış yapılması, kamu vicdanını yaralamıştır. Halen işsizlik rakamlarının açıklandığı, asgari ücretin asgari yaşama ücreti olmadığı bir ülkede, emekli vekillerin maaşlarına bu kadar yüksek oranda zam yapılması, adalet ve hakkaniyetle de bağdaşmamaktadır." dedi.

     TBMM’nin gündemine aldığı konuların milletin beklentilerinden uzak olduğunu, son yapılan emekli milletvekili zamlarının da bunun açık bir göstergesi olduğunu dile getiren Ülker, şöyle konuştu: “TBMM’de yapılan çalışmalar içinde onayladığımız tek şey Fransa’ya gösterilen ortak tepkidir. Ancak, Emekli milletvekillerine yapılacak zam konusunda varılan uzlaşıyı anlamakta güçlük çekiyoruz. Farklı kesimlerden bu konuda yükselen tepkiler yüce meclisin saygınlığını ve itibarını da zedelemektedir. 12 Eylül 2010'daki referandumun lokomotif maddelerinden biri kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı getiren düzenlemedir. Memur-Sen'in yoğun mücadelesiyle pakete giren söz konusu değişiklik gerçekleşeli 15 ay olmasına karşılık, yasal değişiklik halen yapılamamıştır. 2 buçuk milyon memur ve milyonlarca emekli bu düzenlemeyi beklemektedir. Ancak, bir yıl boyunca çıkmayan yasa için, yeni yasama döneminden oldukça umutluyduk. Bütçe çalışmaları sona erdi, zaman yok dendi ama son günde emekli vekillerin maaş düzenlemesi bile yapıldı. 15 Ocak'ta zamlı maaş almayı bekleyen milyonlarca kamu çalışanı, emekli ve ailelerinin beklentisi hiç dikkate alınmadı. Şike yasası ve emekli milletvekili maaşlarını uzlaşı içinde jet hızıyla geçiren TBMM toplu sözleşme yasasına gerekli hassasiyeti göstermiyor.”

     Şike yasasının da TBMM’den bütün siyasi partilerin uzlaşısı ile bir ay içinde iki defa çıkarıldığını hatırlatan Ülker, TBMM’de milletvekillerinin her konuya aynı hassasiyeti göstermediklerini ileri sürerek 12 Eylül referandumu ile kazanılan toplu sözleşmeyi sağlayacak yasal düzenlemenin bir an önce yapılması çağrısında bulundu. Ülker, Manisalıların ve tüm üyelerinin yeni yılını kutladıklarını da ifade ederek,  2012 yılının memurlar başta olmak üzere tüm vatandaşlar için hayırlı bir yıl olması temennisinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.