banner278

TAY, "ASTIMDAN KORUNMAK İÇİN SİGARADAN UZAK DURMALIYIZ"

Kronik solunum yolu hastalıkları dendiğinde ilk akla gelen Astım, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm dünya da yetişkin, çocuk demeden kendisini gösteriyor. Tedavisi için gerekli her türlü ilacı bulunmasına karşın korunmak için bir takım tedbirler de gerektiren hastalık, erişkinlerde iş gücü kaybı, çocuklarda ise günlük faaliyetlerden yoksun kalma gibi olumsuzluklara neden oluyor. Astımdan korunmak için önemli ipuçları veren Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay sigaradan uzak durun, dengeli ve sağlıklı beslenin, obez olmamaya dikkat edin" d

banner292
TAY,

TAY, “ASTIMDAN KORUNMAK İÇİN SİGARADAN UZAK DURMALIYIZ”

Kronik solunum yolu hastalıkları dendiğinde ilk akla gelen Astım, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm dünya da yetişkin, çocuk demeden kendisini gösteriyor. Tedavisi için gerekli her türlü ilacı bulunmasına karşın korunmak için bir takım tedbirler de gerektiren hastalık, erişkinlerde iş gücü kaybı, çocuklarda ise günlük faaliyetlerden yoksun kalma gibi olumsuzluklara neden oluyor. Astımdan korunmak için önemli ipuçları veren Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay sigaradan uzak durun, dengeli ve sağlıklı beslenin, obez olmamaya dikkat edin” dedi.   Tekrarlayan nefes darlığı, hırıltı, göğüste baskı hissi ve öksürük yakınmaları olarak kendini gösteren astım hastalığı, dünyada 300 milyon, Türkiye’de 4 milyon kadar insanı etkiliyor. Yaşam ve çevre koşullarının değişimine bağlı olarak artış kaydeden hastalık, Türkiye’de yaklaşık 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan bir’inde görülüyor. Dünya Astım Günü nedeniyle bir açıklama yapan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, astımın tetiklenmesinde çevresel faktörler ve mesleksel maruziyetler kadar genetik faktörlerin de önemli olduğuna işaret etti. Genel popülasyonda astım hastalığının görülme oranı %8-10 iken, anne ya da babadan birisinin astımlı olması halinde doğacak bebekte astımın görülme olasılığının %20-30'lara yükseldiğini kaydeden Dr. Tay anne ve babanın her ikisinin de astımlı olması durumunda ise oranın %60-70'lere kadar yükseldiğini belirtti. İnsanların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen astım hastalığının gelişmiş ülke hastalığı olarak da tanımlanabileceğini ifade eden Dr. Tay İngiltere gibi gelişmiş batılı ülkelerde yüzde 35 seviyesinde olan astımlı hasta çocuk oranının Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yüzde 10, Afrika gibi geri kalmış ülkelerde ise yüzde bir'in altında seyrettiğini söyledi. Açıklamada Manisa’daki kronik solunum yolu tablosuna da değinen Dr. Tay, Manisa'da her 5 çocuktan 1’nin ilk 3 yaşta en az bir kez nefes problemi yaşadığını, bunların 17 yaşına kadar yalnız 3'te 2'sinin iyileşebildiğini ve 3'te 1'inde ise hastalığın devam ettiğini belirtti. Ülkemizde astım konusunda kısa adı GARD olan Kronik Solunum Yolu Hastalıklarını Önleme Programı başlatıldığını da hatırlatan Dr. Tay önümüzdeki 5 yılda astıma bağlı hastanede yatışlarının %50 azaltılmasına yönelik bir kampanyanın yürütülmekte olduğunu kaydetti.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.