'TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK' TOPLANTISI YAPILDI

Manisa Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri İl Teknik Komitesi Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde toplandı. Yapılan toplantıda karşılıklı fikir alışverişleri yapıldı. Elde edilen bilgiler raporlaştırılarak ilgili bakanlığa iletilecek.

'TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK' TOPLANTISI YAPILDI


'TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK' TOPLANTISI YAPILDI

Manisa Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri İl Teknik Komitesi Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde toplandı. Yapılan toplantıda karşılıklı fikir alışverişleri yapıldı. Elde edilen bilgiler raporlaştırılarak ilgili bakanlığa iletilecek.

Manisa Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri İl Teknik Komitesi 2013 yılı ilk toplantısını gerçekleştirdi. Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Lütfi Kaymak başkanlığında gerçekleştirilen toplantı Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün Şube Müdürleri ve konu uzmanlarının yanı sıra, Manisa Tarım Kredi Müdürü, Manisa TARİŞ Müdürü, Süt Üreticileri Birliği Temsilcisi, Kalkınma Kooperatifi Üst Birliği Başkanı, Bağcılık Araştırma İstasyonu Temsilcisi ve tarımla ilgili meslek kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Toplantının açış konuşmasını yapan, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Lütfi Kaymak, 5488 Sayılı Tarım Kanunu ile 08 Eylül 2006 tarih ve 26283 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmeliğe dayanılarak hazırlanan uygulama esasları doğrultusunda Manisa’da devam eden ‘Tarımsal Yayım ve Danışmanlık’ çalışmalarına ilişkin genel bir değerlendirme yaptı. Şube Müdürü Kaymak, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Uygulamasının Manisa’da her geçen gün yaygınlaştığına da dikkat çekti.  

“387 sertifikalı Tarım Danışmanımız var”
Konuya ilişkin kısa bir konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, “Bu uygulama ile ülkemizde de Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri özel sektör tarafından yapılmaya başlamıştır. Uygulama her geçen gün biraz daha gelişmekte, biraz daha sisteme adapte olmaya devam etmektedir” dedi.

Manisa İl bazında rakamsal değerlendirmelerde bulunan İl Müdürü Çebi, “İlimiz genelinde 387 sertifikalı Tarım Danışmanı ile 38 sertifikalı Tarım Yayımcısı bulunmaktadır. Bunların içersinde yetki almış kişi ve kurum sayısı 30’dur. Fiili çalışan kişi ve kurum sayısı ise 13 adettir. Buralarda çalışan Tarım Danışmanı sayısı ise 28 kişidir. Her sektörde zaman zaman sorunlar yaşanmakta, sıkıntılarla karşılaşabilinmektedir. Bu alanda elbette ki sorunlarımız vardır. Ancak bu sorunları gerek düzenlenen toplantılarla gerekse karşılıklı görüş alışverişleriyle tespit etmekte ve bu sıkıntıları gidermek için Bakanlığımız nezdinde iletişime geçilmektedir” dedi.

İl Müdürü Çebi, uygulamaya desteğin ilgili mevzuatlar çerçevesinde bundan sonra da devam edeceğini sözlerine ekledi. Açılış konuşmasının ardından, İl Konu Uzmanı Mehmet Batman tarafından uygulamada gelinen nokta ve uygulamanın daha iyi olabilmesi için neler yapılabileceğini anlatan bir sunum gerçekleştirildi. İl Teknik Komitesi Üyeleri görüş ve önerilerinin aktarımının ardından karşılıklı soru cevap şeklinde devam eden toplantı, komite üyelerinin bakanlığa iletilmek üzere dilek ve temennileri ile son buldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.