TARIMSAL SORUNLAR VE PAZARLAMA KONUSU MASAYA YATIRILDI

Merkezi Manisa'nın Salihli ilçesinde bulunan ve kısa adı GEMA olan Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma Çevre ve Kalkınma Vakfı, "Bölgemizde Tarımsal Yatırım Yapan Kuruluşların Sorunları, Zeytin ve Meyvede Pazarlama" konulu panel düzenledi.

TARIMSAL SORUNLAR VE PAZARLAMA KONUSU MASAYA YATIRILDI

TARIMSAL SORUNLAR VE PAZARLAMA KONUSU MASAYA YATIRILDI

Merkezi Manisa’nın Salihli ilçesinde bulunan ve kısa adı GEMA olan Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma Çevre ve Kalkınma Vakfı, “Bölgemizde Tarımsal Yatırım Yapan Kuruluşların Sorunları, Zeytin ve Meyvede Pazarlama” konulu panel düzenledi.

Salihli Lidya Sardis Otel Talat Zurnacı Konferans Salonu’nda düzenlenen panele, İlçe Kaymakamı Ertan Peynircioğlu, Ak Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, CHP Manisa Milletvekilleri Sakine Öz, Hasan Ören ve davetliler katıldı. Gazeteci İsmail Uğural’ın yönettiği panelin açılış konuşmasını GEMA Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu yaptı. Kilimcigöldelioğlu, ”Gema Vakfı 11 Ağustos 1995 tarihinde dönemin İlçe Kaymakamı İhsan Dündar ile yine dönemin Salihli Ziraat Odası Başkanı Necati Erdağ’ın gayretleri, Prof.Dr. Alaattin Taysun’un bilimsel desteğiyle Gediz Havzasının saygın 15 iş adamı tarafından kuruldu. Kurulduğu tarihten günümüze kadar benim başkanlığımda faaliyetlerini sürdüren Gema Vakfı’nın kayıtlı olarak 2000 gönüllü üyesi bulunmaktadır. Gediz Havzasında erozyon ve çevre kirliliğinin önlenmesi, toprağın, suyun, havanın ve yeşil bitki örtüsünün korunması ve ağaçlandırılması, bölgenin çevre koruma çizgisinde kalkınması için Türkiye çapında tanıtım ve Gediz Havzasında araştırmalar yaparak bu yönde projeler geliştiren Gema Vakfı Dibek Dağı Köyleri Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında Manisa ili, Salihli, Köprübaşı, Gördes, Gölmarmara İlçeleri içersinde 52 köyün kırsal kalkınmasını sağladı. İl Tarım Müdürlüğünün desteği ile başlatılan fidan dikim kampanyasında 300 bin adet meyve fidanı dikildi. Zeytin, kiraz, nar, armut, aşılı asma üretimine destek veren Gema Vakfı zeytin ve kiraz fidanı budama kurslarının açılmasında da öncülük etti. Gema Vakfı olarak Dibek Dağı Köyleri’nde sulama göleti, sondaj tespiti ve Poyraz damları Kasabası’nda sulama barajı için çalışmalar başlattık.” dedi.

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz,”Gediz nehrinin suladığı bu topraklar, ülkemizin en verimli arazileridir. İdeal iklim koşullarıyla buluşan bu güzel topraklarda her türlü tarım ürünü yetişmektedir. Bunun yanında kanatlı hayvanlar başta olmak üzere büyük ve küçükbaş hayvancılık ile kültür balıkçılığı yapılmaktadır. Bu verimli araziler Manisa’nın her bölgesine yayılmıştır. Şiirlere öykülere konu olan bu zenginlikler bölgemize bolluk ve bereket getirmektedir. Yöremizin özellikleri ve jeotermal kaynaklarını fark eden yatırımcılar Salihli ve çevresinde arazi satın alarak zeytin ve meyve başta olmak üzere, yabancısı olduğumuz teknolojik seraları kurarak üretime geçtiler. Bu yatırımların Salihli ekonomisine katkısının büyük olacağı görülmektedir. Elbette bu arazileri alan girişimciler yapacakları işin etüt ve planlamasını yapmışlardır. Ancak girişimcilere özenen küçük çiftçilerimizde son yıllarda arazilerine zeytin ve meyve fidanı dikmeye başladı. Plansız olarak yapılan bu dikimler belirli bir türe yöneldiği için gelecek dönemlerde sıkıntılara sebep olabilir. Bu nedenle Tarım Bakanlığı birimleri gerekli çalışmaları yaparak çiftçilerimize yol gösterici olmalıdır.” dedi.

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, ”Son yıllarda özellikle tarım alanlarına yapılan yatırımlar bölgemiz için önemlidir. Bu yatırımların bölge ekonomisine önemli bir katkıda sağlayacağı bir gerçektir. Hükümetimiz yüzde 100 yerli üretim yapan firmalarımızı desteklemelidir. Marketler yasası 9 yıldan buya gündemdeki yerini korumasına rağmen çıkarılmadı. Biran önce Marketler yasası çıkarılarak yürürlüğe girmelidir. Gediz Havzası bölge de yaşayan herkesindir. Bölge Milletvekilleri olarak bize düşen görev de hep birlikte Gediz Havzasına sahip çıkmaktır.” dedi

Tarım sektöründe yapılan çalışmalar hakkında çok şey söyleneceğini vurgulayan AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, "Tarım sektöründeki uygulamalar ilk olarak AK Parti iktidarı ile başladı. Çiftçilerimiz ilk kez 7 bin 500 tarım danışmanı ile buluşturuldu. '1000 günde 1000 gölet projesi' kapsamında Manisa ve ilçelerinde toplam 44 adet sulama gölet ve baraj projeleri tek tek hayata geçirilmeye başladı. Ayrıca basınçlı damla sulama sistemi projeleri de hayata Geçirilecek. Amacımız Manisa ve İlçelerindeki arazilerde sulu tarım yapılabilir konuma getirmektir. Biz çevrenin önemini biliyoruz. Gediz Havzası bizim her şeyimiz. Bilimsel çalışmaların yapılması konusunda biz hazırız.” dedi. Panel sonunda sponsorlara plaket, katılımcılara çiçek sunuldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.