banner278

TARIMSAL GİRDİLERDEKİ ÖTV VE KDV KALKSIN

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, çiftçilerin; tarımsal üretimde kullandıkları girdilerin Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim Vergisinden muaf tutulmasına yönelik Kanun Teklifi verdi.

banner292
TARIMSAL GİRDİLERDEKİ ÖTV VE KDV KALKSIN

TARIMSAL GİRDİLERDEKİ ÖTV VE KDV KALKSIN

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, çiftçilerin; tarımsal üretimde kullandıkları girdilerin Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim Vergisinden muaf tutulmasına yönelik Kanun Teklifi verdi. Mazottaki vergi oranlarına değinen Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “ Pompa satış fiyatı 3 lira 80 kuruş olan motorinin yüzde 49.58’i vergilerden oluşmaktadır. 1 litre motorinde 1 lira 30 kuruş yani yüzde 34.33 ÖTV, 58 kuruş yani yüzde 15.25 KDV olmak üzere toplam 1 lira 88 kuruş vergi payı bulunmaktadır. 2010 yılında çiftçinin mazotta ödediği vergi 5,8 Milyar TL’dir. Verilen mazot desteği tarımda kullanılan mazota ödenen bedelin %5’ini ancak karşılamıştır. Bu da mazot için çiftçi tarafından ödenen KDV’den bile çok düşüktür. Dünya ile rekabet edebilmek için rekabet ortamını iyileştirmek gerekmektedir. Dünya ile rekabet edebilmek için rekabet ortamını iyileştirmek gerekmektedir. Fransa çiftçisinin mazotu % 40 daha ucuza kullanmakta, Polonya çiftçisi mazotu ÖTV’siz almaktadır. Üretim maliyetlerinin düşürülmesi için çiftçinin kullandığı mazotta ÖTV ve KDV istisnası getirilmelidir.” dedi. Gübre fiyatlarında son bir yılda yüzde 60 ile yüzde 100’lere varan artışlar nedeniyle üreticiler gübre kullanamaz hale geldiğini söyleyen MHP’li Akçay, “ Çiftçinin 2010 yılında gübre için ödediği bedel yaklaşık 3,8 milyar TL’dir. 2010 yılında gübre desteği için ödenen 704 milyon TL, gübre masrafının ancak % 18’ini karşılamıştır. 2011 için gübre destek miktarları % 9-17 arasında artırılmıştır. Gübre fiyatlarındaki bu artış devam ederse, açıklanan destek miktarının gübredeki KDV’yi bile karşılaması mümkün değildir.” dedi. Tarımsal üretimde kullanılan elektriğe KDV istisnası getirilmesi gerektiğini söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarımsal sulama, kültür balıkçılığı ve kümes hayvanları çiftliği, büyükbaş ve küçükbaş işletmeleri ve fideciler, entegre sera tesisleri, kesme çiçek üreten ve paketleyen tesisler ile tohumculuk kuruluşları gibi tarımsal üretimde bulunan işletmelerde kullanılan elektrikte yüzde 18 KDV bulunmaktadır. Tarımsal elektrikteki vergi oranının yüksekliği üretim maliyetini artırmaktadır.” Akçay, “ Üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve üretim artışının sağlanması amacıyla tarımsal üretimde kullanılan ilaç, gübre, tohum, fide, yem, mazot ve elektrik girdilerinde ödenen Katma Değer Vergisinin ve mazottaki Özel Tüketim Vergisinin kaldırılması gerekmektedir.” dedi.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.