banner278

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU'NDAN VALİ DAŞÖZ'E ZİYARET

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Manisa İl Koordinatörü Ahmet Işık, birim amirleri ve uzmanlarıyla birlikte Vali Halil İbrahim Daşöz'ü makamında ziyaret etti.

banner292
TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU'NDAN VALİ DAŞÖZ'E ZİYARET

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU’NDAN VALİ DAŞÖZ’E ZİYARET

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Manisa İl Koordinatörü Ahmet Işık, birim amirleri ve uzmanlarıyla birlikte Vali Halil İbrahim Daşöz’ü makamında ziyaret etti.
Vali Daşöz’e, Manisa’da yeni kurulan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu hakkında bilgi veren Manisa İl Koordinatörü Ahmet Işık, “Türkiye’de 2008 yılında 20, 2012 yılında 22 ilde olmak üzere ülke genelinde toplam 42 Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörlüğü kuruldu. 2011 itibariyle 20 ilde kurulan koordinatörlüklerimiz Avrupa Birliği (AB) tarafından akreditasyon oldular. 2012 yılında kurulan 22 koordinatörlüklerimizin ise, bu senenin sonuna kadar AB tarafından akredite olmalarını bekliyoruz. Kurumumuz proje karşılığında AB Fonlarını hibe olarak yatırımcıların hizmetine sunuyor. Kurum başkanlığımızın proje karşılığında dağıtacağı AB Fonu bir milyar 165 milyon Euro’dur” dedi.
Türkiye’de toplamda 12 sektörün desteklendiğini, akredite olduktan sonra Manisa’da beş sektörde proje kabul etmeye başlayacaklarını belirten İl Koordinatörü Ahmet Işık, ”Süt üretimi yapan büyük baş ahır sektörüne, beyaz kanatlı et üretimi yapan kümes sektörüne, süt ürünlerinin üretilmesi ve pazarlanması sektörüne, beyaz kanatlı et üretimin üretilmesi ve pazarlanması sektörüne ve son olarak da yaş meyve ve sebzelerin depolanması sektörlerini destekleyeceğiz. İlgili sektörlerimizin projelerini bekliyoruz” şeklinde konuştu.
Manisa’da kurulan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Koordinatörlüğünün Manisa için çok önemli olduğunu belirten Vali Daşöz, “Yeni kurulan koordinatörlüğümüz altyapı çalışmaları ile belirli bürokratik çalışmalarını tamamladı. Mali destek programlarını açıklayabilmeleri için akreditasyon süreci devam ediyor. Hepimizin arzusu akreditasyonun en hızlı şekilde sonuçlanıp, koordinatörlüğün mali desteklere başlamasıdır. İlimiz için koordinatörlüğümüzün destekleri büyük önem arz etmektedir. Kalkınma ajansımız, bölgesel önemli bir aktör. Kırsal Kalkınma Koordinatörlüğü ise sadece ili kapsıyor. Dolayısıyla koordinatörlük yalnız Manisa için hizmet verecek. Ajansın destekleyemediği konularda destekler sağlayacak. Tarım sektörü kalkınma ajansından destek alamıyordu. Tarıma yönelik desteklerin Kırsal Kalkınma Koordinatörlüğü eliyle yapılması öngörüldüğü için tarım sektörünün destek alamadığı boşluk da kaldırılmış oluyor. Yapılan yardımların büyük oranda hibe olduğunu hepimiz biliyoruz. Koordinatörlüğümüz ilk aşamada beş sektörde hibe destekleri verebileceklerini ifade ettiler. Gönlümüz 12 sektörünn tamamında yararlanmak” dedi.
Koordinatörlüğün diğer alanlarda destek kapsamına girdiğinde Turizm seferberliği için çok önem arz edeceğini belirten Vali Daşöz, “Kırsal turizm, agro turizm, ekolojik turizm konularında önemli ölçüde yaralanmak mümkün olacak. Halkımızın koordinatörlüğümüzün çalışmalarını, hibe desteklerini yakından takip etsin. Bazı projelerde yüzde 80’lere varan hibe destekleri söz konusu” diye konuştu.
Vali Daşöz, Manisa’nın beyaz kanatlı üretimi, süt üretimi, et üretimi konularında yeterli alt yapısı olduğunu, bunların yanında tarımsal bitkisel faaliyet, su ürünleri, ekolojik turizm bakımından da büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.
Vali Daşöz, Koordinatörlüğün hedef kitlesi olacak kesimlerin şimdiden hibe desteklerini yakından takip etmelerini ve proje hazırlığı içerisinde olmalarını istedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.