banner278

TARİHİ MECLİS TOPLANTISI

Manisa Belediye Meclisi tarihi toplantılarından birisini yapıyor. Revizyon İmar planıyla ilgili son kararın alınacağı toplantı nedeniyle çok sayıda vatandaş Kültür sitesine akın etti.

TARİHİ MECLİS TOPLANTISI

6 SAAT SÜREN TOPLANTIDAN KARAR ÇIKMADI

Manisa Belediye Meclisi tarihi toplantılarından birisini yaptı. toplantı tam 6 saat sürdü. Yapılan yoğun tartışmalara rağmen bir sonuca varılamadı. Meclis toplantısının ertelenmesi kararlaştırıldı. Konu 9 Ocak akşamı tekrar görüşülecek. Manisa Belediye Meclisi’nin tarihi toplantısı başladı. Aylardır tartışılan revizyon imar planıyla ilgili artık son kararın verileceği toplantı nedeniyle çok sayıda vatandaş Kültür Sitesi Lale Salonu’na akın etti.  Meclis salonuna giremeyen bazı vatandaşlar ise dışarıdaki dev ekrandan toplantıyı takip etmeye çalışıyor.       AK Parti,  CHP ve bağımsızlar gurubu tarafından toplantıda Revizyon imar planının iptaline teklif eden önergeyi sundu.   Toplantıda söz konu önergelerin gündeme alınması kabul edildi. ERGÜN'ÜN AÇIKLAMALARI  Başkan Ergün toplantıda şu konuşmayı yaptı: "Değerli Meclis üyelerim, değerli Manisalılar, biz televizyonlarının başında izleyen vatandaşlarımız, öncelikle hepinizin yeni yılını kutlar aileniz ve sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yıl geçirmenizi tüm kalbimle temenni ederim. Öncelikle 2012 yılını belediye açısından kısaca değerlendirmek istiyorum. Geride bıraktığımız 2012 yılı belediye açısından önemli yatırımların yapıldığı, yeni rekorların kırıldığı bir yıl olarak hatırlarda kalacaktır.
Evet 2011 yılında yüzde 99 ile 138.5 milyon bütçe gerçekleşmesi olmuştu. 2012 yılı yeni bir rekor ile geldi. Gelir gerçekleşmesi yüzde 100’ü geçerek 166 milyon TL olarak Manisa Belediyesi tarihine geçti. Yani 65 milyon gelir ile aldığımız Manisa Belediyesi’ni 166 milyon seviyelerine her sene bir rekor ile taşıyarak bu günlere geldik.
Emeği geçen tüm meclis üyesi arkadaşlarıma, başkan yardımcılarıma, daire müdürlerime ve tüm çalışanlarıma hepsine Manisa halkı adına teşekkürlerimi sunuyorum. Sağolsunlar var olsunlar.
Bütçe rakamlarının da açıkça gösterdiği gibi bugüne kadar hep hesap verebilir, hep şeffaf bir yönetim anlayışı ile çalıştık. Her geçen yıl artan bütçemiz oranında Manisa halkı için daha fazla yatırım gerçekleştirerek, onların mutlu ve huzurlu bir şekilde mahallelerinde yaşamaları için gerekli eksik yatırımları tamamladık. 2011  yılında merkez mahallerimizde tamamladığımız hizmetleri bu sene yani 2012 yılında diğer 12-13 mahallemizde yaklaşık 13 milyon TL gibi bir yatırım ile yüzde 95 oranında tamamladık. Şimdi 2012 yılında Manisa Belediyesi hangi yatırımlara imza atmış bir kısmını sayalım;
Cumhuriyet Meydanı Düzenlemesi
Fatih Çocuk Bahçesi
Uncubozköy Kır Kahvesi
Fikri Bayrıl Spor Tesisleri(TOKİ2)
Laleli Çocuk Kültür Merkezi
Güzelyurt Çocuk Kültür Merkezi (ETV yanı)
Atatürk Gençlik Merkezi (Laleli)
Muhtarlık Binaları (6 adet)
Mümin Özkasap Spor Tesisleri( TOKİ3)
Ulaşım Koordinasyon Merkezi
Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Diaraması
Uncubozköy Çocuk Kültür Merkezi
Yeni Otogar
3 adet Ulaşım Araçları Depolama Alanı
Küçük Sanayi Köprülü Kavşağı(Başladı)
Ulucami Saat Kulesi tarihi Saat Yenilemesi
Küçük Sanayi Üst yapı yenilemesi
Ulucami Kamulaştırma Çalışmaları
Uncubozköy  Meydan-Park Düzenlemesi
Turgut Özal Mahallesi Park Düzenlemesi
Barboros Mahallesi Park Düzenlemesi
Atatürk Mahallesi 3 Adet Park Düzenlemesi
Tarihi Efendiler Kahvesi Yenilemesi
Bedesten Meydanı Yapımı(Başladı)
Cemil Çöllü Kavşağı ve Parkı
Tıbbi Atık Sterilazyon Tesisi
Kültür Sitesi Dış Cephe Yenilemesi
13 Mahalle’de yapılan asfalt, kaldırım, yağmur suyu, bordür çalışması
165 bin Ton Asfalt
Ulupark Ses ve Işıklı Havuz Yapımı
Toplu Ulaşımda Dönüşüm Projesi
3 mahallede Demiryolu üst geçitleri
Şehir girişleri düzenlemeleri( Menemen-Turgutlu- İzmir Caddesi girişleri)
Yeni Mezarlık  Hizmet Binası
Mezarlık Yolları ve çevre duvarları yenileme
Şehir İçi Cadde Süsleme ve Aydınlatmaları
Belediye Araç Parkına alınan 12   yeni araç (Toplam Araç Sayısı 170)
40 Cami’nin Çevre düzenlemesi- ışıklandırması ve iç onarımlarına destek
Okullara 12 bin ton asfalt-27 okula bahçe duvarı yenileme
Mahalle aralarına 70 kauçuk zeminli oyun grubu
35 mahallemizde yeni spor alanı yapımı
Sadece 2012 yılında 50 dekar yeşil alan. Evet aslında daha sayacağımız ve burada unuttuğumuz onlarca biten devam eden işimiz var. Yani burada anlatmak istediğim şu; bizlerin tek düşüncesi var o da hizmet. Manisa Değişiyor. Gerçekten değişiyor. Yukarıda sayabildiğimiz hizmetler sadece ve sadece Manisa halkının mutluluğu için yapılan çalışmalardır. Birilerinin söylediği gibi Manisalılara korkulu rüyalar yaşatmadık. Manisa halkına kazık atmadık. Manisa halkını kandırmadık. Kimseyi makamımızdan kovalamadık. Bunu söyleyenler gibi yalan konuşmadık. Açık olduk. Şeffaf olduk. Kapalı kapılar ardında karar almadık. Hiç kimseye rant sağlamadık. İmar plan çalışmalarında, komisyon toplantılarında her türlü bilgilendirmede bulunduk. Sayın CHP grubu, Başkanlık makamında askı öncesinde ilçe başkanınıza, plancılarınıza her şeyi anlattık, bilgilendirdik.
Siyasi partilerin tüm grup başkanlarına ve meclis üyelerine neyi sordularsa, neyi merak ettilerse her cevabı verdik. Eğer bunları inkar eden varsa onları ben Allah’a havale ediyorum.
Şunun iyi bilinmesini istiyorum. İki senede hazırlanan bu plan Cengiz Ergün’ün imar planı değildir. Şahsının veya babasının imar planı hiç değildir. Sadece ve sadece Manisa halkı adına onların menfaatine onların kazancına, onların daha güzel mekanlarda , daha sosyal donatılarla planlanmış alanlarda ve depreme dayanıklı binalarda yaşayabilmeleri için ve büyüyen değişen gelişen Manisa için hazırlanmış bir plandır.  Nüfusu 80-100 binlerden 320 binlere ulaşmış ve 500 binlere giden bir Manisanın gelişimini içinde barındıran bir imar plan çalışmasıdır.
Mahallelerde bina yapacak arsa kalmamış Manisamızın önünü açacak bir imar plan çalışmasıdır. Bu planda rant olduğunu iddia edenler emin olun ki bu planda sizin alışık olduğunuz ve hayal ettiğiniz bir rant yok. Bu planda rant varsa yine söylüyorum halkın menfaatine bir rant var. Bu planda yıllardır tarlasına, binasına imar bekleyen mağdur halkın rantı var.
Şimdi birileri tutturmuş imar planı büyükşehir olduktan sonra yapılsın diyor. Manisa 4-5 sene daha kaybetsin istiyorlar. Şimdi ben buradan bunu söyleyen AKP ve CHP grubuna soruyorum;  Alternatifiniz Nedir, öneriniz, düşünceniz nedir?  Bakın canlı yayın da bütün Manisa halkı bizi izliyor. Manisa halkına buradan açıklayın. Deyin ki biz olsak şöyle yapardık. Biz bunu şöyle çözerdik diyin. Biz bu soruyu 15 gün önce sorduk ancak cevap alamadık ama şimdi  Manisa halkı eminim bu sorunun cevabını duymak istiyor.
 Gelin Manisa’nın Gelişimi için taşın altına elinizi sokun. Sadece bu yönetim veya Cengiz Ergün plan yaptı dedirtmemek için siyaset yapmayın. Sizlerde Manisa’da yaşıyorsunuz. Sizlerde getirdiğimiz bu projelerin Manisa’ya faydalı olduğunu, yapılanların doğru kararlar olduğunu biliyorsunuz. Ama siyaset yapmayı da bırakamıyorsunuz.
 Bu Manisa’nın insanlarıysanız Manisa’ya kısır çekişmeler yüzünden hizmet etmekten kaçınmayın. Yapıcı olun, hizmet etmekten kaçınmayın. Hep söylediğiniz Manisalılık ruhu bunu gerektirir. Yoksa tarih bunları ve yapılanları hiçbir zaman unutmaz ve affetmez.
Bu planın iptal edilmesini isteyenlere sesleniyorum. Bu planı kökünden iptal edelim, rafa koyalım kaldıralım diyorsunuz. Bunca çalışmayı yok edelim, bunca harcanan ve ödenecek olan meblağı sokağa atalım diyorsunuz. Bakın sayın meclis üyeleri bu o kadar kolay değil. Bu iş çocuk oyuncağı değil. Bir kentin imar planını iptal etmekten bahsediyorsunuz.  Bu plan 7 Ekim 2012 tarihinde yapılan meclis toplantısında oy çokluğuyla kabul edilmiştir ve yasallaşmış bir plandır. Askı süresinde yapılan itirazlar, ilgili imar komisyonu ve şehir plancıları tarafından incelenmiş olup biraz sonra burada itirazlar tek tek okunup imar komisyonunun görüşü karara bağlanacaktır. Yapılan itirazların reddi demek askıya çıkan planın aynen geçerliliğini kabul etmek demektir.
 Yapılan itirazların kabulü demek bu plan üzerinde gerekli ve geçerli itirazların değiştirilerek onaylanması demektir.
 Burada onaylanacak olan imar komisyonunun meclise sunduğu mazbata olacaktır.
Yapılan itirazların reddimi  doğru olacaktır yoksa yapılan itirazların doğruluk yani haklı itirazların kabulü ile vatandaşın istediği gibi düzeltilip plan yapılması mı doğru olacaktır. Bunu iyi düşünüp karar vermemiz daha doğru olacaktır kanısındayım.
1/5000’lik  planları Anayasa, 1/1000’lik planları da kanuna benzetenlere de bir iki söz edelim.
1/5000  planlarda yapılan itirazların haklı bulunduğu veya değişiklik yapılması gündeme geldiğinde bunlar 1/1000 lik planlarda işlenerek gerekli  değişiklikler yapılabilir.
Bunu bilmeyen arkadaşlarımız Anayasa değişikliklerinin ne şekilde değişeceğini de herhalde bilmiyorlar ki insanların hala kafasını karıştırmaktan başka bir icraatları yok. Ayıp oluyor beyler. Böylesine ucuz siyaset yapmayın. Bu imar planı yani 1/5000’lik planlar meclisimizce oy çokluğuyla kabul edilmiştir. Yeniden bu planların iptalini istemek gibi önerge sunacak parti gruplarına veya bağımsız üyelere şunu söyleyebilirim.  Diyelim ki önerge verdiniz, kanunen imarla ilgili olduğu için imar komisyonuna gönderilmesi gerekiyor. İmar komisyonu önergenizi iki şekilde yorum getirebilir.
1- Önergenizi red eder meclise sunar
2- Önergenizi kabul eder. Meclise sunar .
İkinci şıkta meclis iptaline karar verdi yorumunu yapalım.
Manisa plansız bir şehir olarak mı kalacak? 
 Manisa’nın plansız bir şekilde kalması demek yeni plan yapılana kadar Manisa’da tek bir inşaat ruhsatı verilemez demek. Yani Manisa’nın kilitlenmesi demek.  Bunu göze alabiliyorsanız, Manisa’nın ticari hayatını kilitleyip insanlara oturacak ev yapmasına engel olmak istiyorsanız buyurun iptal edin.
 Onun içindir ki gelin bir arada oturup konuşalım ortak karar alalım. Manisa’nın menfaatine olacak her kararın altına oy birliği ile karar verip Manisa’ın önünü açalım.Bu kentin gelişimini engellemeyelim.
Gereksiz çekişmelerle uğraşmayalım. Bu kentin geleceğini ilgilendiren bir konuda siyaset yapmayalım. 1/ 1000’lik planlarda Manisa için ne iyiyse düzelterek, güzelleştirerek Manisa’yı yeniden inşa edelim. Gelecek 20-25 senenin Manisasına imzamızı atalım. Çocuklarımıza onların geleceğine daha güvenle bakacağımız bir miras bırakalım. Bugün bizlerin yaşadığı şehircilik sıkıntısını yarın onlara yaşatmayalım. Manisa hepimizin bunun kıymetini bilelim. Ben eminim ki Manisa halkı ve bizi izleyenler bunun yorumunu daha iyi yapacaklardır."
  ÖMER FARUK ÇELİK’İN AÇIKLAMALARI AK Parti gurubu adına söz alan Ömer Faruk Çelik şunları söyledi: “Ekim ayında Ak Parti olarak red oyu kullandık. Bugün de altında imzalarımızın olduğu bir önerge var. Bu plan usul açısından yanlıştı. Önceden bilgilendirilmesi ve önerilerin alınması ve vatandaşın rızası doğrultusunda bir planın hazırlanması gerekirdi.  10 bin 516 itiraz zaten planın yanlış olduğunu göstermiştir. Zaten bu itirazlar kabul edilse ortada imar diye bir şey kalmaz. İnsanlar bu şehirde mağdur edilmiştir. Bu plan 2 milyon TL’ye ihale edilmiştir. Başkan Ergün'ün "Satın alınmış gazeteler" ifadesi çok yanlıştır. Ben Manisa’daki basın mensuplarının böyle olmadığını biliyorum. Burada herkes ne konuştuğunu çok iyi biliyor. Tarih bunları affetmez diyorsunuz. 3 aydır insanlar gözyaşı döküyor ve onlar günü geldiğinizde sizi affetmeyecekler. Sayın Başbakan'ın videosunu izlettiniz. Ne büyük Başbakan ki MHP’li bir belediye başkanı olarak videosunu mecliste izlettiniz.    Başbakan’ın konuşmalarını göstererek kamuoyunu maniple etmeye çalışmak yanlış bir davranıştır. Verdiğimiz önergeler bugün bu mecliste görüşülmelidir. Manisa plansız kalmaz çünkü önergelerimizde zaten eski plana dönüşebilir. Gelin siz de geri adım atın. Bu planı bir kenara bırakalım. İnsanlar rahatlasın. Bundan sonra da net ve dik duruşumuz devam edecektir.”   CHP OLARAK ÖZ ELEŞTİRİ YAPTIK CHP gurubu adına söz alan Hüseyin Erkenci ise şunları söyledi: “Bugün maalesef Başkan Cengiz Ergün kendine has yöntemlerle burada daha önceden yaptığım konuşmaları gösterdi. Daha önceden yaptığım tüm konuşmaların arkasındayım. Neden bu noktaya gelindi? Çünkü bize doğrular söylenmedi. Bazı mahalleler haritadan silinmiş. Nurlupınar planda yok. Yeşil alan yapmışlar. Belediye yetkililerine sorduğumda mahalleyi taşıyacağız diyorlar. Bunu neden bize söylemiyorsunuz dedik. CHP olarak öz eleştiri yaptık. Ve bu plana red oyu verme kararı aldık. Böyle imar planı yapılmaz. Planın içi boştur. İptal edilmesi gerekir. Burada verdiğimiz önergenin imar komisyonuna gitmesi söz konusu olamaz. Burada oylanır. Ayrıca şehir plansız kalmaz. Siz eski planın devamı yönünde karar alırsınız. Şehir de plansız kalmaz.”  ÖMER BİNGÖL'ÜN AÇIKLAMALARI Bağımsız meclis üyesi Ömer Bingöl ise şöyle konuştu: "5 binlik planlar yapılırken katılımcı ve demokratik olunmadı. Bizi komisyonara çağırmadılar. Sadece mahalle meclis toplantılarına en son 2 gün kala çağrıldık. Bir plana eğer 500 kişi itiraz ediyorsa bu plan şüphelidir. Manisa’da 10 bin kişi itiraz etmiştir. Biz de Manisa halkı adına plan red oyu vereceğiz. Planın yeniden gözden geçirilmesi gerekir. " Şehir plancısı imar planıyla ilgili geniş bilgi verdi. Meclise 15 dakika ara verildi... Belediye Başkan Yardımcısı Azmi Açıkdil, "İmar planıyla ilgili muhalefet partilerinin herhangi bir öneride bulunmadığını belirtti. Hüseyin Bey 5 binlik plan üzerinden binlik planı görüyor. CHP'lilerin Ak Parti kadar kararları net değil, bulanık" dedi. ERGÜN: "İTİRAZ DİLEKÇESİ SAYISI 10 BİN DEĞİL!" Toplantıda bazı vatandaşlar ve mahalle muhtarları söz alarak görüşlerini dile getirdi. Ergün, "İtiraz dilekçesi sayısı 6973'tür. İddia edildiği gibi 10 bin 516 değildir. Ayrıca yapılan itirazların yüzde 76'sı çözümlenmiştir. Sorun kalmamıştır" dedi.  Ergün, bir vatandaşın şehri bölen demiryolunu gündeme getirmesi üzerine, "Buyrun hep birlikte şehir bölen hızlı tren projesinin güzergahının değişmesi için harekete geçelim. Beraber Ankara'ya gidelim. Var mısınız?" dedi.  Ergün vatandaşların sorularını yanıtladı. CHP İL BAŞKANI KONUŞTU CHP İl Başkanı Cahit Kaplan mecliste konuşma yaptı. Kaplan, imar planına yapılan itirazların yüzde 76'sının kabul edilmesinin planın eksik olduğunu gösterdiğini söyledi. Kaplan, "Herkesin oturduğu ev kendisi için saraydır. Kimsenin sarayını yıkmaya, geleceğini ipotek altına almaya hakkımız yok. İnsanlar kendilerini kandırılmış hissediyorlar." dedi.     Yoğun tartışmaların ardından meclise 2.kez ara verdi... Yaklaşık 20 dakikalık aranın ardından saat 1.30'da konuşma yapan Başkan Cengiz Ergün, "15-20 gün içinde itirazların kabul edilmesi amacıyla 5 binlik planlar Manisa belediyesinde tekrar askıya çıkacak. Vatandaşlar bu plana tekrar itiraz edebilecek. 9 Ocak Çarşamba akşamı tekrar belediye meclisinin toplanmasını öneriyorum" dedi.  Öneri oy birliğiyle kabul edildi.  Manisa Belediye Meclisi 9 Ocak akşamı saat 19.00'da tekrar toplanarak nihai kararı verecek.    

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.