TARİHİ KULA EVLERİ OSMANLI RENKLERİNE BÜRÜNDÜ

18. yüzyıl Osmanlı Sanatı'nın en başarılı örneklerinden olan tarihi Kula Evleri'nden 12 tanesi, Marshall Osmanlı Renkleri DışCephe Çarşılar Koleksiyonu ile yeniden renklendirildi.

TARİHİ KULA EVLERİ OSMANLI RENKLERİNE BÜRÜNDÜ

TARİHİ KULA EVLERİ OSMANLI RENKLERİNE BÜRÜNDÜ

18. yüzyıl Osmanlı Sanatı'nın en başarılı örneklerinden olan tarihi Kula Evleri'nden 12 tanesi, Marshall Osmanlı Renkleri DışCephe Çarşılar Koleksiyonu ile yeniden renklendirildi.

 "Renklendir Hayatı" sloganıyla insanların hayatına renk katan AkzoNobel Marshall Boya, Renk Hareketi'ni, şimdi de, Anadolu'nun en önemli kentlerinden biri olan "Şehzadeler Şehri" Manisa'ya taşıdı. Renk Hareketi etkinliği, AkzoNobel Marshall Boya Genel Müdürü Dick Velings, Osmanlı Sanatı Uzmanı ve Marshall Renk Elçisi Serdar Gülgün, Kula Belediye Başkanı Selim Aşkın, sokak sakinleri, gönüllüler ve Marshall çalışanlarının katılımı ile Kula Belediyesi'nin talebi ve katkılarıyla gerçekleştirildi. "Renklendir Hayatı" sloganıyla, gri ve kasvetli alanları renklendirerek, insanların hayatına, bir damla boya ile ilham katan ve Renk Hareketi'ni tüm Türkiye'ye yayan AkzoNobel Marshall Boya, şimdi de asırlardır Çarşılarımızda birikmişrenkleri, yeni koleksiyonu ile sokaklara taşıyor. Kula Belediyesi'nin Marshall Renk Hareketi'nin bir parçası olma arzusu ve destekleri ile, "Şehzadeler Şehri" Manisa ve tarihi Kula Evleri boyandı.

TARİHİN "YANIK ÜLKESİ" MARSHALL RENK HAREKETİ İLE RENGARENK OLUYOR

 Yanardağlarından dolayı, "Yanık Ülke/Katakekaumene" olarak anılan, Türkiye'nin benzersiz kültürel ve jeolojik zenginliklerine de sahip bölgesi Kula Marshall Renk Hareketi ile yepyeni bir renge büründü. 18. yüzyıl Osmanlı Sanatı'nın en başarılı örneklerinden olan ve içinde hala geleneksel aile yaşam modelinin sürdüğü tarihi Kula Evleri'nden tam 18 tanesi, ilhamını, yüzyıllardır Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı'nda birikmiş eşsiz kokular, sesler ve renklerden alan Marshall Osmanlı Renkleri DışCephe Çarşılar Koleksiyonu ile tıpkıYıldız Sarayıve Kadıköy Yeldeğirmeni Mahallesi'ndeki evler gibi özgünlüğüne uygun bir şekilde renklendirilerek, geleceğe taşındı. Osmanlı döneminde çok renkli ve canlı renkler kullanılarak boyanan ancak zaman içinde bu renklerin kaybolmaya ve unutulmaya yüz tuttuğu Kula Evleri, şimdi yeniden Marshall Osmanlı Renkleri Çarşılar Koleksiyonu'ndaki birbirinden özel renklerle boyanarak, yine eski canlı ve renkli günlerine geri döndü. Etkinliğe, başta AkzoNobel Marshall Boya Genel Müdürü Dick Velings ve Osmanlı Sanatı Uzmanıve Marshall Renk Elçisi Serdar Gülgün ile Kula Belediye BaşkanıSelim Aşkın, sokak sakinleri, gönüllüler ve Marshall çalışanları da katıldı.

KULA'NIN YENİRENKLERİ, KAPALI ÇARŞI VE MISIR ÇARŞISI'NDAN

Marshal Renk Elçisi Serdar Gülgün YaptığıKonuşmada Kula Evleri'nin renklendirilmesinde, Marshall OsmanlıRenkleri DışCephe Koleksiyonu'nda yer alan beşfarklıKapalıÇarşırengi ile üç farklıMısır Çarşısırengi kullanıldı. Kula renkleri arasında; KapalıÇarşı'nın masal alemini ve çarşıya hayat veren asırlık renklerin canlılığınıyansıtan Anadolu düğünlerinin vazgeçilmezi Beşibiryerde, Osmanlıdöneminin unutulmazı Çuha Fes, uğuru ve ışıltısıyla bilinen Gelin Teli, büyüsüyle Kandil Alevi, narinliği ile gözde Güllü Yazma, ve geleneksel cam sanatının temsilcisi Çeşmi-i Bülbül yer alıyor. Kula Belediye Başkanı Selim Aşkın "HayatıRenklendir" kampanyasının hem tarihi evlerin önemini hem de korunmasıiçin kamuoyunda ve medya da farkındalık yaratacağını söyledi. Aşkın, "Kula Evleri 18. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu'nun altındaki hemen her bölgede karşımıza çıkan ve TÜRK EVİ olarak tabir edilen evlerdir. Gerek plan, kuruluşve gerekse ahşap, alçıve kalem işi gibi zengin sistemleriyle bu dönem OsmanlıSanatı'nın başarılıörnekleridir. Dedi Kula çeşitli nedenlerle günümüze kadar bozulmadan gelebilmişbir anıt kenttir. Yapılar mimari açıdan eski kent yerleşmemizin bozulmamış tipik örneği teşkil etmesi ve bu niteliklerin belge açısından değeri Kula'ya ''Anıt Kent'' özelliğini kazandırmaktadır. Kula ve benzerlerinin korunması, kentsel yaşam ve kültürel süreklilik ve örnek açısından önemi büyüktür. Yıllardır o çevrede oturmuş, aldığı geleneksel yaşamını sürdürmekte olan Kula halkı için de "Tarihi Kula" kent dokusunu korunması bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu yüzden bu tür etkinliklere önem veriyoruz Kula mızıtarihi bir kent haline getirmek için 24 saat çalışıyoruz" şeklinde konuştu. Marshall Boya Genel Müdürü Dick Velings ise yaptığı konuşmada, "Kula benim kalbime girdi. Kula'ya ilk geldiğimde Kula'nın tarihini ve yaşayan insanlarını öğrendim. Kula artık benim için çok önemli yeri var" diyerek bu tür sosyal projelerin birçok tarihi eserin korunması için önemli olduğunu, Kula Belediyesi'ni sosyal projelere verdikleri destekten dolayı teşekkür ettiklerini söyledi. `Marshall Boya`nın `Renk Hareketi` projesine Adana, Adapazarı, Ağrı, Bartın, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Düzce, Erzurum, İzmir, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mardin, Ordu, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Yozgat katıldı. Mardin`de son olarak Midyat Fatih İlköğretim Okulu boyanırken, sadece İstanbul Ataşehir`de 40 okulun iç ve dışcephe boyaması yapıldı. Müzik ve eğlencenin yapıldığı kampanyada katılanlara tavuklu pilav ve soğuk içecek ikram edildi. Boyama kampanyasına Kulalı vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Marshall boya kampanyaya 50 kişilik çekim ve boyama ekibi ile katıldı. Kula Belediyesi ve Gönüllü vatandaşların katılımları yanısıra Kula kaymakamı Muzaffer Şahiner, Garnizon Komutanı Personel Yüzbaşı Musa Özgül, İlçe Emniyet Müdürü Yusuf İncili ve daire emirlerinin katılımları ile gerçekleştirildi.

YAŞLISINDAN ÖZÜRLÜSÜNE 7'DEN 70'E HERKES KATILDI

Anemon otel arkasında Yörük Hasanların Halilağa Sokak'ta yapılan hayatı renklendir kampanyası kapsamında gönüllü olarak boyamaya katılanlar arasında 7 den 70 e özürlüsünden yaşlışına herkes katıldı. Özürlü Nurullah Çapar tekerlekli sandalyesi ile boya yaparken protokolün ve katılanların büyük takdirini aldı. Genç Nurullah yaptığı açıklamada, "Özürlülüğümü bugün bu kampanya ile unuttum. Benim de bir eserim olması istedim ve bu kampanyaya katıldım" dedi. Kampanyaya katılan çocuklara pamuklu şeker, patlamış mısır ve dondurma dağıtıldı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.