banner278

TANTALOS İŞKENCESİ

Kentler büyüdükçe yalnızlıklarda büyüyor.

TANTALOS İŞKENCESİ

MUSTAFA PALA

TANTALOS İŞKENCESİ

Kentler büyüdükçe yalnızlıklarda büyüyor.

Büyük kentler büyük yalnızlıklar getirdi. Kentlerde yaşayanlar olarak, yalnızlığı yüreğimizin derinliklerinde duyar olduk.
Bunalımların artması bundandır. Salonlar, alanlar, masalar boş kalıyor.
Kimse kimsenin kapısını çalmıyor. Hoş, seçim nedeniyle biraz hareketlenme olacak elbet. Oy isteyecekler “seçtiğimizi seçin” diyecekler. Seçim bitince geçim derdi başlayacak yine..
Büyüyen kentler insanın sorunlarını da büyütüyor.
Ben bu düşünceler içinde yaşadığım kente Manisa’ya bakıyorum ve aklıma gelenleri yazıyorum.
Bireyciliğin hüküm sürdüğü kent: Manisa.
Varsıllıkla yoksulluğun kol kola girdiği kent: Manisa.
Doğusu geçmişe, batısı geleceğe açık kent: Manisa.
Yararsız çekişmelerin kısır döngüsünden kurtulamayan kent: Manisa
Geleceğini planlayamayan kent: Manisa
Dedikodunun mayalanıp harmanlandığı kent: Manisa.
Görkemli Sipil dağının eteğinde uyuyan kent: Manisa
Tantalos İşkencesi çeken kent: Manisa.
Tantalo işkencesi çeken kent… Bu Manisa, bizim Manisa’mız. Biliyorum, başka bir Manisa da yok.
Bu kenti bu kentin insanını seveceğiz ele ele vereceğiz. Manisa’yı daha güzel daha yaşanası yapacağız. Bunu hiçbir kimse ya da grup, ya da parti tek başına başaramaz. Bunu Manisalılar olarak hep birlikte dayanışma yaparak başarabiliriz. Unutmayın, katılım olmadan atılım olmaz. Katılmak gerek. Sürüye katılmak değil elbet. Yönetime katılmak gerek, Çözüme, çözümün parçası olmaya katılmak gerek.

Manisa Tantalos işkencesi çekiyor dedim.
Tantalos İşkencesi nedir, duydunuz mu hiç?
Duyanlar vardır elbet.
Ben duymayanlar için, kısaca anlatayım: Tantalis kentinin kıralı Tantolos Görkemli Spil Dağının doruklarında tanrılar sofrasına oturmaktadır her zaman. Tanrılarla düşüp kalktığı için, o da tanrılığa özenip, tanrılardan  ölümsüzlük ister bir gün. Tanrılar kızarlar kızmasına ama yinede ölümsüzlük verirler Tantalos’a. Ama onu bir gölün içinde yaşamaya tutsak ederler. Su Tantalos’un ağzına girecek kadar derindir. Ancak Tantolos susayıp içmek için eğildiğinde, su hızla çekilir ve bataklığa dönüşür bir yudum su içemez Tantalos. Tantalos acıktığında başının üstünden sarkan üzümlere incirlere çeşit çeşit meyvelere uzanır, her uzanışında da meyveler geri çekilir, yok olur. Tantolas varlık içinde yokluğu yaşar. Tantalos işkencesi, varlık içinde yokluğun yaşanmasıdır.

Varlık içinde yokluk çekenlere “Tantalos işkencesi çekiyor” derler. Acaba diyorum. Acabası fazla oldu. Manisa Tantalos işkencesi mi çekiyor? Bence öyle, Manisa Tantolos işkencesi çekiyor. Manisa varlık içinde yokluğu yaşıyor. Manisa olanı, alanı ve zamanı iyi kullanamıyor… Bir kez daha yineliyorum. Manisa olanı, alanı ve zamanı iyi kullanamıyor…
Manisa Tantalos işkencesi çekiyor.
Manisa varlık içinde yokluğu yaşıyor…
  Birlikte olmak yüzyüze bakmak değildir. Birlikte olmak aynı yöne bakabilmektir. Yüz yüze baktın mı kavga ve dedikodu kaçınılmaz olur. Aynı yöne bakıldığında da dayanışma gündeme gelir. Manisalılar dayanışmayı pek bilmezler demeye de dilim varmıyor. Çünkü, Yeni Manisa’da güzel dayanışma örnekleri sergiledik. Ancak Yeni Manisa’da güzel dayanışma örnekleri sergilerken, engellenmenin her türlüsüne de tanık olduk…   Gelin, şu kırgınlıkları dargınlıkları bitirelim. Gelin Manisa’da beyaz bir sayfa açmayı deneyelim. Kurum, kuruluş ve odalar arasındaki kırgınlığı aşmak için, kentimizin valisi kendini görevli sayarak girişimde bulunabilir. İlk yapılacak iş, dargın olduğunu söyleyenleri bir masa etrafında bir araya getirebilmektir. Manisa Valisi bu görevi yüklenir mi bilemiyorum. Bilemiyorum, çünkü dargınlığın parçası olmanın kolaycılığına kapılmakta bir seçenek. Dargınlığın tarafı mı olacağız? Dargınlığın dışında mı kalacağız. Dargınlığın tarafı olmak çözüm için adım atmanın en büyük engelidir. Barıştırıcının tarafsız olmazsa, barış girişminin olumlu sonuçlanması mümkün olmaz. Tantalos İşkencesi sürüp gider kentimizde…

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.