banner278

TANRIVERDİ: "TÜRKİYE'NİN 2023'E ULAŞMASINDA MANİSA ÖNEMLİ FAKTÖR"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, AK Parti Manisa İl Başkanı Murat Baybatur, Merkez İlçe Başkanı Berk Mersinli ve çok sayıda partili ile birlikte MTSO Başkanı Bülent Koşmaz ve MTSO Meclis Başkanı Tezcan Ödemiş'i makamlarında ziyaret etti.

banner292
TANRIVERDİ:

TANRIVERDİ: “TÜRKİYE’NİN 2023’E ULAŞMASINDA MANİSA ÖNEMLİ FAKTÖR”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, AK Parti Manisa İl Başkanı Murat Baybatur, Merkez İlçe Başkanı Berk Mersinli ve çok sayıda partili ile birlikte MTSO Başkanı Bülent Koşmaz ve MTSO Meclis Başkanı Tezcan Ödemiş’i makamlarında ziyaret etti. 

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Koşmaz’a ziyarette bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Manisa’nın kalkınmasının Türkiye’nin kalkınması olduğunu belirterek, “Bu açıdan Manisa büyük bir şehirdir. Manisa bu büyüklüğü ile Türkiye’nin 2023’e ulaşmasında önemli bir şehir olduğu için hükümetimiz her zaman Manisa’yı destekliyor.” dedi.  Sanayi ve ticaretin bir ülkenin kalkınması adına 2 önemli unsur olduğunu kaydeden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi,  “TOBB bünyesinde Türkiye genelinde örgütlenmiş TSO’lar var. Bunlar STK olarak yukarıda tüm Türkiye’nin bilgilerini toplayıp Başbakanımıza ve ilgili bakanlarımıza iletiyorlar.” dedi.

MANİSA’NIN KALKINMASI TÜRKİYE’NİN KALKINMASIDIR
AK Parti’nin STK’ları sosyal taraf olarak değil sosyal ortak olarak gördüğünü vurgulayan Tanrıverdi şunları söyledi: “Bu anlayışla ülkemizin daha ileriye taşınması, huzur ve refahın temini için çalışıyoruz. Özellikle ülkenin kalkınması, insanımızın mutluluk ve huzuru için elini taşın altına koyan kim olursa önünü açarak birlikte Türkiye anlayışıyla kendilerine destek oluyoruz. Manisa TSO ülkenin gelişiminde önemli temel taşlardan biridir. İş adamlarımız Manisa’da sosyal sorumluluklarını da yerine getiriyorlar. Manisa bugün ihracatta 7. sırada olmasını daha ileriye taşıyarak ülkenin kalkınmasını birlikte sağlayacağız. Manisa’nın kalkınması Türkiye’nin kalkınmasıdır. Bu açıdan Manisa büyük bir şehirdir. Manisa bu büyüklüğü ile Türkiye’nin 2023’e ulaşmasında önemli bir şehir olduğu için hükümetimiz her zaman Manisa’yı destekliyor. ”

MANİSA DIŞ TİCARETTE FAZLA VEREN BİR İL
Manisa’nın ülke ekonomisinde önemli kilometre taşlarından biri olduğunu kaydeden MTSO Başkanı Bülent Koşmaz, “Türkiye’de ihracatta 7. sırada yer alma başarısının yanı sıra dış ticarette de fazla veren bir ilimizdir. Bu yüzden Türkiye ortalamasının çok üzerindedir. Manisa’da üretim ve ticaret eskiye oranla zor şartlar altında sürdürülüyor. Ekonomik gelişme geçen yıllara göre çok daha iyi umuyoruz ki bu yılda geçen yılı yakalayamazsak da geçen yıldan daha iyi olur. Bu yönde raporlar bizlere iletiliyor. Cari açıklar ekonomimiz üzerinde büyük bir tehdit oluşturmakta. Bu konuda da yeni tedbirlerin alınmasına ve bu tedbirleri Merkez Bankası’nın da desteklemesini bekliyoruz. Çünkü krizlerle yaşamaya alışmış olan ülkemiz ve işadamlarımız her kriz döneminde 3-5 yıl geriye gidiyor. Ve bu kaybı telafi etmek için gayret gösteriyorlar. Bunları tekrar yaşamamak adına ekonomik ticari açığın daha fazla büyümeden, tedbirler alınması gerektiğini sizlerden bekliyoruz. AK Parti bu konuda bütün kararları alabilecek güçte. İş dünyası ile ilgili konularda gerektiğinde bizim önerilerimize kulak vermelerinin yanı sıra diğer muhalefet partilerine de kulak asmalarını bekliyoruz.” dedi. 

TTK’DA 50’E YAKIN İTİRAZ EDİLMESİ GEREKEN MADDE VAR
Meclisten geçen Yeni Türk Ticaret Kanununda birçok aksaklığın olduğunun altını çizen Koşmaz, “Bu önümüzdeki dönemde hepimizi sıkıntıya sokacaktır. TOBB ve MTSO olarak bu aksaklıkları tespit ediyoruz. Şu anda 50’ye yakın itiraz edilmesi gereken maddeler var. Bu maddeler üzerinde kesinlikle düzenlemeler yapılması gerekiyor. Her şirketin bir internet sitesini destekliyoruz ama kalkıp da orada o şirketin bilançolarını, borçlarını, alacaklarını, yıllık cirolarını yani ticari sırlarımızın yatak odalarımızın adeta canlı yayın şeklinde herkese açık tutulmasını doğru bulmuyoruz. Buna benzer konularda çalışmalarımız tespitlerimiz sürüyor. Maalesef büyük bir tehlike yaklaştığı halde başta bizim üyelerimiz olmak üzere bilgilendirme toplantılarımıza işadamlarımızın itibar etmediklerini gördük. Kaldı ki bazı suçlardan dolayı herhangi bir para cezasına mahal bile bırakmadan direk hapse girmelerini sağlayacak olan maddeler var burada. Ama buna rağmen mükelleflerimiz buna ilgisiz davranıyorlar, gelen tehlikeyi görmüyorlar. Yani bu fil yarın zücaciyeci dükkânına girerse orayı tarumar eder. Türk Ticaret Kanunu komisyonlarda görülürken muhalefet ettiğimiz maddelerdi bunların çoğu ancak denildi ki ‘1 yıl uygulama süresi konulacak. 1 yıl içerisinde daha başka konular da varsa onları da tespit edelim makul olanları da düzeltiriz’ demişti Sayın Cemil Çiçek. Umuyoruz ki 1 Nisan’a kadar bu çalışmalarımızı bitirerek başta Başbakanımız olmak üzere ilgili makamlara ileteceğiz. Bunların çözümünün sağlanacağını umuyoruz. Ancak ticaretin kuralları değişmiştir. Artık eskisi gibi ‘dükkanımı şöyle açar, şöyle kapatırım’ yok. Bundan sonra bazı kurallar vardır onlara da hepimiz uymak zorundayız ki gerçek anlamda rekabetçi bir ortam oluşsun.” dedi.

1980 ÖNCESİ GİBİ SENDİKA ÇÖPLÜĞÜNE DÖNECEĞİZ
Son yıllarda işyerlerinde çalışma barışının sağlanmasından son derece memnun olduklarını belirten Koşmaz, “Ancak şuanda gündemde olan bir sendikalar yasası var. Bu yasa ile sendikaların yetki alanlarına çok düşük rakamlar getiriliyor. O oranlar eğer uygulanırsa 1980 öncesi gibi sendika çöplüğüne döneceğiz. Ülkemizde bir sendika enflasyonu doğacaktır. Bu da iş hayatında sağlanmış olan iş barışını ciddi anlamda tehlikeye sokacaktır. Sendikalara yüzde 5 gibi bir yetki sınırının getirilmesini bizler arzu ediyoruz.” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.