TANRIVERDİ; "ÖZERKLİĞİ HAKKARİ'DE DEĞİL GEL MANİSA'DA SÖYLE!"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Hakkari mitingindeki 'özerklik' ifadelerini eleştirerek, "Eğer bu siyasal özerklik iddianızı söylüyorsanız Hakkari'de değil, Diyarbakır'da değil, gelin Manisa'da da söyleyin" dedi.

TANRIVERDİ;

TANRIVERDİ, KILIÇDAROĞLU'NA SESLENDİ;

"ÖZERKLİĞİ HAKKARİ'DE DEĞİL GEL MANİSA'DA SÖYLE!"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Hakkari mitingindeki 'özerklik' ifadelerini eleştirerek, "Eğer bu siyasal özerklik iddianızı söylüyorsanız Hakkari'de değil, Diyarbakır'da değil, gelin Manisa'da da söyleyin" dedi.

AK Parti'nin Manisa'daki milletvekili adayları, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ile kahvaltıda biraraya geldi. Spilos Otel'de düzenlenen kahvaltıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi'nin yanı sıra Manisa Milletvekili Recai Berberi, yeni adaylar Selçuk Özdağ, Sait Han Bakşi, Abdurrahim Arslan, Murat Erbil, AK Parti İl Başkanı Murat Baybatur, Merkez İlçe Başkanı Berk Mersinli, teşkilat yöneticileri ile sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri
katıldı. Kahvaltı sonrası konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Tanrıverdi, AK Parti olarak sivil toplum örgütlerini önemsediklerini anlattı. Tanrıverdi, "Sivil toplum örgütlerinden habersiz karar almıyoruz, kanun çıkarmıyoruz. Şu güne kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ne kadar kanun çıkmışsa, bu kanunların düzenlenmesinde sivil toplum örgütlerimizin önemli katkıları olmuştur, görüşleri olmuştur. Biz sivil toplum örgütlerimizi sosyal taraf olarak görmekten ziyade sosyal ortak olarak görüyoruz. Çünkü bu ülkenin sorunlarını çözmek, sorunsuz bir Türkiye'de birlikte huzur içinde yaşamak istiyoruz. 12 Haziran sonrası için, Türkiye'nin geleceğini daha ileriye taşımak için 12 Haziran seçimlerinde sizlerin desteğini bekliyoruz, katkılarınızı bekliyoruz. İnşallah sizlerin destekleriyle elbette Manisa'mızda daha güçlü bir şekilde olacağız, daha fazla sayıda milletvekili ile sizleri Ankara'da temsil etmek istiyoruz. Bizim politikalarımızın merkezinde insan vardır, insanın değerleri vardır.
İnsan merkezli, hizmet odaklı çalışıyoruz. Ortak değerlerimize sahip çıkıyoruz. Onun için tek vatan, tek bayrak, tek millet, tek devlet diyoruz. Resmi dili Türkçe'dir diyoruz. Dolayısıyla üniter yapının korunmasını ifade ediyoruz" dedi.

ÖZERKLİK TARTIŞMALARI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Hakkari mitinginde ortaya attığı 'özerklik' ifadelerini eleştiren Tanrıverdi, şunları söyledi:
"Birileri üniter yapıyı bozacak özerlik iddialarında bulunsa da biz Türkiye'nin üniter yapısını koruyacağız. Milli birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi ortaya koyacağız. Özerklik siyasal bir özerklik değildir. Özerklik ademi merkeziyetçiliktir. Özerlik yerinden yönetimdir, yerelliktir. Dolayısıyla bu noktada AK Parti olarak biz yerel yönetimlerde özerkliği Anayasa'nın 127. maddesinde ifade edildiği gibi yerine getirdik. Ama özerklik istemleri siyasal bir bölünmüşlük noktasında ise hiç kimse
oraya gözünü dikmesin. Buna asla ne biz ne de milletimiz müsaade eder."

Tanrıverdi, "Bizim mitinglerimize baktığınız zaman her tarafta lale bahçesi gibi, rengini şehitlerimizin kanından almış Türk bayraklarımızı, parti bayraklarımızı görürsünüz. Ama ne yazık ki, Cumhuriyet Halk Partisi'nin Hakkari'deki mitinginde bir tek Türk bayrağı taşınmamıştır. CHP'nin Manisa'da farklı, Hakkari'de farklı düşündüğü ortaya çıkmıştır. Eğer yapabiliyorsanız gelin Manisa'da yapın. Eğer bu siyasal özerklik iddianızı söylüyorsanız Hakkari'de değil, Diyarbakır'da değil, gelin Manisa'da da
söyleyin. Manisa'da farklı, Hakkari'de, Diyarbakır'da farklı. Bu, doğrusu bir siyasi ahlaka sığmayan, milletimizi aldatmaktan başka bir düşüncesi olmayan tavırdır. Onun için milletimiz bu yanlışlıklara prim vermeyecektir" şeklinde konuştu.

Manisa Milletvekili Recai Berber de, bazı sivil toplum kuruluşlarının taraflı tutumlarını eleştirdi. Berber, "Şunu bilmenizi istiyorum. Türkiye'de bazı sendikalar, özellikle bazı kurumlar, parlamenter sistemde kanunların nasıl çıktığını bilmelerine rağmen, kendileri alt komisyonlarımıza bizzat davet edilmelerine rağmen bu komisyonlardaki çalışmalara katılmıyorlar, temsilci dahi göndermediler. Daha sonra kanunlar Meclis'te genel kurulda görüşülmeye başlandığı zaman kalkıp, tabiri caizse Meclis'i kuşatmak, kanunları Meclis'ten çıkarmamak gibi bir takım eylemlere kalkıyorlar. Bunun amacı belli, amaç üzüm yemek değil bağcı dövmek. Biz sivil toplum örgütlerimizin büyük çoğunluğunun iyi niyetli, kendi üyelerinin çıkarlarını korumak üzere kurulmuş dernekler, sendikalar, odalar olduğunu biliyoruz. Ancak bazıları buraları maalesef kullanmak suretiyle kendilerinin reklamlarını, popülerliğini ön plana çıkarıp ve ondan sonra da bir takım siyasi atraksiyonlar içine giriyorlar. Halbuki sivil toplum örgütleri kendi üyelerinin çıkarları için kurulurlar ve onların menfaatlerini gözetirler, katıldıkları her platformda onların görüşlerini söylerler; ki bu görüşler ister değişikliğe yol açsın ister açmasın amaç orda kendi görüşünü kayıtlara geçirmektir, kendi görüşlerini kamuoyu tarafından bilinmesini sağlamaktır. Eğer paylaşılırsa bu görüşler herkes tarafından o zaman da sonuca gitmektir. Dolayısıyla demokrasiler böyle çalışır. Gelişmiş batı demokrasilerinde örgütlü toplumlar böyle çalışır. Biz bu anlamda toplumumuzun
daha örgütlü olmasını ve bu örgütlü çalışmaların da hem yerel demokrasilerde, yani belediye meclislerinde, il genel meclislerinde hem de Türkiye'yi yönlendiren, politikalarını oluşturan, yasaların çıktığı Türkiye Büyük Millet Meclisi komisyonlarında sivil toplum örgütlerimizin daha etkin bir şekilde yer almasını hep canı gönülden arzu ettik" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.