banner271

TANRIVERDİ MUHTARLARLA KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ

Manisa'da muhtarlarla buluşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Anayasa değişikliğini gündeme getirdiklerinde YARSAV ve bazı kurumların kendilerine, "AK Parti anayasal kurumları siyasallaştırmak istiyor" dediğini fakat şimdi baktıklarında bu kurumların başkan ve yöneticilerinin CHP'den aday olduğunu gördüklerini söyledi.

TANRIVERDİ MUHTARLARLA KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ

TANRIVERDİ MUHTARLARLA KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ

Manisa'da muhtarlarla buluşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Anayasa değişikliğini gündeme getirdiklerinde YARSAV ve bazı kurumların kendilerine, "AK Parti anayasal kurumları siyasallaştırmak istiyor" dediğini fakat şimdi baktıklarında bu kurumların başkan ve yöneticilerinin CHP'den aday olduğunu gördüklerini söyledi.

Manisa Şelale Plaza'da düzenlenen kahvaltıda köy ve mahalle muhtarlarıyla bir araya gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, sorunları dinleyerek muhtarlardan gelen soruları cevapladı. Kahvaltıya Tanrıverdi'nin yanı sıra AK Parti Manisa milletvekili Mehmet Çerçi, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Berk Mersinli, İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Ömer Faruk Çelik, AK Parti Manisa 6. sıra milletvekili Adayı Sait Han Bakşi, 7. sıra milletvekili adayı Abdurrahim Arslan ve bazı AK Partili yöneticiler katıldı.

Kahvaltıda konuşan AK Parti Manisa 6. sıra milletvekili adayı Sait Han Bakşi, "2002 yılında yola çıktığımızda, 'Yeter artık söz milletindir' dedik, 2007 yılında, 'Durmak yok yola devam' dedik, bugün de 12 Haziran için 2023 Türkiye'sinin hazırlanacağı yetkiyi talep ediyoruz ve aziz milletimize gidiyoruz. Tabii 2023 Türkiye'si için neler planladık, 5 ana maddede dedik ki; ileri demokrasi, güçlü toplum, büyük ekonomi, yaşanabilir çevre ve marka şehirleri oluşturacağız ve bunlarla beraber üst çatı olan lider ülke Türkiye'yi oluşturacağız. Biz bu çerçevede sivil toplum kuruluşları ile halkımızın en küçük katmanına kadar dur durak bilmeden her gün, her yerde halkımızla iç içe olup bu misyonu ve vizyon uğrunda çalışıyoruz" diye konuştu.

Sorunsuz bir Türkiye'yi meydana getirmenin demokratikleşmeye bağlı olduğunu vurgulayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, "Türkiye'de kimi etnik grupları, kimi dini inanç gruplarını, kimi azınlık gruplarını ya da ekonomik sorunlar varsa üstünü şöyle bir kazıyın altında demokrasi açığının ya da boşluğunun olduğunu görürsünüz. Sorunsuz bir Türkiye meydana getirmek, Türkiye'nin demokratikleşmesine bağlıdır. Türkiye'nin gerçek demokrasi ile buluşması özellikle muhtarlarımızın omzundadır" dedi.

MHP'li Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün dahi Manisa'nın büyükşehir belediyesi olmasının çok önemli bir müjde olduğunu söylediğini ifade eden Tanrıverdi, "Bazılarının hala kafası basmıyor olabilir, farklı yorumlar yapabilir ama büyükşehir olduktan sonra bir defa ekonomik olarak şehir çok daha farklı, çok daha ileri imkanlara sahip oluyor, dolayısıyla halka daha sağlıklı hizmetler götürüyorsunuz. Bir diğeri il bütünlüğünü ile birlikte imar bütünlüğünü, sağlıklı yapılaşmayı sağlıyorsunuz, marka kentler oluşturuyorsunuz, bunun gibi bir çok avantaj sağlıyor. Böylesi büyüklüğü olan özellikleri ve güzellikleri olan şehrimizi maalesef yeterince bugüne kadar ilgisizlikten tanıtamamışız, varlığımızı ortaya koyamamışız. Bu proje ile göreceksiniz ki şu büyükşehirleri bir sayın dediklerinde Manisa hemen İstanbul, Ankara, İzmir'den sonra dördüncü-beşinci sıralarda algılanacak bir şehir olacak. Şimdi 81 vilayet içerisinde sıralamalarda çok altlarda kalıyoruz. Onun için büyüklüğümüze yakışır bir unvan ve bu unvana yakışır bir Manisa'yı beraber oluşturacağız" açıklamasını yaptı.

"2012 YILINDA BÜYÜKŞEHİR YAPAMAZSINIZ"

Kimi siyasiler tarafından, 'Neden 2012 yılında değil de 2014 yılında şehirler büyükşehir oluyor' gibi sert eleştirilerin geldiğini hatırlatan Tanrıverdi, "Kanunu çıkarırsınız, mevzuatı hazırlarsınız. Türkiye'de anayasa gereği bildiğiniz gibi yerel seçimler 5 yılda bir yapılır. 5 yılda bir yapıldığı için yerel seçimler de 2014 yılında yapılacak. 2014 yılında yapılacağı için büyükşehir seçimi ancak o zaman yapılır. Onun için 2012 yılında büyükşehir yapamazsınız. Çünkü yerel seçimlerin süresini
kısaltamazsınız. Milletvekilliği seçimlerini kısaltabilirsiniz ama yerel seçimleri kısaltamazsınız çünkü Anayasa'daki hüküm geçerli. İşte bu Anayasa'nın böylesi engelleri var. O yüzden, 'Biz Anayasa'yı kökten değiştirelim' derken millet iradesinin daha seri gerçekleşmesini arzu ediyoruz. Kapsamlı bir Anayasa değişikliği yaptık, milletimiz ile birlikte yaptık. Milletimiz ile birlikte yaptığımız anayasa sonucuyla bakıyorsunuz Anayasa Mahkemesi artık hukuk adına karar veriyor, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu hukuk adına kararlar verebiliyor, önceden siyasallaşmıştı. Bize anayasa değişikliğini gündeme getirdiğimiz zaman, 'AK Parti Anayasal kurumları siyasallaştırmak istiyor' demişlerdi, şimdi bakın seçimler geldi, adaylık müracaatlarına baktığınızda YARSAV'ın başkanını, üyelerini, diğer o siyasallaştırılacak diyen kurumların yöneticilerine bakın hepsi CHP'den aday oldu. Demek ki buralar siyasallaşmış, ideolojik bir noktaya gelmiş. Dolayısı ile biz Anayasa değişikliğiyle artık hukukun üstünlüğünü sağlamış olduk" dedi.

Türkiye'nin özellikle demokratikleşme konusunda daha da gecikmesine tahammülleri olmadığının altını çizen Tanrıverdi, "Artık Türkiye'nin sıfır sorunu olan bir ülke olmasını istiyoruz. Tekrar altını çiziyorum, sorunsuz bir Türkiye istiyorsanız sivil, özgürlükçü ve demokrat bir anayasayı hemen yapmalıyız. Aksi halde gecikerek yaptığınızda kimi sorunlarımızı hala konuşuyor oluruz" diyerek sözlerini tamamladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.