TANRIVERDİ İLE ÖREN YİNE KARŞI KARŞIYA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, "CHP'li belediyelere bakıyorsunuz; her biri yolsuzluktan usulsüzlükten, hırsızlıktan yargılanmaktadır" dedi. Buna tepki gösteren Hasan Ören, "Sayın Tanrıverdi önce kendi memleketi Kula'ya baksın" dedi.

TANRIVERDİ İLE ÖREN YİNE KARŞI KARŞIYA

TANRIVERDİ İLE ÖREN YİNE KARŞI KARŞIYA  

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, "CHP’li belediyelere bakıyorsunuz; her biri yolsuzluktan usulsüzlükten, hırsızlıktan yargılanmaktadır" dedi. Buna tepki gösteren Hasan Ören, “Sayın Tanrıverdi önce kendi memleketi Kula’ya baksın” dedi. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi ile CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören sık sık karşı karşıya geliyorlar. Geçmişten bugüne çeşitli siyasi konularda atışan ikili bu kez belediyelerle ilgili yolsuzluk iddiaları konusunda karılıklı açıklamalar yaptı.
Tartışma Hüseyin Tanrıverdi’nin  Tekirdağ, Edirne, Çanakkale ve Kırklareli’ni kapsayan AK Parti 1. Bölge Yerel Yönetimler Toplantısı’ında sarfettiği sözlerle başladı. Tanrıverdi  şunları söylemişti:
 "CHP’li belediyelere bakıyorsunuz; her birinin yolsuzluktan usulsüzlükten, hırsızlıktan yargılanmaktadır. Bu bölgede hangi belediyelerin yargılandığını biliyorsunuz. Sadece bu bölgede değil, Antalya'ya gidiyorsunuz, Ankara’ya gidiyorsunuz, bunu görmek mümkün. Çankaya Belediye Başkanı'nın 'Bizim yamyamları doyurmaktan bir türlü iş yapma imkanım yok' beyanlarını unutmadık. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı'nın 'CHP il başkanlığı kimi gönderiyorsa ben onu alıyorum' beyanlarını unutmadık. Değerli kardeşlerim; bunların yaptığı tek şey kadrolaşmak, yolsuzluk, usulsüzlük yapmak. AK Parti dışındaki belediyeleri al birine vur ötekine. Yolsuzluktan, kadrolaşmaktan başka bir şey yapmadıklarını görüyoruz. AK Parti'li belediyelerimiz şehrine ve hemşehrilerine hizmet ederler. Kendilerini kendileri ile birlikte yöneterek kentlerinin sosyal ve ekonomik yönden kalkınmasını sağlarlar."
HASAN ÖREN’DEN CEVAP
Bu açıklamalar üzerine bir basın açıklaması hazırlayan Ören, şu cevabı verdi: “AKP Genel Başkan Yardımcısı Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi AKP 1. Bölge Yerel Yönetimler Toplantısında  “CHP’li belediyelere bakıyorsunuz; her biri yolsuzluktan usulsüzlükten, hırsızlıktan yargılanmaktadır” diyerek yine CHP’li belediyelere ve başkanlarımızı sanki suçlularmış gibi göstermeye çalışmıştır.
Belediye başkanlarımızın yargılanması AKP’nin baskı, korkutma, sindirme projesidir. Kasıtlı olarak üzerlerine suçlar atılmaktadır. Özel olarak gönderilen 80 AKP müfettişi, suç bulmak için büyük gayret göstermiştir. Belediye Başkanları sabahın 5’inde gözaltına alınmakta, belediyeler yüzlerce polis tarafından basılarak aranmaktadır. “Çamur at, izi kalsın” mantığı ile başkanlarımız yıpratılmaya çalışılmaktadır.
Ama sonuca baktığımızda, içeride hiçbir belediye başkanımız yoktur. Yolsuzluktan, hırsızlıktan, ceza alan başkanımız yoktur.
Hükümetin, Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanlarını özel yetkili savcıları aracılığı ile haksız yere nasıl yargıladıklarını artık bilmeyen yoktur. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu hakkında açılan ve 397 yıl ceza istenen davalar hukuk ayıbı olduğunu tüm hukukçular söylemektedir. İlköğretim öğrencilerine sağlıklı süt dağıttığı için yargılanırken, AKP yandaşlarının dağıttığı bozuk sütlerden kimse yargılanmamaktadır.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanının yargılanmasındaki hukuk garabeti, seçtikleri Cumhurbaşkanını bile rahatsız etmiştir. Çünkü siyasallaşan yargı, adalet dağıtmamakta, Hükümet adına CHP’li belediyeler üzerinde baskı kurarak, başkanların proje üretmesini, hizmet etmesini engellemektedirler.
Baskılara rağmen Cumhuriyet Halk Partili Belediyeler çağdaş, halkçı dürüst belediyecilik anlayışıyla hizmet üretmektedirler.
Sayın Hüseyin Tanrıverdi önce Manisa’daki AKP’li belediyelere baksın. Memleketi olan Kula ve memleketim olan Turgutlu belediyelerindeki usulsüzlükleri görsün. Kula’da AKP’li meclis üyelerinin bile artık tahammül edemediği, yolsuzluklar hakkındaki ihbar ve şikayetler görmezden gelinmiştir.  Turgutlu Belediyesi kaynakları AKP’li bakanlara peşkeş çekilmiş, Organize Sanayi Bölgesinde ise usulsüzlükler devam etmektedir. Tüm bunları ısrarla söylememize rağmen bir tane bile müfettiş gönderilmemiştir. 
Hüseyin Tanrıverdi’nin gibi boş konuşmayı ve iftira atmayı seven bir siyasetçi olmadım. Bu nedenle beyanlarında geçen konuların aydınlatılması için TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdim. CHP’li kaç belediye hakkında soruşturma açılmış, buna karşın AKP’li kaç belediye hakkında soruşturma açılmış, kaç tane belediye başkanı mahkum olmuş hep beraber görelim istedim.  Çünkü AKP’li belediyeler tüm yolsuzluklarına rağmen Hükümet tarafından korunduğu ortaya çıksın istiyorum.
Aslında bizim işimiz Manisa’nın çıkarlarını korumak, sorunları tartışmak  ve çözüm bulmaktır. Manisa halkı bunun için bize görev vermiştir. Manisa’nın büyükşehir olması ve kapatılacak olan belde belediyeleri, Manisa’nın yanan çöplüğü, Alaşehir’deki jeotermal patlamalar, kapatılan adliyeler, Gördes ve Çal dağı nikel madenleri, Gediz nehrinin kirliliği ve buna benzer Manisa’nın birçok  önemli sorunu vardır. Manisa Milletvekilleri olarak bunları tartışalım, ortak akılla çözüm üretelim istiyorum.
ÖREN’İN SORU ÖNERGESİ
CHP’li Hasan Ören konuyu meclis gündemine taşıdı. Ören’in İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere sunduğu soru önergesi şöyle: 
“AKP Genel Başkan Yardımcısı Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi AKP 1. Bölge Yerel Yönetimler Toplantısında  “CHP’li belediyelere bakıyorsunuz; her birinin yolsuzluktan usulsüzlükten, hırsızlıktan yargılanmaktadır” diyerek yine CHP’li belediyelere ve başkanlarımıza iftira atmıştır.
AKP’li belediyeler yolsuzluk bataklığında yüzerken hiç birisine soruşturma açılmadığı kamuoyunca yakından bilinmektedir. Bütün şikayetlere ve yolsuzlukların belgelenmesine rağmen, İçişleri Bakanı olarak izin vermediğiniz için AKP’li Belediye Başkanları hakkında dava açılamamaktadır. Buna karşın CHP’li belediyeleri yıpratmak, baskı altına almak için soruşturmalar açılmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız hakkında 397 yıl ceza istemiyle haksız yere dava açılmıştır. CHP belediye başkanları hakkında yolsuzluk, hırsızlık ve usulsüzlükten herhangi bir ceza almadıkları da bilinmektedir.
Bunlara göre;
1-     CHP’li hangi belediyeye hangi gerekçeyle soruşturma açılmıştır. Hangileri aklanmış, hangileri hakkında yolsuzluk, hırsızlık ve usulsüzlükten dolayı dava açılmıştır.
2-     Haklarında soruşturma açılan CHP’li belediye sayısı kaçtır. Bunların sayısının toplam CHP’li belediye sayısına oranı nedir?
3-     AKP’li hangi belediyeye hangi gerekçeyle soruşturma açılmıştır. Hangileri aklanmış, hangileri hakkında yolsuzluk, hırsızlık ve usulsüzlükten dolayı dava açılmıştır.
4-      Haklarında soruşturma açılan AKP’li belediye sayısı kaçtır. Bunların sayısının toplam AKP’li belediye sayısına oranı nedir?”
 
 İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.