TANRIVERDİ 'DEMOKRATİK ÖZERKLİK' SÖYLEMLERİNE SERT ÇIKTI

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Manisa'da düzenlediği basın toplantısında BDP'li milletvekillerinin demokratik özerklik söylemleri hakkında "Diyarbakır'da bir köy kahvesi niteliğinde toplantılar yapmak, oralarda özerlik adına sözler söylemek ancak ve ancak bir akıl tutulmasıdır." dedi. Tanrıverdi ayrıca muhalefet partilerine seslenerek, "Anayasa değişikliği metinlerinizi bir an önce ortaya koymalısınız." dedi.

TANRIVERDİ 'DEMOKRATİK ÖZERKLİK' SÖYLEMLERİNE SERT ÇIKTI

TANRIVERDİ ‘DEMOKRATİK ÖZERKLİK’ SÖYLEMLERİNE SERT ÇIKTI

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Manisa’da düzenlediği basın toplantısında BDP’li milletvekillerinin demokratik özerklik söylemleri hakkında “Diyarbakır’da bir köy kahvesi niteliğinde toplantılar yapmak, oralarda özerlik adına sözler söylemek ancak ve ancak bir akıl tutulmasıdır.” dedi. Tanrıverdi ayrıca muhalefet partilerine seslenerek, “Anayasa değişikliği metinlerinizi bir an önce ortaya koymalısınız.” dedi.

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, partisinin il binasında gündeme yönelik açıklamalarda bulunmak üzere basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Tanrıverdi’nin yanı sıra İl Başkanı Murat Baybatur, Merkez İlçe Başkanı Berk Mersinli, Kadın Kolları Başkanı Müzeyyen Yoğurtçu, il gençlik kolları ve partili yöneticiler katıldı. Tanrıverdi, toplantında 2011 Milletvekili Genel Seçimleri’nden günümüze kadar olan süreci değerlendirdi ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Tanrıverdi, yemin krizi ile ilgili olarak Manisa’da CHP’li bir milletvekilinin söylemi hakkında, “Manisa’dan bir milletvekili arkadaşımız da burada basın toplantısında ‘gerekirse 4 yıl süresince biz andımızı içmeyiz. O iki tutuklu milletvekili arkadaşlarımız bırakılana kadar biz and içmeyeceğiz sözünü burada Manisalılara vermişti. Ama 14 gün bu sözlerinde durabildiler. Ben bunun tamamen takdirini milletimize bırakıyorum.” dedi. 

“ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ METİNLERİNİZİ BİR AN ÖNCE ORTAYA KOYMALISINIZ”

AK Parti olarak anayasa değişikliği çalışmalarına başladıklarını belirten Tanrıverdi, şöyle konuştu: “İnsanlarımızın temel hak ve özgürlüklerini daha iyi kullanabilmeleri ve Türkiye’nin daha ileriye taşınması geliştirilmesi için anayasa değişikliği şart dedik, bu sözümüzde duruyoruz ve inşallah  bu dönemde anayasa değişikliğini gerçekleştirmiş olacağız. Biz AK Parti olarak her zaman katılımcı çoğulcu demokrasi anlayışına sahip olduğumuz ve uzlaşıyla bütün politikalarımızı ortaya koyduğumuzu söylüyoruz. Bu çerçevede AK Parti olarak anayasa değişikliğine ilişkin olarak iç çalışmalarımıza başladık. AK Parti olarak hedeflediğimiz anayasanın çizgilerini oluşturuyoruz. Bu bizim AK Parti olarak görüşümüz ve çalışmalarımızdır. Buradan ifade ediyorum ki muhalefet partileri de iç çalışmalarını yaparak hazırlıklarını bir an önce hızlandırıp tamamlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldıktan sonra başlatılacak anayasa çalışmalarına hemen hazır bir şekilde ‘evet biz de hazırız’ demeliler. Bunu muhalefet parti temsilcileri yanlış yorumlamamalılar. Daha önceki dönemlerde olduğu gibi ‘AK Parti kendi hazırladığı anayasa paketini bize sunuyor’ diye yorumlamamalılar. Onlar da paketlerini hazırlasınlar, bunlar havuzda bulaşacak ve uzlaşı içerisinde anayasa değişikliği gerçekleştirilmiş olacak. Yarın bu çalışmalar başladığı zaman her hangi bir gerekçeyle olumsuz bir yaklaşımla çalışmaların önüne set çekmeliler, engel olmamalılar. Eğer Türkiye’yi düşünüyorsanız o zaman bu ölçekteki, anayasa değişikliği hakkındaki metinlerinizi bir an önce ortaya koymalısınız.”

“BU BİR AKIL TUTULMASIDIR”

BDP’li milletvekillerinin demokratik özerlik konusundaki yorumları hakkında da konuşan Tanrıverdi, “Demokratik Özerklik eğer halkın kendi kendine yönetmesi anlamına geliyorsa zaten Türkiye Cumhuriyeti Devleti parlamenter rejimle, cumhuriyetle, demokrasiyle yönetilen bir ülkedir. Halkın kendi kendini yönettiği bir ülke de tekrar demokratik özerlik adına farklı bir düşünce ancak olsa olsa bu bir ayrımcılıktır, biraz daha ileriye gidiyorum bölücülüktür. Türkiye’nin üniter yapısı ortadadır. Türkiye’nin üniter yapısını kimse bozamaz. Dolayısı ile demokratik özerlik adına kim ayrımcılık yapmak isterse, kim bölücülük yapmak isterse karşısında milleti bulur. Diyarbakır’da bir köy kahvesi niteliğinde toplantılar yapmak, oralarda özerlik adına sözler söylemek ancak ve ancak bir akıl tutulmasıdır. Bu milletvekili olanlara söylüyorum ki; eğer siz gerçekten demokratik özerlik istiyorsanız; buyurun halkın meclisine yemininizi yapın, görevinize başlayın.” dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.