banner271

TANRIVERDİ: "BAŞBUĞ'UN TUTUKLANMASI DEMOKRATİKLEŞMEYİ GÖSTERİR"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, ''Bağımsız yargıdan kimse korkmamalıdır'' dedi.

TANRIVERDİ:

TANRIVERDİ: "BAŞBUĞ'UN TUTUKLANMASI DEMOKRATİKLEŞMEYİ GÖSTERİR"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, ''Bağımsız yargıdan kimse korkmamalıdır'' dedi.

Bir dizi ziyaret ve açılış için Manisa'nın Kula ilçesine gelen Tanrıverdi, Kula Demirciler Çarşısı esnafını ziyaret etti. Demirci esnafı ile sohbet eden Tanrıverdi, demirci ustası Fatih Aşkın ile birlikte ocağın karşısına geçerek demir dövdü. Daha sonra bir süre önce görevine başlayan AK Parti Kula ilçe yönetimini ziyaret ederek tebrik eden Tanrıverdi, ilçe binasında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un tutuklanmasına ilişkin açıklamada bulunan Tanrıverdi, şunları söyledi."İlker Başbuğ'un tutuklanması Türkiye'nin demokratikleştiğini gösterir. Yargı görevini yapmaktadır. Delillere, bilgilere dayalı olarak yargı kendi kuralları çerçevesinde ne yapması gerekiyorsa onu yapmaktadır" dedi. Bunun hiç bir şekilde siyasi baskı olmadığını vurgulayan Tanrıverdi, şöyle konuştu: ''Siyasetle bunun uzaktan yakından bir alakası yoktur. Yargının, bağımsız yargının kendi işleyişidir, kendi kararıdır. Bu noktada kimileri konuyu başka mecralara çekerek farklı yorum
yaparak Türkiye'nin birliğini, bütünlüğünü bozmaya yeltenirse kalkarsa hem kendisine haksızlık yapar, hem ülkeye haksızlık yapar. Bağımsız yargıdan kimse korkmamalıdır."
Türkiye'nin demokratikleştiğini anlatan Tanrıverdi, şunları söyledi: "demokratikleşen ülkede her şey şeffaf bir şekilde yürümekte, bütün açıklığıyla görülmektedir. Demokrasilerde herkes eşittir, bu noktada imtiyaz yoktur, dolayısıyla yargının işine de kimse müdahale edemez. Bunu siyasi bir mülahaza olarak değerlendirmek de yanlıştır. Eğer yargı bu noktada elindeki bilgiler, belgeler doğrultusunda hareket etmeyecek olursa, o gördüklerini bildiklerini saklayacak olursa, o zaman bu bağımsız bir yargı olmaz,
o zaman o ülkede demokratik bir ülke olmaz."
Türkiye'de artık AK Parti ile birlikte bağımsız yargı olduğunu anlatan Tanrıverdi, sözlerini şöyle sürdürdü: "hukukun üstünlüğü vardır. Üstünlerin hukuku devri sona ermiştir. Türkiye'de AK Parti ile birlikte demokratikleşme gelişmektedir. İleri demokrasi ile ulaşacağımız günlerde yakındır.'

ÖZDAĞ: "YARGIYA GÜVENMEK VE SABIRLI OLMAK ŞART"

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ Herkes yargıya güvenmeli, sabırlı olmalı, beklemeli, tahammüllü olmalı. Yargı hiç kimsenin arka bahçesi değildir” dedi.
AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Eski Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanmasına ilişkin olarak, “Herkes yargıya güvenmeli, sabırlı olmalı, beklemeli, tahammüllü olmalı. Yargı hiç kimsenin arka bahçesi değildir” dedi.
Özdağ, AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş ile birlikte Türk Kızılayı Manisa Şube Başkanı Cengiz Yurdabekçi’yi makamında ziyaret etti.
Ziyarette bir gazeteci Özdağ’a kendisinin de 12 Eylül askeri darbesinden sonra tutuklandığını ve 6,5 yıl cezaevinde yattığını hatırlatarak, Genel Kurmay Eski Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanmasını nasıl yorumladığını sordu.
Özdağ, Eski bir Genelkurmay Başkanının yargılanmış olmasının kendileri için sevindirici bir durum olmadığını ama eğer eski bir genelkurmay başkanı da suç işlerse bunun gereğinin yapılması gerektiğini belirtti.
Özdağ, “Bu ülkede başbakanlar yüce divanlara gittiler. Bu ülkede eski bakanlar yüce divanlara gittiler. Başbakanların gittiği yerlerde, bakanların gittiği yerlerde genelkurmay başkanları da suç işliyorlarsa bunlar da yargılanabilirler. Yani bir vatandaş şunu söylemeli burada büyük balıkların yırtıp geçtiği, küçük balıkların takıldığı balık ağı olmamalıdır hukuk. Herkes hukuk karşısında eşit bir şekilde yargılanmalı. Köylü Mehmet Ağa’da, işçi Hüseyin Bey’de memur Ahmet Bey’de yargılanıyorsa herkeste suç işliyorsa bu insanlarda yargının önüne gidebilmelidir” dedi.
Türkiye’de birçok kez darbe ve darbe teşebbüslerinin yaşandığını hatırlatan Özdağ şöyle konuştu: “Herkes yargıya güvenmeli, sabırlı olmalı, beklemeli, tahammüllü olmalı. Yargı hiç kimsenin arka bahçesi değildir. Türk yargısı ancak Türk milletinin arka bahçesidir. O nedenle de milletinin adına karar verir. Bugünlerde özellikle birileri yargıya müdahale etmemelidirler. Bir yanlışlık varsa yine hukuk yoluyla bu yanlışlıklar düzeltilir. O nedenle Türk demokrasisinin ileri demokrasi ile tanışmış olduğu kanaatindeyim. Avrupa’da herkes yargılanabiliyor. ABD’de herkes yargılanabiliyor. Türkiye’de eğer bir hukuk devleti ise suç işleyenler büyük demeden küçük demeden, şu rütbede bu makamda demeden herkes yargı önünde eşit olmalıdır diye düşünüyorum. Savcılarımızın ve hâkimlerimizin vermiş olduğu kararlar kendi kararlarıdır. Vicdanlarına danışarak, anayasaya danışarak, hukuka danışarak karar vermişlerdir. Bu noktada bizim bir dahilimiz yoktur. Biz de bu noktayı sabırla bekliyoruz.”
Türkiye’nin demokrasisini ileri demokrasi ile tanıştırmak, hukuk devleti olmak, şeffaflığı en birinci yol olarak kabul etmek mecburiyetinde olduğunu ifade eden Özdağ, “Türkiye’de zaman zaman hem ekonomik olarak hem de demokratik olarak büyük olmamızı engellemek isteyenler 1960’da darbe yaparak başbakanları astılar. Bakanları astılar. Siyasi partilerin tüm yetkililerini Kayseri’de cezaevlerinde tuttular. Yassı adalarda yargıladılar. Ve bunları çok ayıplı bir şekilde astılar. Fakat darbeciler hiçbir zaman uslanmadılar. 19712de darbeye teşebbüs ettiler seçilmiş hükümetlere muhtıra verdiler. Siyasiler milletle gelirler ve milletle giderler. Siyasileri kimsenin korkutmaması gerekiyor. Siyasiler korkarak siyaset yapmamalıdırlar. Eğer korkarak siyaset yaparsanız kim sizi korkutursa onların duygu ve düşüncelerini seslendirirsiniz. Biz milletin duygu ve düşüncelerini seslendirmek istiyoruz” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.