TANRIVERDİ, "1 MAYIS ALANLARINDAN BİRLİK, BERABERLİK, KARDEŞLİK TÜRKÜLERİ YÜKSELSİN"

AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü" nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada Taksim Meydanı ısrarında bulunan sendikalara bir çağrıda bulunarak, "1 Mayıs alanlarından birlik, beraberlik, kardeşlik türküleri ve barışın güçlü sesi yükselsin" dedi.

TANRIVERDİ,

TANRIVERDİ, "1 MAYIS ALANLARINDAN BİRLİK, BERABERLİK, KARDEŞLİK TÜRKÜLERİ YÜKSELSİN" 

AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada Taksim Meydanı ısrarında bulunan sendikalara bir çağrıda bulunarak, “1 Mayıs alanlarından birlik, beraberlik, kardeşlik türküleri ve barışın güçlü sesi yükselsin” dedi.

AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada Taksim Meydanı’nda kutlama yapma ısrarında olan sendikalara çağrıda bulundu. “Alanlar değil, emek kutsaldır” diyen Tanrıverdi, Alanda ısrarcı olmanın bir anlamının olmadığını vurguladı. Tanrıverdi, “1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günüdür. 1 Mayıs dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan'ında AK Parti’nin çalışana ve emeğe bakışını ortaya koyan bir teklifle ‘Emek ve Dayanışma Günü’ olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde yani AK Parti hükümetimiz döneminde ise TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir. Bildiğimiz gibi 1 Mayıs 1996’da Kadıköy’deki olaylı 1 Mayıs sonrasında alanlar emekçilere kapatılmıştı ve 2005 yılına kadar birçok alan yasaklı olarak kalmıştı. Türkiye demokrasisini geliştirdikçe, yasakların ortadan kalktığını hepimiz görüyoruz. Normalleşme süreci ile birlikte emek hareketi üzerindeki 1 Mayıs baskısı da kalktı. Yıllardır emekçilere kapalı olan Taksim Meydanı ilk olarak yine AK Parti döneminde 2010 yılında açılmıştır. AK Parti emeğin, çalışanın ve katma değer üreten herkesin yanında olmuştur. Çalışanların 12 Eylül Anayasasıyla kaybolan hakları yeniden verilirken, Hastanelerin birleştirilmesi, Sosyal Güvenliğin tek çatı altında toplanması ve yeni Sosyal Güvenlik Yasası, geçici işçilere kadro verilmesi, Zorunlu Tasarruf ve Konut Edindirme Fonlarındaki birikimlerin geri ödenmesi gibi birçok sorun bu dönemde, AK Parti ile ortadan kaldırılmıştır. Asgari ücret konusunda bugüne kadar olan iktidarlardan çok farklı olarak enflasyonun üzerinde bir artış sağlarken, fiyat hareketlerini de hem durdurduk hem de aşağı çektik. Çalışanlar rahat bir nefes aldı. Şimdi Taksim Meydanındaki düzenlemeler ve yayalaştırma çalışmaları ile alanda kutlama yapılması mümkün görünmemektedir. 11 Yıllık AK Parti döneminde birçok konuda çalışanların lehine düzenlemeler yapılmışken, Toplu-İş Sözleşmelerinde karşılıklı güven ve anlayış hakim iken bazı sendikaların Taksim’de ısrar etmesi samimiyetten uzak görünmektedir. Herkesin bu konuda daha sağduyulu davranmasını bekliyoruz. 1 Mayıs, kavganın, çatışmanın günü değil, birliğin, dayanışmanın, mücadelenin, demokrasinin, barışın, yoksulluğa, yolsuzluğa, sömürüye ve 'savaşa hayır' demenin günüdür. Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu barış ve bahar ortamının tam da 1 Mayıs’ın anlam ve ruhuyla örtüşerek, alanlarda kardeşliğin, birliğin, özgürlüğün sesinin yükseleceği gün olmalıdır. Hatta daha da ileri giderek Türkiye'nin 1 Mayıs kutlamalarıyla bölge ülkelerine örnek olmasını umuyorum” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.