banner278

Tamam mı, devam mı?

Tamam mı, devam mı? Sorusunu sorduğum anlar çok olmuştur kendi kendime. Bu soruyu her sorduğumda da Yaşlı Kartalın Öyküsü gelir aklıma.

banner292
Tamam mı, devam mı?

Tamam mı, devam mı?

Tamam mı, devam mı? Sorusunu sorduğum anlar çok olmuştur kendi kendime. Bu soruyu her sorduğumda da Yaşlı Kartalın Öyküsü gelir aklıma.

Tamam mı, devam mı? Sorusu pek öyle kolay yanıtlanacak bir soru değil. Vereceğiniz yanıt yaşantınızı temelden etkileyecektir. Neyse, ayrıntılara girmeden, Yaşlı Kartalın Öyküsünü paylaşayım sizinle.

Yaşlı kartalın öyküsü ilham aldığım ve dostlarımla çok paylaştığım bir öyküdür.

Bilirsiniz kartal kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır. Kartalın ömrü neredeyse bir insan ömrü kadardır diyebiliriz. Yetmiş yıla kadar yaşayan kartalların olduğu söylenir. Kartal 70 yaşına ulaşmak iç 50 yaşına yaklaştığında bir durum değerlendirmesi yapmak ve bir karar almak zorundadır. Alınacak karar: Tamam mı? Devam mı? Kararıdır. Bizde ellisine altmışına geldiğimizde tamam mı, devam mı diye sorarız kendimize. Ben bu sorunun yanıtını DEVAM olarak verdiğimden yaşlı kartal geliyor hep aklıma. Devam demenin riskleri zorlukları var elbet.

Biz gelelim yaşlı kartalın öyküsüne: Kartal elliye merdiven dayarken, pençeleri sertleştiğini, esnekliğini yitirdiğini ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma geldiğini fark eder. Gagasının uzayıp göğsüne doğru kıvrıldığını, tüylerinin kartlaşıp kalınlaştığını, uçmasını zorlaştırdığını görür. Eskisi gibi, hızlı uçamadığına, avını yakalayıp yükseklere taşıyamadığına üzülür. İşte tam bu aşamada bir seçim yapmak, Tamam mı, Devam mı? Sorusuna bir yanıt vermek zorundadır. Tamam derse ölümü seçmiş olacak, Devam derse, yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir. Bu zorlu yeniden doğuş süreci en azından dört beş ay büyük acılara katlanmasını gerektirecektir.

Devam kararını veren kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya kovuğuna yerleşir. Ve hemen işe koyulur. Kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile tek tek pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar.

Dört beş ay sonra kartal, kendisine en azından yirmi yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir. Yeniden uçmak hem de bir genç kartal gibi…

Yaşlı kartalın bana çok ilginç gelen öyküsü size de ilginç geldi mi bilemiyorum. Hayat bisiklet binmeye benziyor, pedala basılmadığında devrilen bisiklet gibi, insan da yapacak işi kalmadığında devrilip gidiyor. Her sabah uyandığınızda yapacak işiniz varsa, sistem çalışmasını ve kendini yenilemesini sürdürüyor. Yapacak işim kalmadığı dediğimiz anda da, sistemin kendini yenilemediğini bizi hızla sona yaklaştırdığını bilmeliyiz. O nedenle DEVAM demeliyiz her zaman. Siz devam dedikçe, yüreğiniz daha hızlı atacak, siz devam dedikçe, hücreleriniz de yenilenmeye devam edecektir.

Yaşlı Kartalın Öyküsünü unutmayın. Devam deyin anasını satayım. Devam deyin de, en azından bir yirmi yıl daha fazla yaşayın. Yaşamak gerçekten güzel be kardeşim. Her yaşın kendine özgü bir güzelliği var. Sorunlarınız ne kadar ağır olursa olsun, inadına yaşamak deyin. İnadına yaşamaktan hiç vazgeçmeyin… Gerekiyorsa, yeniden doğuşun acılı sürecine katlanın. Gerekiyorsa ameliyat masasına yatın. Gerekiyorsa yenilenin. Baştan aşağı bir kontrolden geçin. Ve öleceğiniz güne kadar ayakta kalmaya özen gösterin.

Mustafa Pala


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.