banner278

TABİP ODASI'NDAN GÖZALTILARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Manisa Tabip Odası üyeleri ve TMMOB Manisa İKK, bir basın toplantısı düzenledi. Yapılan basın açıklamasında İstanbul'da, Taksim'de, Gezi Parkı'nda ve tüm Türkiye'de yürütülen demokrasiye ve insan haklarına aykırı uygulamalardan hükümetin vazgeçmesi çağrısında bulunuldu.

banner292
TABİP ODASI'NDAN GÖZALTILARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

TABİP ODASINDAN GÖZALTILARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Manisa Tabip Odası üyeleri ve TMMOB Manisa İKK, bir basın toplantısı düzenledi. Yapılan basın açıklamasında İstanbul‘da, Taksim‘de, Gezi Parkı‘nda ve tüm Türkiye‘de yürütülen demokrasiye ve insan haklarına aykırı uygulamalardan hükümetin vazgeçmesi çağrısında bulunuldu.

Açıklama şöyle:  27 Mayıs tarihinde Gezi Parkı ile başlayan ve "Her yer Taksim her yer direniş" sloganıyla ülkenin de sınırlarını aşarak yayılan direniş, polis şiddetiyle bastırılmaya çalışılıyor.

Ağacına, parkına, yaşam tarzına sahip çıkan halkın haftalardır sürdürdüğü Gezi Parkı Direnişi‘ni başından itibaren zorbalıkla kırma çabasında olan AKP, kimyasal gazla geriletemediği, polis şiddetiyle ezemediği, türlü hile ve provokasyonla bölemediği halkın direnişini, şimdi de hukuksuzca başlattığı "cadı avıyla" sürdürmekte, susmayan ve direnen halka gözdağı vermektedir.

Bugüne kadar sayıları binlerle ifade edilen gözaltılar AKP‘nin sindirme operasyonuna dönüşmektedir.

Başta başbakan olmak üzere hükümeti bir kez daha uyarıyoruz. Halka karşı sürdürdüğü polis şiddetinden, adeta bir savaş diline dönüşen nefret söylemlerinden biran önce vazgeçerek halkın taleplerine kulak vermesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

İktidarın Taksim‘de yapmak istediği düzenleme mahkeme kararıyla durdurulmuş ve içinde Odalarımızın da bulunduğu Taksim Dayanışması‘nın toplumsal direnişinin meşruiyeti yargı kararıyla da teyit edilmiştir. İstanbul Valisi, Emniyet Müdürü ve Belediye Başkanı tarafından açılan park, akşamüstü halka yine kapatılmıştır.

Mahkeme kararını açıklamak üzere Gezi Parkı‘na gitmek isteyen Taksim Dayanışması bileşenleri İstiklal Caddesi‘nde engellenmiş, polis yine halka saldırmış ve dayanışmayı oluşturan emek, meslek, demokratik kitle örgütleri, siyasi parti temsilci ve yöneticilerinden çok sayıda kişiyi gözaltına almıştır. Gözaltına alınanların işlemleri dün akşam ve gece yapılmamış, keyfi bir şekilde bugüne bırakılmıştır.

Gözaltına alınanlar arasında İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube 2. Başkanı Süleyman Solmaz, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi 2. Başkanı Sabri Orcan, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Sekreteri Akif Burak Atlar, Şube Sekreter Yardımcısı Sezi Toprakçı, Mimar Mücella Yapıcı arkadaşlarımızda bulunmaktadır.

İstanbul‘da, Taksim‘de, Gezi Parkı‘nda ve tüm Türkiye‘de yürüttüğünüz demokrasiye ve insan haklarına aykırı uygulamalarınızdan derhal vazgeçin.

Tepeden tırnağa adaletsiz, haksız, hukuksuz, baskıcı sömürü düzeninde diktatörlük hevesiyle kendi halkına karşı insanlık suçu işlemekten çekinmeyen AKP‘nin, Anayasa ve hukuku hiçe sayarak toplumsal muhalefeti sindirmeye, ‘terörize‘ etmeye dönük bu saldırılara karşı asla sessiz kalmayacağız!

Artık tüm dünya kamuoyunun da kınadığı bu zorbalığınıza son verin, operasyonları ve polis saldırılarını derhal durdurun;

TMMOB ve TTB bu hukuksuzluğunuzu sonuna kadar takip edecektir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.