SÜT KRİZİ KAPIDA!

Akhisarlı süt üreticileri ve süt toplayan firmaların temsilcileri Akhisar İlçe Tarım Müdürlüğü'nde biraraya geldi.

SÜT KRİZİ KAPIDA!

SÜT KRİZİ KAPIDA!

Akhisarlı süt üreticileri ve süt toplayan firmaların temsilcileri Akhisar İlçe Tarım Müdürlüğü'nde biraraya geldi.
Toplantıya Akhisar İlçe Tarım Müdürü Veteriner Hekim Mehmet Akif Şenyürek, Manisa Süt Üreticileri Birliği 2. başkanı Veteriner Hekim Doğan Ensivri, Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Akhisar Şube Temsilcisi Ayşe Tuğlacı, ilçenin önde gelen süt işleyen firmalarının temsilcileri ve süt toplayıcıları katıldı. Toplantıya katılanlar tarafından süt üreticilerinin, süt toplayıcıları ve süt işleyen firmaların genel sorunları ile son günlerde yaşanan çiğ süt fiyatlarındaki düşme eğiliminden dolayı üretici cephesinde yaşanan endişeler gündeme getirildi.
Akhisar İlçe Tarım Müdürü Mehmet Akif Şenyürek yaptığı konuşmada, “Bakanlıkça hayvan yetiştiricilerine ve süt üreticilerine hayvancılık desteklemeleri kapsamında birçok kalemde destekleme ödemesi yapılmaktadır. Her yıl Akhisar’da bu destekleme tutarlarında artışlar olduğu görülmektedir. Bu desteklemeler üreticimizin rekabet gücünü arttırmıştır. Ancak süt üreticilerimiz artık ürettiği sütün maliyet hesabını da yapmalıdır. Amatör işletmecilikten profesyonel işletme anlayışına geçilmelidir. Süt üreticilerimiz, hayvan yetiştiricilerimiz örgütlenmeli, üretici birliklerine sahip çıkmalıdır, işletme büyüklükleri arttırılmalıdır. Kaba yem ekilişleri arttırılmak suretiyle saman ile hayvan beslemesinden vazgeçilmelidir. ”dedi. Şenyürek tüketicinin sofrasına sağlıklı, kaiteli, kalıntı içermeyen süt ve süt ürünlerini getirebilmek için üreticiler, firmalar, kamu çalışanları olarak işbirliği içinde olmaları gerektiğini, bu konuda üreticilere ve süt toplama personeline yönelik olarak yapılacak eğitim çalışmalarına teknik destek vereceklerini belirtti. Şenyürek ayrıca, sıcak çiğ süt toplayıcılarına İlçe Tarım Müdürlüğü'ne müracaat ederek Sıcak Süt Taşıma İzin Belgesi almaları, belgeleri araçlarında muhafaza etmeleri, sütün taşınması ve muhafazasında mevzuatlara uygun davranılması hususunda uyarılarda bulundu.
Manisa Süt Üreticileri Birliği 2. başkanı Veteriner Hekim Doğan Ensivri süt üreticilerinin sorunlarını Tarım Bakanlığı nezdinde gündeme getirdiklerini, süt fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle endişeli olduklarını, Bakanlıkta üst düzey yöneticilerle bu sorunların aşılması için sürekli görüşüldüğünü ve proje üretmeye çalıştıklarını söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.