banner271

SÜMERBANK'IN İÇİNDE NELER OLUYOR?

Manisalı 47 iş adamının kurduğu OGG tarafından 4,5 milyon liraya alınan arazinin 45 milyon liraya satılmasıyla başlayan Sümerbank davası Manisa açısından tam bir hüsran oldu. Bir zamanlar makinelerin çalıştığı, üretimin yapıldığı alanda şuan tinerciler cirit atıyor. Güvenlik sorunu mahalle sakinlerini tedirgin ediyor.

SÜMERBANK'IN İÇİNDE NELER OLUYOR?

SÜMERBANK’IN İÇİNDE NELER OLUYOR?

Manisalı 47 iş adamının kurduğu OGG tarafından 4,5 milyon liraya alınan arazinin 45 milyon liraya satılmasıyla başlayan Sümerbank davası Manisa açısından tam bir hüsran oldu. Bir zamanlar makinelerin çalıştığı, üretimin yapıldığı alanda şuan tinerciler cirit atıyor. Güvenlik sorunu mahalle sakinlerini tedirgin ediyor. 

1954 yılında Manisalıların dişinden tırnağından arttırdıklarıyla, hatta tarlalarını, hayvanlarını satarak ortak oldukları Sümerbank Pamuklu Mensucat A.Ş.'nin hisseleri bugün tek kuruş etmiyor.

Sümerbank ismi 11 Temmuz 1933'te Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından verilmiştir ve memleketimizin ilk kamu yatırımı olma özelliğini taşır.

1954 yılında Başbakan Adnan Menderes'in, devlet yatırımlarına halkı da ortak etme anlayışıyla, müteşebbislerin sermayeleriyle kurdurduğu üç Sümerbank fabrikasından biriydi Manisa Pamuklu Mensucat A.Ş. 1200 Manisalının dişinden tırnağından arttırdığı tasarruflarını "Türk sanayisinin gelişmesine katkı sağlamak" amacıyla ortaya koymasıyla kurulmuştu. Fabrikanın yarı hissesi Manisalılarındı. Manisa Pamuklu Mensucat A.Ş. (MPM) yıllarca büyük bölümü Silahlı Kuvvetler'e ve diğer resmi kuruluşlara satılmak üzere dokuma ve konfeksiyon üretti. 80'li yıllardan sonra teknolojisini yenileyemediği için her yıl zarar etmeye başladı ve 20 yıl boyunca hisse sahibi vatandaşlara tek kuruş kâr payı dağıtamadı. Yıl 2004'e gelince, Pamuklu Mensucat'ın makineleri durdu, fabrikanın kapılarına kilit vuruldu. Özelleştirme için taliplerini bekliyordu artık. Manisalılar için manevi bir anlamı olan Pamuklu Mensucat'ın gözden çıkarılması herkesi üzdü.

2005 YILINDAN SONRA ÇIKMAZA GİRDİ

2005 yılında başlayan olaylar silsilesi ise çok daha üzücüydü. Halkın birlik olma inancıyla koyunlarını, tarlalarını satarak, sandığındaki altınları gözünü kırpmadan devlete teslim ederek kurduğu Sümerbank MPM, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından değerinin tam 10'da 1'i fiyatına Manisa Belediye Başkanı Bülent Kar'ın başkanlığında kurulan Manisa Ortak Girişim Grubu (MOGG) adı altındaki 47 Manisalı işadamına satıldı. Manisa halkı bu satıştan memnundu. "Manisalının malı Manisalıda kalsın" sloganlarıyla kamuoyunun desteği alınmış, fabrika arazisine istihdam sağlayacak işyerleri, sinemalar, kafeler ve kültür merkezi yapılacağı duyurulmuştu. Özelleştirme İdaresi'ne de aynı sloganla başvurulmuştu. Ancak aylar geçtikçe durum değişti. 4,5 milyon liraya alınan arazinin Hollandalı Redevco firmasına 45 milyon liraya satılması Manisalıları ayaklandırdı. Davalar süreci başladı. Manisa OGG A.Ş.’ye satılan Manisa Sümerbank’ın özelleştirilmesi 20 Mart 2013 tarihinde Danıştay Dava Daireleri tarafından iptal edildi.

DEV TESİS MEZBELELİK 

Ortada kalan Sümerbank alanı sık sık yangınlarla gündeme geliyor. Güvenlik olmadığı için Sümerbank’ın atıl alanında tinerciler cirit atıyor. Bu durum mahalle sakinlerini tedirgin ediyor. Sık sık polis çağırmak zorunda kalan mahalle sakinleri, Sümerbank alanında güvenliğin sağlanmasını istiyor.

    


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.