SÜLEYMAN DEMİREL KÜLTÜR MERKEZİNDE ÇALIŞTAY DÜZENLENDİ

Manisa Valiliği Umutlar Çiçek Açsın Projesi kapsamında, Manisa Valiliği ve Celal Bayar Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen "Manisa İlinde Kadına Yönelik sunulan Hizmetler: Manisa İli Kamu Kurumları ve STK Hizmetlerinin Değerlendirilmesi Çalıştayı" 7 Mart 2013 tarihinde Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

SÜLEYMAN DEMİREL KÜLTÜR MERKEZİNDE ÇALIŞTAY DÜZENLENDİ


SÜLEYMAN DEMİREL KÜLTÜR MERKEZİNDE ÇALIŞTAY DÜZENLENDİ

Manisa Valiliği Umutlar Çiçek Açsın Projesi kapsamında, Manisa Valiliği ve Celal Bayar Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Manisa İlinde Kadına Yönelik sunulan Hizmetler: Manisa İli Kamu Kurumları ve STK Hizmetlerinin Değerlendirilmesi Çalıştayı” 7 Mart 2013 tarihinde Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Çalıştaya Vali Yardımcısı Baha Başçelik, Celal Bayar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süheyla Sürücüoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve Celal Bayar Üniversitesi öğretim üyeleri katıldı.
Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Celal Bayar Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gönül Dinç Horasan, tüm kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak, “Ülkemizde kadınla ilgili sorunlara baktığımızda, durum hiç iç açıcı değil. Eğitim, politika, istihdam gibi temel alanlarda kadınlarımız ne yazık ki yeterince görev yer almıyor, bir eşitsizlik söz konusu. Kadınlarımızın sağlık düzeyleri oldukça kötü ve kadına yönelik şiddet çok yaygın. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini, yaşamın her alanında çok derin hissediyoruz. Ancak, bu konuda hizmet sunan kurumlar ve sivil toplum kuruluşları olarak, kadın sorunlarının çözümü açısından çok umutluyuz. Çünkü bu konuda bizi bir araya getiren bir projenin paydaşıyız. Bu “Umutlar Çiçek Açsın” projesidir. Bu proje hepimizin, kadın sorunlarının çözümü konusunda umutlarını yeşertmiştir. Bugün burada, 2012 yılında sunduğumuz hizmetleri paylaşacağız. İşbirliğini ve hizmetlerimizi nasıl geliştirebiliriz? gibi konuları tartışacağız. Çalıştayın bu açıdan oldukça yararlı olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.
Celal Bayar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süheyla Sürücüoğlu ise, “Umutları Çiçek Açsın projesinin önemli bir aşaması olan bu çalıştayda, sizlerle birlikte olmanın heyecanını yaşıyorum. Celal Bayar Üniversitesi yönetimi olarak, ilimizdeki kadına yönelik hizmetlerin ve bu sırada yaşanan sorunların çözümü noktasında her türlü çalışmanın, projenin, araştırmanın ortağı olmanın sorumluluğunu taşıyoruz. Bu konuda gereken akademik desteği vermeye de devam edeceğiz. Projeye ve çalıştaya emeği geçen başta Kadın Çalışmaları Uygulama Araştırma ve Merkezi Müdürümüz Prof. Dr. Gönül Dinç Horasan’a, yönetim kurulu üyelerine ve bu konuda emek veren öğretim üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Çalıştayın gerçekleşmesinde katkıları olan başta Manisa Valiliği olmak üzere, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yetkililerine de teşekkür ediyor, başarılı bir çalıştay diliyorum” diye konuştu.

Son açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Yardımcısı Baha Başçelik, “Bildiğiniz gibi 21 Eylül 2012’de Valimiz Sayın Halil İbrahim Daşöz’ün öncülüğünde bu projeyi başlattık. Projede çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarımız ile sivil toplum örgütleri görev aldılar. Bu projenin amacı, kadına yönelik şiddetin önlenmesi, çocuk suçluluğu ve madde bağımlılığıyla mücadele edilmesiydi. Bu kadar önemli bir konuda, belli kurumların başarı sağlaması kolay olmuyor. Ancak, bütün kamu kurumlarının toplumsal desteğiyle, önemli bir netice alacağımıza inanıyorum. Bu çalıştayın, kadın sorunlarıyla ilgili olarak önemli kararlarla sonuçlanmasını temenni ediyorum” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından CBÜ Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile CBÜ Sürekli Eğitim Merkezi işbirliği ile düzenlenen “Kadın Siyaset Okulu”nda ders veren öğretim üyelerine ve eğitim alan kursiyerlere teşekkür belgeleri takdim edildi.
 Çalıştay, “Kadın Yönelik Hizmet Sunan Kamu Kurumlarının Çalışmaları”, “Kadın Sorunlarının Çözümü Konusunda Çalışan Sivil Toplum Kuruluşlarının Çalışmaları”, “Kadın Sorunlarının Çözümü Konusunda Çalışan Sivil Toplum Kuruluşları ve Siyasi Parti Kadın Kollarının Çalışmaları” konulu paneller ile “Manisa İlinde Kadına Yönelik Hizmetlerde Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu tartışma ve değerlendirme oturumuyla sona erdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.