"SORUNLARA ÇÖZÜM İSTİYORUZ"

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in öğretmenlerle ilgili bütün sorunlara kulağını tıkadığını dile getiren Eğiitm Bir Sen Manisa Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, "Her geçen gün sorunları kartopu gibi büyüten bir Bakanlığın sorunlara artık çözüm üretebileceğini düşünmüyoruz" dedi.


 “SORUNLARA ÇÖZÜM İSTİYORUZ”

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in öğretmenlerle ilgili bütün sorunlara kulağını tıkadığını dile getiren Eğiitm Bir Sen Manisa Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, “Her geçen gün sorunları kartopu gibi büyüten bir Bakanlığın sorunlara artık çözüm üretebileceğini düşünmüyoruz” dedi.  

Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, düzenlediği basın toplantısıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nı topa tuttu.  İlçe temsilcilerinin de katıldığı toplantıda Başkan Sofuoğlu,  Özür Grubu atamalarında Milli Eğitim Bakanlığı’nın duyarsızlığından yakındı. Konuşmasına son günlerde meydana gelen terör olaylarını kınayarak başlayan Başkan Sofuoğlu, “Eli kanlı terör örgütü, Ramazan Bayramı’nda masum insanların canına kıyarak, bayramı kana buladı. Gaziantep’teki bombalı saldırıyı gerçekleştirenleri şiddetle ve nefretle kınıyor, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize baş sağlığı dilerken, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz” dedi.

SORUNLARA KULAK TIKIYOR

Eğitimin en önemli unsurlarının başında öğretmenlerin geldiğini belirten Sofuoğlu, “ Öğretmenlerin sorunları çözülmeden, en iyi eğitim sistemi bile olsa, eğitimde gelişme sağlamak mümkün değildir. Çıkışlarıyla öğretmenlerin itibarını her geçen gün zedeleyen ve özlük haklarını gasp eden yöneticilik anlayışıyla hareket eden bir yöneticiden mali hakları iyileştirmesi konusunda katkı beklemek abes olacağı gibi, uygulamalarıyla eğitim çalışanlarının bedduasını alan bir Bakanının başarılı olmasını beklemek de bir o kadar abes olur. Öğretmenlerin sorunlarına kulağını tıkayan ve sunduğumuz önerilerin önemli bir kısmını dikkate almadığı için her geçen gün sorunları kartopu gibi büyüten bir Bakanlığın sorunlara artık çözüm üretebileceğini düşünmüyoruz” dedi.

HER GÜN FARKLI SORUNLA UYANIYORUZ

Bir yıldır her gün farklı bir sorunla uyanır olduklarını belirten Sofuoğlu, “Son iki ayda öğretmenlerin yer değiştirmelerinde yaşanan sorunlar o kadar büyüdü ki, önümüzdeki öğretim yılında tam bir keşmekeş yaşanacağı aşikardır. Geçen Nisan ayından beri Bakanlık yetkilileriyle genel merkezimizin yaptığımız görüşmelerde, atama ve yer değiştirme için sağlıklı bir takvimin işletilmesini istedik. Maalesef bu konuya Bakanlığın en üst yöneticilerinden tutun en alt yöneticilerine kadar herkes kulak tıkamış, duyarsız kalmıştır. Okulların açılmasına kısa bir süre kalmasına rağmen Bakanlıkta hala bir belirsizlik, bir plansızlık sürmektedir. Oysa bugüne kadar sunduğumuz raporlar dikkate alınmış olsaydı, mağduriyetler asgariye inecek ve eğitim-öğretim yılı içerisinde yaşanması muhtemel sorunların önemli bir kısmı çözüme kavuşmuş olacaktı” dedi.

SOFUOĞLU’NDAN ÖNERİLER

Önerilerde bulunan Sofuoğlu, “Bu hafta (23-26 Ağustos) içerisinde öğretmenlerin özürlerin olduğu ilçelere atamaları yapılmalıdır. Bu atamalardan sonra özür durumuna bağlı atama süreci durdurulmalı, branş değişikliği gerçekleştirildikten sonra tekrar bu süreç başlatılmalıdır. 27 Ağustos’ta branş değişikliği süreci başlatılmalı, Eylül’ün ilk haftasında süreç tamamlanmalıdır. Branş değişikliği süreci ile eş zamanlı olarak öğretmenlere iller arası becayiş hakkı verilmeli, karşılıklı yer değiştirme elektronik ortamda başvuruya imkan sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Bakanlığın, öğretmenlerin özürlerinin olduğu ilde öğretmen fazlalığı olduğu gerekçesiyle öğretmenlerin özür durumunu çözmemesinin iki eşi de verimsizleştirmekten ve motivasyonunu bozmaktan başka bir sonuç getirmeyeceği açıktır. Bunun için öğretmeni, çalıştığı ilde olsun, gideceği ilde olsun, ‘fazlalık var’ gerekçesiyle özrünün olduğu ile ‘göndermiyorum’ demek, eğitime hiçbir katkı sağlamayacaktır. A ilinde de olsa, B ilinde de olsa fazlalık fazlalıktır. Bu durumda olan öğretmenlerin yerini değiştirmemek, diğer eşin moral ve motivasyonunu düşürmekten ve onu verimsizleştirmekten başka bir sonuç doğurmayacaktır” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.