SOMA'DAKİ YOLU BAKAN YILDIRIM'A SORDU

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Manisa'nın Soma ilçesinde Karayolları ile Soma Belediyesi arasındaki yol anlaşmazlığını meclise taşıdı.

SOMA'DAKİ YOLU BAKAN YILDIRIM'A SORDU

SOMA’DAKİ YOLU BAKAN YILDIRIM’A SORDU

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Manisa’nın Soma ilçesinde Karayolları ile Soma Belediyesi arasındaki yol anlaşmazlığını meclise taşıdı.
Hasan Ören’in açıklaması şöyle: “Şehir içinden kamyonların geçmesini engellemek için Soma Belediyesi tarafından yapılan çevre yolu Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından kapatılmıştır. İbretlik bu konunun açıklığa kavuşması ve yolun trafik güvenliği açısından uygun hale getirilerek yeniden açılması için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle hazırladığım soru önergesini TBMM Başkanlığına sundum.
Yolun nasıl yapıldığı ve neden kapatıldığı tam bir skandaldır. Belediye, şehir içi trafiğini rahatlatmak için yaptığını söylediği yol için gerekli projeleri yapıp, izin almamıştır. Karayolları Bölge Müdürlüğü izin almadan nasıl yol yaparsın deyip yolu trafiğe kapatmıştır. Türkiye’nin yasalarla yönetildiğini unutan AKP’lilerin biz yapalım, sonra yukarıdan hallederiz mantığı ne yazık ki Karayollarına toslamıştır.
Karayolları benden izinsiz yol yapıp benim yetki alanımdaki yola bağlayamazsın diyor. Belediye ben yaptım oldu diyor. Ortada devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan bir durum vardır. Yasa kural tanımadan yapılan işler AKP zihniyetinin göstergesidir. Yaptıkları yanlışlara yasal kılıf uydurma becerileri ne yazık ki burada işlememiştir.
Yaşanan kazalarda vatandaşlar hayatını kaybetmiştir. Yolun trafik güvenliği açısından uygun olmadığı iddiaları ise daha vahim bir durumdur. Yolda yaşanan trafik kazalarının ölen yurttaşların hesabını kim verecektir? Harcandığı söylenen 500.000 liranın ve kapanan yolun hesabını kim verecektir?
CHP’li bir belediye başkanı bunu yapsa şu anda kesin cezaevinde olurdu. Onlarca müfettiş belediyeye gelir, tüm dosyaları didik didik eder, yüzlerce polisle sabaha karşı belediye basılır, başkan ve yöneticiler evlerinden tek tek toplanırdı. Savcılar hemen dava açar, devletin ne kadar çok zarara uğratıldığını iddianamelerine yazardı. Ama söz konusu AKP’li belediye başkanı olunca ne savcılar, ne müfettişler ne de bürokrasi hiçbir şey yapmadan üç maymunu oynuyorlar. Yapılanlar Soma halkının gözünden kaçmamıştır. Sözde hizmet adına Belediye kaynaklarının, halkın parasının çar çur edilmesinin hesabı mutlaka sorulacaktır.
Kömür kamyonlarının şehir dışına alınması için Soma’ya mutlaka bir çevre yolu yapılması gerekir. Ama bunun etüt ve plan çalışmaları yapılarak, kurumlar arası koordinasyonla yapılması daha uygun olacaktır. Soma Belediyesi, Karayolları ile kaza yapmadan ilçenin ihtiyacı olan çevre yolu için girişimlerini yaptığında CHP Milletvekilleri ve İlçe örgütümüzle birlikte destek vereceğimizi belirtmek isterim. Her zaman söylediğimiz ortak akılı Manisa için kullanalım ve sorunlara birlikte çözüm bulalım. Bizler bu desteği vermeye hazırız.”
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın aracılığınızda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplanmasını arz ederim. Saygılarımla
 Şehir içinden kamyonların geçmesini engellemek için Soma Belediyesi tarafından yapılan çevre yolu Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından kapatılmıştır. İstasyon köprüsü yanından açılan bu yol mezbahane önünden geçerek Soma - Bergama karayoluna bağlanmıştır. Belediye Başkanı yolun yapılması için 500.000 TL harcadıklarını ifade etmiştir. Yolun araç trafiğine açılmasından sonra yolun bağlanma noktasına kavşak yapılması için girişimlerde bulunulmuş, ancak bu güne kadar sonuç alınamamıştır.
Açılan yeni yolda meydana gelen ölümlü trafik kazaları, yolun trafik güvenliği açısından tehlikeli olduğu tartışmalarının başlamasına neden olmuş ve Karayolları İzmir Bölge Müdürlüğünün talimatıyla, yol trafiğe kapatılmıştır. Ortada çok ciddi bir yetki karmaşası bulunmaktadır. Kurumlar arası koordinasyon eksikliği nedeniyle 500 bin lira harcanan yol kapanmış, Belediye ve Soma halkının parası boşa gitmiştir. Çünkü Soma Belediyesinin hiçbir etüt ve proje çalışması yapmadan Karayolları Genel Müdürlüğünden izin alınmadan yapıldığı iddia edilen yolun kullanılmaması Soma için önemli bir sorun haline gelmiştir.
Bu nedenlerle;
1- Soma Belediyesi tarafından 500.000 TL harcanarak yapılan çevre yolunun Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından kapatılmasının nedeni nedir?
2- Yolun trafik güvenliğine uygun olmadığı için kapatıldığı iddiaları doğru mudur?
3- İl ve ilçelerde yapılacak olan çevre yollarını planlama ve yapma yetkisi hangi kurumdadır. Soma Belediyesi çevre yolu yapmak için Karayollarından izin almış mıdır?
4- İzin alınmadı ise, Soma Belediyesi trafik güvenliğine uygun olmayan bu yolu nasıl yapmıştır? 
5- Soma’da kapatılan çevre yolu, trafik güvenliğine uygun hale getirilerek yeniden açılacak mıdır?
6- Yolun, Soma - Bergama karayoluna bağlantı noktasına kavşak yapılacak mıdır?
7- Soma’da bu yolun usulsüz yapımından ve kapanmasından sorumlu olanlar hakkında soruşturma açılması için girişimde bulunacak mısınız?

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.