SOMA SPOR'DA EVRAK BİLMECESİ MAHKEMELİK OLDU

Manisa'ya bağlı Soma İlçesinin Amatör kümedeki temsilcisi Soma Spor Kulübünün gelirini ve giderini gösteren trilyonluk evrakların su baskınıyla birlikte yok olduğu iddiaları davalık oldu.

SOMA SPOR'DA EVRAK BİLMECESİ MAHKEMELİK OLDU

SOMA SPOR'DA EVRAK BİLMECESİ MAHKEMELİK OLDU

Manisa'ya bağlı Soma İlçesinin Amatör kümedeki temsilcisi Soma Spor Kulübünün gelirini ve giderini gösteren trilyonluk evrakların su baskınıyla birlikte yok olduğu iddiaları davalık oldu.

Bir çok dernek, özel kömür şirketleri ile kamu iktisadi teşekkülleri ve belediye kaynaklarıyla trilyonluk bütçeye sahip olan Soma Spor Kulübüne ait evrakların kulüp yerine tuvalet hortumunun patladığı ve su baskınının yaşandığı iddia edilen Soma Nakliyeciler Kooperatifi'nde tutulması ayrı bir tartışma konusu oldu.
Su baskınıyla birlikte kulübün gelir ve giderlerini gösteren evrakları ile karar defterinin kasıtlı bir şekilde yok edilerek kulüp yöneticilerinin trilyonluk vurgun yaptıklarını iddia eden Somalı 3 vatandaş, sorumluların cezalandırılması için Avukat İsmet Erkul aracılığıyla Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.
Kooperatif yöneticilerinin aynı zamanda Soma Spor Kulübü'nün yöneticileri olması ve Kooperatiften Soma Spor Kulübü'ne aktarılan ve ayrıca ortakların hak edişlerinden kesilen para ve para ile ölçülebilir değerlerin, yönetim ve harcamalarını doğrudan kendilerinin yaptıklarına dikkat çeken Avukat Erkul, "Bu harcamaların ve muhtemel usulsüzlük ve zimmetlerin ortaya çıkmasının önlenmesi için bu senaryoyu uygulamaya soktukları şüphesi bulunmaktadır. Keşif esnasında da, mahkemece yapılan tespit esnasında tuvaletteki yer sifonunun tıkanıklığı söz konusu olmamıştır ve bu husus gündeme getirilmemiştir. Yine keşif esnasında hazır bulunan yöneticilerin ve personelin beyanına göre merdivenden su akmadığına göre bu su baskını nasıl olmuştur? Yöneticilerin bunu açıklamaları gerekir. Savcılık tarafından yapılan keşif ve bilirkişi raporu ile tüm bu iddialarımız fotoğraflarla tespitlidir" dedi.
Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından evraklar üzerinde tespit yapıldığını ve son 5 yıla ait evrakların imha olduğunun ortaya çıktığını ve su baskının her noktasında soru işaretleri olduğunu belirten avukat İsmet Erkul, şunları söyledi: "Şike iddialarının gündeme geldiği şu günlerde, ilçemizin amatör temsilcisi Soma Spor'da akıl almaz olaylar yaşanmaktır. Somalı olan Ahmet Çetin Yılmaz, Ali Osman Bazak ile Süleyman Bayam adlı vatandaşlar yerel gazetelerde su baskınıyla ilgili çıkan haberleri okuduktan sonra çılgına dönmüşler. Kulübün gelirini ve giderini gösteren evrakların yanı sıra karar defterleri ile tutanakların yok edildiği iddialarını yargı aracılığı ile araştırmam için bana vekalet verdiler. Yaptığım suç duyurusundan sonra yapılan tespitlerde su baskınıyla ilgili kafalarda soru işaretleri var. Bu soru işaretlerinin yargı tarafından açıklığa çıkması için konunun sonuna kadar takipçisi olacağız."
Avukat İsmet Erkul, Soma Spor Kulübü'nün bir çok dernek ve kooperatifin yanı sıra özel maden şirketlerinden, devlet kamu iktisadi teşekkülleri ve belediyenin otopark ücretlerinden geliri bulunduğunu, diğer amatör spor kulüplerine göre bütçesinin çok fazla olduğunu belirtti. Son beş yıl kulüpte yöneticilik yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunduklarını anlatan Avukat İsmet Erkul, sözlerini şöyle tamamladı: "Kooperatifin tuvalet hortumunun patlaması sonucu akan suyu yer sifonu tahliye edebilecek kapasitede. Dolayısıyla buradan su sızması söz konusu değil. Tuvaletten su sızdığı kabul edildiğinde merdivenden akan suyun öncelikle zemin kattaki giriş kapısının altının boşluk olması nedeniyle buradan akabileceği, buna rağmen muhasebe odasına su girse dahi, oda zeminindeki bilgisayar kablolarının granaj kanallarından giren suyun atılabileceği ortada. Tüm bu nedenlerle iddia edilen su patlaması nedeni ile muhasebe servisi odasına su girse dahi su seviyesi 5 santimi bulmayacağı, evrakların saklandığı dolapların ve kutuların konumu göz önüne alındığında ıslanmalarının mümkün olmadığı bilirkişinin raporunda açıkça ortadadır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.