SOĞUK SÜTE DESTEK ÜRETİCİYİ SEVİNDİRDİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 15 Haziran 2012 CUMA günü 28324 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan tebliğe göre; manda, koyun ve keçi sütü ile inek sütü için soğutulmuş süte farklı olmak üzere beher litre için farklı prim uygulaması gerçekleştirilecek.

SOĞUK SÜTE DESTEK ÜRETİCİYİ SEVİNDİRDİ

SOĞUK SÜTE DESTEK ÜRETİCİYİ SEVİNDİRDİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 15 Haziran 2012 Cuma günü 28324 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan tebliğe göre; manda, koyun ve keçi sütü ile inek sütü için soğutulmuş süte farklı olmak üzere beher litre için farklı prim uygulaması gerçekleştirilecek.

Tebliğe göre,  bugünden itibaren soğuk sütün desteklenmesi farklı olacağından üreticiler ve örgütler açısından önemi de artmış durumda.

UYGULAMADAN SÜT ÜRETİCİLERİ MEMNUN

Konu ile açıklama yapan Manisa Süt-Bir Başkanı Veteriner Hekim Ulvi Murat Tunca;” Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın soğutulmuş süte verilecek farklı desteklemeden dolayı üreticilerin memnun olduğunu belirtti.

Tunca, Sütü, sağılmasının ardından soğutucu tanklarda 4 dereceye kadar soğutarak soğuk zincir içine alan üreticiye yüksek prim verileceğini vurguladı. Tunca, uygulamanın bu günden itibaren başladığını söyledi.

DESTEKLEMENİN ÖNEMİ ARTTI

Uygulamanın 7 Mayıs 2012 Tarih ve 28285 Sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan “2012 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklere İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı’nın 4. Maddesinin 5. Bendinde, soğutulmuş inek sütüne farklı olmak üzere, süt teşvik prim ödemesi yapılır” kararıyla yürürlüğe girdiğini belirtti. Tunca “Buna göre bu günden itibaren soğuk sütün önemi desteklemenin faklı olacağından üreticiler ve kooperatifler açısından önemi artmıştır” dedi.

SÜTÜN KALİTESİ ARTACAK

Soğutulmuş süte farklı destek uygulamasıyla sütün kalitesinin de artacağını belirten Tunca “Bu uygulama ile üretilen sütte kalite kaybının önüne geçilecek ve üreticilerin sütten daha çok gelir elde edilecektir.
Bilindiği gibi bakanlığımız yıllarca yeni kurulan işletmelerde süt sağım ve süt tankını alımının % 50 hibe destekli desteklemiş ve bir çok işletmeye kooperatife yeni süt tanklarının girmesi sağlanmıştır. Gelinen bu günde soğuk sütün desteklemesi faklı olmak üzere ibaresiyle henüz bir rakam verilmemesine rağmen bunun önemi tebliğde belirtilmiştir. 25 Haziran tarihine kadar tüm il ilçe gıda tarım ve hayvancılık teşkilatları bu tank model ve yer tespitlerini yaparak Ulusal Süt Kayıt Sistemine(USKS) girişleri yapılacak ve bu tankların olduğu sütler ayrı desteklemeden yararlandırılacak. Üreticilerimiz soğuk süt zincirine geçişinde de büyük bir adım olacaktır” şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.