SOFUOĞLU, "4+4+4 İLE EĞİTİMDEKİ VESAYET, TARİHİN ÇÖP SEPETİNE ATILACAK"

Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, umudu arttıran yeni Türkiye'nin yeni sancılarının yaşandığı bir süreçten geçtiğini belirterek, "4+4+4 ile eğitimdeki vesayet, tarihin çöp sepetine atılacak" dedi.

SOFUOĞLU,

SOFUOĞLU, “4+4+4 İLE EĞİTİMDEKİ VESAYET, TARİHİN ÇÖP SEPETİNE ATILACAK”

Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, umudu arttıran yeni Türkiye’nin yeni sancılarının yaşandığı bir süreçten geçtiğini belirterek, “4+4+4 ile eğitimdeki vesayet, tarihin çöp sepetine atılacak” dedi. Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, 4+4+4 eğitim sistemiyle ilgili basın açıklaması yaptı. Zor bir süreçten geçtiklerini belirten Sofuoğlu, “Zorluğu beklentimizin büyüklüğünde saklıdır. Yeni Türkiye’nin umudu artıran yeni sancılarının yaşandığı bir süreçteyiz. Eski Türkiye, 12 Eylül referandumu öncesi Türkiye’dir. 12 Eylül referandumundan beri yeni Türkiye’yi; daha yenileşmiş ama değerlerinden, dokusundan, yerliliğinden, milliliğinden, maneviyatından kopmayan yeni Türkiye’yi konuşuyoruz” dedi. 4+4+4 eğitim sistemini desteklediklerini ifade eden Sofuoğlu, “Öğrencilerimizin 15 yıl önce ellerinden alınan hakları geri veriliyor. Bugün kademeli eğitime bilimsel ve pedagojik olmadığı gerekçesiyle karşı çıkanlar, 28 Şubat’ta neredeydi? 8 yıllık kesintisiz eğitim hangi modele uygundu? O gün bu dayatmaya karşı çıkmayanlar, hatta alkış tutanlar, şimdi ortalıkta dolaşıp, “istemezük” diye bağırıyorlar. Milli Güvenlik şurasında alınan bu antidemokratik karar, 18. Milli Eğitim Şura kararıyla son bulacak ve eğitimde militarizmin izlerinden biri daha tarihin çöp sepetine atılacak. 28 Şubat sürecinde MGK kararıyla dayatılan 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim ile eğitim üzerinden toplumun dizayn edilmeye çalışıldığını belirterek, “18. Milli Eğitim Şurası’nda dünya gerçeklerini ve pedagojik yaklaşımları dikkate alarak 1+4+4+4 şeklinde getirdiğimiz kesintili eğitim önerimiz Şura Genel Kurulu’nda tartışılmış ve oy çokluğu ile karar haline gelmiştir. Hazırlanan kanun teklifinin Meclis’ten geçmesiyle darbe ürünü bir uygulamaya son verilmiş olacaktır” şeklinde konuştu. Sofuoğlu, Kur'an–ı Kerim ve Hz. Muhammed (SAV)'in hayatının lise ve ortaokullarda seçmeli ders olarak konulmasından memnun olduklarını bildirdi. Sofuoğlu, bunun arzu ettikleri bir çalışma olduğunu söyleyerek, “Biz böyle bir çalışmadan yanaydık. Bu milletin çocukları eğer istiyorsa hafız olabilmeli, istiyorsa dinini öğrenebilmeli. Dolayısıyla bu sistemin bu şekilde gelmesini sonuna kadar destekliyoruz, bundan memnunuz. Devlet hiçbir zaman, hiç kimsenin çocuğunu alıp tek tip model şeklinde yetiştirmemeli. Demokrasilerde herkes kendi çocuğunu istediği gibi yetiştirebilir, istediği gibi yetiştirmelidir. Dolayısıyla devlet, bu imkanları herkese eşit şekilde sağlamalıdır. Gerekirse din dersini, gerekirse kendi kültürüne ait bir dersi, gerekirse ana diline ait bir dili seçme hakkına sahip olmalıdır." dedi.    

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.