SOFUOĞLU, "15 YIL ÖNCE EĞİTİM TARİHİNE DÜŞEN KARA LEKE SİLİNMİŞTİR"

Darbe ikliminin puslu havasıyla hayata geçirilen kesintisiz zorunlu eğitim uygulaması çağın şartlarını karşılamaktan uzak kaldığını belirten Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, 4+4+4 eğitim sisteminin kabul edilmesiyle 15 yıl önce eğitim tarihine düşen kara lekenin silindiğini söyledi.

SOFUOĞLU,

SOFUOĞLU, “15 YIL ÖNCE EĞİTİM TARİHİNE DÜŞEN KARA LEKE SİLİNMİŞTİR”

Darbe ikliminin puslu havasıyla hayata geçirilen kesintisiz zorunlu eğitim uygulaması çağın şartlarını karşılamaktan uzak kaldığını belirten Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, 4+4+4 eğitim sisteminin kabul edilmesiyle 15 yıl önce eğitim tarihine düşen kara lekenin silindiğini söyledi. Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, 4+4+4 eğitim sisteminin kabul edilmesiyle ilgili açıklamada bulundu. Darbe ikliminin puslu havasıyla hayata geçirilen kesintisiz zorunlu eğitim uygulaması çağın şartlarını karşılamaktan uzak kaldığını söyleyen Sofuoğlu, “28 Şubat’ın biçtiği bu elbise artık millete ve onların çocuklarına dar gelmişti. Değerlerimize uygun sivil bir anlayışla getirilen, çağın gereklerini karşılayan bir eğitim sistemi sayesinde gelişmiş ülkeler ligindeki yerimizi alabilme imkânına kavuşacağız. Ayrıca, Meclis’te kabul edilen yasa, Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimiz Hz. Muhammed’in hayatının seçmeli ders olarak okutulmasının önünü açmıştır. Bu konunun seçmeli olarak müfredatta yerini alacak olması tarihi önemi haizdir. Yasada, ortaokulu açıktan bitirme ve lisenin zorunlu olması yerine bireylerin tercihine bırakılmış isteğe bağlı ve teşvik edici bir eğitim süreci olarak tasarlanması dışındaki taleplerimizin karşılık bulması memnuniyet vericidir” dedi.   ‘KAMUSAL ALAN’ TARTIŞMALARI BİTİRİLMELİ 18. Milli Eğitim Şurası’nda, iyi organize olmuş bir ekiple şuranın ana konusu olmadığı halde, Eğitim Bir-Sen'in verdiği önergelerle kesintili eğitimi ve seçmeli din eğitimi şuranın gündemine taşındığını kaydeden Sofuoğlu, “Eğitim Bir-Sen'in önerisi Şura Genel Kurulu’nda oyçokluğuyla kabul görmüş ve bugünün altyapısının ilk temel taşını oluşturmuştur. Eğitim sistemimizin geleceği açısından çok büyük önem arz eden yeni düzenlemeye katkı yapan herkese teşekkür ediyor; düzenlemenin, daha demokratik, sivil ve aydın bir Türkiye’nin inşasına vesile olmasını diliyoruz. Ayrıca, kadın çalışanların ve kız öğrencilerin kılık kıyafetini sorun haline getiren ‘kamusal alan’ tartışmaları bitirilmeli, öğrencilere okul üniforması zorunluluğu gibi eğitim sisteminin demokratikleştirilmesinin önündeki engeller de kaldırılmalıdır” diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.