SLOVENYA'DAN MANİSA'YA TİCARET KÖPRÜSÜ

Manisa Girişimciler Derneği'nin konuğu olarak Manisa'ya gelen Slovenya Ticaret ve Sanayi Odası'ndan 26 kişilik heyet Manisa'da 2 gün boyunca çeşitli temaslarda bulundu.

SLOVENYA'DAN MANİSA'YA TİCARET KÖPRÜSÜ

SLOVENYA’DAN MANİSA'YA TİCARET KÖPRÜSÜ   

Manisa Girişimciler Derneği'nin konuğu olarak Manisa'ya gelen Slovenya Ticaret ve Sanayi Odası'ndan 26 kişilik heyet Manisa'da 2 gün boyunca çeşitli temaslarda bulundu. İkili görüşmeler öncesi Manisa Anemon Otel'de düzenlenen toplantıya Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Koşmaz, Oda Başkan Vekili Yaşar Coşkun, Slovenya Ticari Ateşesi Bostian Skalar, Slovenya İzmir Fahri Konsolosu Mazhar İzmiroğlu, Slovenya Ticaret ve Sanayi Odası Müdürü Ales Cantarutti, Manisa Girişimciler Derneği Başkanı Murat Kümüştekin, dernek üyeleri ve işadamları katıldı. SLOVENYA ÖNEMLİ BİR LOJİSTİK MERKEZİDİR Açılış konuşmasını yapan MAGİD Başkanı Murat Kümüştekin Slovenya'dan bir heyeti dernek olarak Manisa'da ağırladıklarından dolayı mutlu olduklarını söyledi. Kümüştekin "Bildiğiniz üzere geçtiğimiz Ekim ayında Manisa Girişimciler Derneği olarak bir heyet ile Slovenya’da bir takım görüşmelerde bulunmuştuk. Bugün burada Slovenyalı değerli işadamlarından oluşan heyeti ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Türkiye 80 milyonu geçen nüfusu ile önemli bir pazardır. Genç nüfusu ile gelişen sanayisi ile aldığı yurt dışı yatırımlar ile son dönemin dünyadaki önemli ülkeler arasında yerini almıştır.

Slovenya Yugoslavya’nın bölünmesinden sonra yeni kurulan devletler arasında bir adım öneme çıkmış Avrupa Birliği’ne tam üye olarak gelişimini hızlandırmıştır.

Konumu itibariyle Avrupa Birliği’nin en kıyısında yer alan Slovenya önemli bir lojistik merkezidir. Bu sebepten dolayı Slovenya Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne açılan kapısı olmalıdır.

Buradan Türk İşadamlarımıza seslenmek istiyorum. "Avrupa’nın En İyi Saklanan Sırrı" Slovenya ile tüm dünya da yaşanan krizlere rağmen büyümesinin sürdüren Türkiye’nin iş alanında mutlaka ortaklıklar yapması gerekmektedir. Bu pencereyi açmalı. Ürettiğimiz ürünleri bu pencereden Avrupa Birliğine sunmalıyız.

Bugün burada yapacağımız görüşmelerin her iki ülke işadamlarına ve ülke vatandaşlarına hayırlı olmasını diliyor, tüm katılımcılara teşekkür ediyorum." dedi. Slovenya Fahri Konsolosu Mazhar İzmiroğlu'da yaptığı konuşmada "Geçtiğimiz Eylül Ayında Manisa'dan Murat Başkan ve Tolga beni ziyaret ettiğinde ilişkilerin bu seviyeye geleceğini tahmin edemezdim. Ama gençliğin ve inancın etkisiyle iki ülke arasında Manisa'dan başlayan bir dostluk köprüsü oluştu. Emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum" dedi.   İki ay önce Manisa'yı Manisa Girişimciler Derneği aracılığı ile ziyaret ettiğini söyleyen Slovenya Ticari Ateşesi Bostian Skalar Manisa'nın önemli bir sanayi şehri olarak gördüğünü söyledi. Skalar "Manisa ile Slovenya arasında başlayan bu güzel dostluk sebebiyle iki tarafın yetkililerini tebrik ediyorum. Slovenya nüfus olarak küçük bir ülke ama emeğini doğru kullanan ve Avrupa Birliği ülkeleri için önemli bir konumda. Türkiye'de üretim yapan firmaların Slovenya'yı kullanması önemli avantajlar getirecektir." dedi. Manisa Girişimciler Derneği'nin böyle bir organizasyon yapmasından dolayı memnuniyet duyduğunu ifade eden MTSO Başkan Vekili Yaşar Coşkun "Bugün burada yapılacak ikili görüşmelerin iki ülke işadamlar için güzel iş birliktelikleri getirmesini diliyorum. Türkiye ile Slovenya arasındaki ticari işbirlikleri yapılan görüşmelere rağmen istenilen seviyeye henüz gelemedi. Ancak bu atılan adımlar ve iyi niyet çerçevesinde karşılıklı işbirlikleri gelişecektir." dedi. "TÜRKİYE BÜYÜK BİR PAZAR"
Türkiye'de ve Manisa'da olmaktan mutlu olduklarını ve Manisa Girişimciler Derneği'ndeki dostları ziyaret ettiklerinden dolayı memnun olduklarını ifade eden Slovenya Ticaret ve Sanayi Odası Müdürü Ales Cantarutti karşılıklı iş ortaklıklarının oluşması temennisinde bulundu. Cantarutti "Slovenya küçük bir ülke. Ancak bizler haddimizi bilerek ülkemizi tanıtıyor ve iş birliktelikleri yapıyoruz. Önemli olan büyüklükte değil inançta. Başarıya inanmakta. Bunu biz ihracatta gösterdik. Dünyanın 191 ülkesi ile ticaret yapıyoruz. Ülkemiz Avrupa Birliği'nin kıyısında. Tam bir lojistik merkez. Türk işadamları bizimle çalıştıkları zaman tüm Avrupa'ya kolay ulaşabilecekler. Bizde teknoloji, makina parkuru, turizm, yazılım konularında kendimizi geliştirdik. Yurt dışına ihracat yapıyoruz. Bugün burada 20 firmadan temsilci ile bulunuyoruz. Manisa Girişimciler Derneği nezdinde tüm işadamlarımızı Slovenya'ya davet etmek istiyorum. Bugün güzel adımlar atılması tek arzumuz." dedi. Konuşmaların ardından Slovenya Heyetine Manisa'yı tanıtan ürünlerden oluşan hediye paketleri MAGİD Başkanı Murat Kümüştekin tarafından verildi.

75 İŞ GÖRÜŞMESİ GERÇEKLEŞTİ
Programın ikinci bölümünde Sloven işadamları ile Manisalı işadamları iş görüşmelerinde bulundular. Manisa'da faaliyet gösteren MOS Lojistik, BALO Lojistik, Ege TIR, HİRAŞ, Özer Ltd, Eskiz Ofis, Akset Elektronik, Etap Otomotiv gibi firmaların temsilciler Sloven işadamları ile görüştüler. Heyet öğleden sonraki programında Vestel City ve Commital Isı fabrikalarında incelemelerde bulundu. Manisa Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğünü de ziyaret eden heyeti burada Bölge Müdürü Funda Karaboran karşıladı. Bölge toplantı salonunda katılımcılara ingilizce bölgeyi tanıtan Karaboran daha sonra Slovenya TV'ye röportaj verdi. OSB'ni tanıtan turun ardından heyet Manisa'dan ayrıldı.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.