SİYASİLER BMC İŞÇİLERİNİN YANINDAYDILAR

Yaklaşık 6 aydır maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle bir süredir çeşitli eylemler yapan İzmir-Pınarbaşı'nda kurulu BMC fabrikası işçileri Ankara yolunda Manisa'da bir gün kalarak hem seslerini duyurdular hem de AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ'ın girişimleriyle Kapalı Spor Salonunda geceleme imkanı buldular.

SİYASİLER BMC İŞÇİLERİNİN YANINDAYDILAR


SİYASİLER BMC İŞÇİLERİNİN YANINDAYDILAR

Yaklaşık 6 aydır maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle bir süredir çeşitli eylemler yapan İzmir–Pınarbaşı’nda kurulu BMC fabrikası işçileri Ankara yolunda Manisa’da bir gün kalarak hem seslerini duyurdular hem de AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ’ın girişimleriyle Kapalı Spor Salonunda geceleme imkanı buldular.

BMC İşçileri Özdağ’ın bu desteğini büyük bir takdirle karşılarken gecenin ilerleyen saatlerinde siyasetçilerin ziyaretleriyle moral buldular. AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ve İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz eylem yapan işçileri ziyarette bulunarak yanınızdayız mesajı verdiler.

Özdağ; “Nerede hak arama varsa biz oradayız”

İşçilere hitaben konuşma yapan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ işsizliği ve parasızlığı çok iyi bildiğini kaydederek BMC işçilerine hitaben şu konuşmayı yaptı; “Şu an sizlere birlikte seslendirdiğimiz CHP Manisa Milletvekili Özgur Özel bey’le farklı partilerde ama Manisa’nın ve Türkiye’nin menfaatleri doğrultusunda siyaset yapıyoruz. Türkiye’ye hizmet veriyoruz. Nerede hak arama varsa biz oradayız. Türkiye’yi büyütmek için buradayız. Köylü çocuğuyum. Su satarak tütün kırarak yetiştim. 28 şubat döneminde 3 defa okuldan atıldım. Parasızlığın ne olduğunu iyi bilirim. Eşim kuran kursu hocasıydı. Senin paranla geçineceğiz dedim olsun dedi. Çok zorluklar çektik. Moralimizi bozmadık. Hak hakikat bir gün yerini bulur. Benim bir hakkım yok sizde bir vazifem var. bu hak aramayı sendikalar, devleti basın duyuyor. Haklı davanızda kazanan siz olacaksınız. Bu da geçer hep beraber sizinleyiz. Bende Ankara’ya kadar sizinleyim. İşçi ayrımı memur ayrımı yok bizde. Beraber sesimizi duyuracağız. En kısa zamanda isteğinize kavuşacağınızdan eminim. Bütün fedakârlığı yapmaya hazırım.”

Özel; “Alınteri kutsaldır”

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ise yaptığı konuşmada “Nerede emekçi işçi sınıfının hak arama mücadelesi varsa oradayım ve tam destek veriyorum. Bu zor şartlarda geçim koşulları bu kadar ağırken 6 ay maaş alamamak işçi sınıfına indirilmiş en büyük darbedir. İnsanları biraz sağ duyulu olmaya davet ediyorum. Emekçi sınıfının alınteri kutsaldır ve BMC İşçilerinin haklarını alıncaya kadar yanlarında olduğumu bir kez daha yineliyorum” dedi.

Başkan Solmaz’da işçi sınıfına destek verenler arasındaydı

BMC İşçilerinin bir başka konuğu ise İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz oldu. Solmaz işçilere hitaben yaptığı konuşmada; “Sizleri şehrimizde ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Hazırlıksız yakalandığımız için eksiğimize kusurumuza bakmayın. Daha evvel haberimiz olsaydı iaşenizden, yatacak yerinize kadar size daha rahat bir gece geçirtmek isterdik. Genel Başkan Yardımcılarımızla, Sendika Başkanlarımızla ve İl Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürümüzle birlikte elimizden gelen imkanları seferber etmeye çalıştık. Daha önce Sayın Vekillerimiz geldi. Buradaki durumunuzu da az önce Ankara’daki vekillerimize telefonla bildirdik. Ankara’ya gidecek kardeşlerimize de, İstanbul’a gidecek kardeşlerimize de hayırlı yolculuklar diliyorum. Amacınızın sadece birikmiş alacaklarınızın olmadığını, esas amacınızın BMC’nin tekrar ayağa kalkması olduğunu, o fabrikanın tekrar çalışması olduğunu, oradan ailenize rızık götürmek olduğunu biliyoruz. Bu yapıcılıkla, bu iyi niyetle ne kadar çok sabırlı davrandığınızı da biliyoruz. Aynı itidalle, aynı sabırla bu zor günlerin geçmesini, yine işinize, aşınıza, ailenize ve sevdiklerinize kavuşmanızı diliyorum.”

Özdağ; Karamehmet’i BMC işçilerinin alınterini ödemeye davet etti

İşçilere gösterdiği destekten dolayı BMC emekçilerinden büyük ilgiyle karşılaşan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ; “Kapalı Spor Salonu çıkışında basın mensuplarına konuyla ilgili açıklamada bulundu.

“1964 yılında kurulan ve bugüne kadar yüz binlerce insanımıza ekmek kapısı olan BMC fabrikası uzun zamandır finansal sıkıntılar çekmekte ve çalışanları mağduriyet yaşamaktadır” diyen Özdağ; “BMC, 1989 yılında Mehmet Emin Karamehmet’in sahibi olduğu Çukurova Holding tarafından satın alınmış ve bugün %99.8’i bu holdingindir. Fabrikanın toplam 2300 çalışanı vardır. 10 Aydır çalışanlarına düzenli maaş ödenememektedir. Ama bundan da önemlisi çalışanların fabrikanın kapısına kilit vurulacağı endişesi ve korkusu yaşamalarıdır. Fabrika çalışanları seslerini duyurmak için şuan yollardadırlar. İşçilerimiz dün Manisa’daydılar ve şahsımın gayreti ile kapalı spor salonunda konakladılar. Bu fabrikanın işçileri 10 aydır maaşlarını düzenli olarak alamamakta, evlerine ekmek götürememekte ve çocukların okul masraflarını karşılayamamaktadır. İşçilerin alın teri kurumadan emeklerinin karşılıklarının verilmesi düsturu BMC tarafından ihmal edilmiştir. Bu mağduriyetlere BMC duyarsız kalmamalı ve üç maymunu oynamamalıdır. İşçilerimiz fabrikalarına dönmeli ve gelecek endişesi taşımamalıdır. Mehmet Emin Karamehmet’i işçilerimizin alın terlerinin karşılıklarını ödemeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Siyasilerin yaptıkları ziyaret esnasında Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Yıldırım, Manisa İl Gençlik Hizmetleri İl Spor Müdürü Mehmet Uçak ve Türk Metal Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Hüseyin Özmen’de hazır bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.