ŞİRKET YÖNETİCİLERİ, DİKKAT! YENİ TTK YOLDA

Siteniz yoksa hapse bile girebilirsiniz.

ŞİRKET YÖNETİCİLERİ, DİKKAT! YENİ TTK YOLDA

ŞİRKET YÖNETİCİLERİ, DİKKAT! YENİ TTK YOLDA

Siteniz yoksa hapse bile girebilirsiniz.

MASİAD’ta bu haftaki bilgilendirme seminerinde tasarı halinde olan yeni TTK‘nin iş dünyasına bakan kısımları görüşüldü. Üyelerinin ilgiyle izlediği programda tasarı halindeki kanun maddeleri limitet şirketlere bakan huşuları tek tek ele alındı. Seminere İzmir’den konuşmacı olarak katılan Avukat Arda Akıncı şunları söyledi:

“Yeni TTK altı ana başlık altında toplanmış 1200 en fazla maddesi olan çok hacimli bir kanun. Henüz daha tamamını kimsenin bilmediği ancak piyasada çok konuşulan ve tartışılan kısımlarını ele alacak olursak; 2012 yılının temmuz ayında itibaren yürürlüğe girecek kanunlarla şirketlerin ticaretleri daha doğrusu resmiyete bakan kısımları oldukça zorlaşacak. Zira AB Kriterlerine göre tercüme edilerek bizlere uyarlanmaya çalışılan kanunlar, resmiyetle uğraşmayı çok sevmeyen tüccar ve işadamlarımızı bir hayli zorlayacağa benziyor.

Yeni Ticaret Kanununda özellikle şirketlere bakan yönüyle şu hususlar dikkat çekiyor;
1. Denetçisiz limitet şirket kalmayacak;
Çünkü Yeni Ticaret Kanunu denetime büyük önem veriyor. 1 Temmuz 2012'de yürürlüğe girecek olan kanun ortak sayısına bakılmaksızın tüm limitet şirketleri bağımsız denetim kapsamına alıyor. Denetim işini muhasebecisine yaptıran firmalar bundan böyle stok sayımını, faaliyet raporunu, finansal tablolarını bağımsız bir denetçinin görüşüne sunacak. Kanun, denetçileri de ayrıntılı bir şekilde tanımlıyor.
2. Sitesi olmayan şirket yöneticisine para ve hapis cezası geliyor.
Sitede yayınlanması zorunlu bazı içerikler var. Bunlar, şirketin finansal tabloları, bilançolar, yönetim kurulu yıllık raporu, denetleme raporu gibi şirketin özel bilgilerini de içeren dokümanlar. Kanun'a göre bu içerikler en az 6 ay sitede kalmak mecburiyetinde.
3. Yeni Ticaret Kanunu İle Tüm Sermaye Şirketlerine Getirilen İnternet Sitesi Zorunluluğu ile şirketler daha adil, daha şeffaf, hesap verebilir, sorumlu ve izlenebilir bir yapıya sahip olması hedefleniyor. Dünya piyasalarındaki rekabetle baş edebilecek, kurumsallaşmasını tamamlamış, güçlü şirketler oluşturabilmek için bağımsız denetim zorunlu hale getiriliyor. Mali tablolarda ve finansal raporlamada uluslararası denetim standartları benimseniyor. Tüm sermaye şirketlerinin bir internet sitesine sahip olması şartı ve çevrimiçi yönetim kurulu toplantısı imkânı düzenleniyor.
4. Şirketten Borç Almak Yasak. Aile fertlerinden kimse şirketten borç para çekemeyecek. Aksi takdirde şirketten borç para çekmenin yaptırımı 300 günden aşağı olmayan adli para cezası olarak belirlenmiş. Ceza, tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenmezse hapis cezasına çevriliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.