ŞİFRE VE HATA YOK, SORULAR KOLAYDI

Manisa İlkadım Açıköğretim KPSS Kursları Müdürü Ali Kesimli, sınavların sorunsuz atlatıldığını ve soruların kolay olduğunu belirterek, "Beklenen kopya, şifre gibi skandallar olmadığı gibi, soruların zorluk dereceleri de öğrencileri memnun etti" dedi.

ŞİFRE VE HATA YOK, SORULAR KOLAYDI

ŞİFRE VE HATA YOK, SORULAR KOLAYDI

Manisa İlkadım Açıköğretim KPSS Kursları Müdürü Ali Kesimli, sınavların sorunsuz atlatıldığını ve soruların kolay olduğunu belirterek, "Beklenen kopya, şifre gibi skandallar olmadığı gibi, soruların zorluk dereceleri de öğrencileri memnun etti" dedi.

Devlet memuru olabilmek için girilmesi zorunlu olan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) hafta sonu yapıldı. Öğretmenlik ve kamudaki A grubu kadrolar için gerçekleştirilen KPSS dört oturumdan oluştu. Sınavın sabah oturumları 09.30'da, öğleden sonraki oturumları 14.30'da başladı. Cumartesi sabah oturumuna Manisa il genelinden 6 bin 386 aday girerken, 691 personel görev aldı. Cumartesi öğleden sonraki oturumuna ise sadece öğretmen adaylarından oluşan toplam 3 bin 992 aday girerken, 377 kişi görev aldı.
ŞİFRE VE HATA YOK, SORULAR KOLAYDI
10 yıldır KPSS alanında uzmanlaşmış çalışmaları ile dikkat çeken İlkadım Açıköğretim KPSS Kursları'nın yeni müdürü Ali Kesimli, sınavla ilgili değerlendirmede bulundu. Kesimli, "Heyecan ve tedirginlik ile beklenen 2011-KPSS sorunsuz sona erdi. Beklenen kopya, şifre gibi skandallar olmadığı gibi, soruların zorluk dereceleri de öğrencileri memnun etti. Dersler bazında küçük detaylar dışında farklı soru kalıpları ile karşılaşılmadı. Vatandaşlık soruları ise çok kolay olarak hazırlanmıştı. Tarih ve Matematik sorularının kolay olmasından kaynaklı bu sene ortalamanın yükselecektir. Sözel öğrenciler için geçen yıllarda 0-10 net aralığı, bu sınavda 8-20 nete çıkmıştır. Türkçe ve Coğrafya soruları genel kültür-genel yetenek alanında beklenmedik zorluk derecesinde 2-3 soru ile öğrencilerimizi şaşırtan iki alan olmuştur." dedi.
Uzman, müfettiş, kontrolör ve kamuda yönetici olmak isteyen hukuk, iktisat, işletme, kamu yönetimi, ekonometri gibi bölüm mezunlarının katıldığı Pazar günkü sabah oturumunda bin 296 adayın ter döktüğünü, 123 kişinin görev yaptığını anlatan Kesimli, Pazar öğleden sonra yapılan oturuma ise 596 aday girdiğini, 49 kişinin görev yaptığını kaydetti. Kesimli, "Öğretmen adaylarına göre katılımın çok az olması Manisalı yönetici ve müfettiş adaylarının kendi alanlarına rağbet etmedikleri şeklinde yorumlandı." dedi.
ÖĞRETMEN ADAYLARI UZUN PARAGRAFLARLA BOĞUŞTU
Öğretmen adaylarının merakla beklediği diğer bir alan Eğitim Bilimlerinde ise geçen yılların soruları ile çok farklılık görülmediğini ifade eden Ali Kesimli, "Soruların normalden daha uzun paragraflardan oluşması, öğrencilerde zaman sıkıntısı yarattı. Bu yılki hazırlık maratonunda fazla sayıda denemeye giren ve uzun paragraflı (hikayeli) soruları çözmede pratik kazanan öğrenciler için aynı sıkıntı söz konusu olmamıştır. Ölçme ve değerlendirme-program geliştirme-öğretim yöntemleri-rehberlik branşlarının soruları beklenen derecede iken gelişim ve öğrenme psikolojisi öğrenciyi diğer alanlara nazaran daha zorlayan alanlar olarak bu yıl ön plana çıkmışlardır. Ancak unutulmamalıdır ki her sınavda soruların zorluk dağılımı içerisinde yüzde 10 çok zor - yüzde 10 çok kolay sorular olması testin güvenirlik ve geçerliği açısından önemlidir. Bu sorulardan kolaylarını yapmak ya da zorlarını yapamamak sınav puanı açısından çok büyük kayıplar getirmeyecektir. Genel olarak eğitim bilimleri testinde bu yıl çıkarılması gereken net sayısı 80-95 aralığıdır ve bu da sabah girilen sınav ile paralel olarak istenilen puanı almada yeterli olacaktır” dedi.
Ali Kesimli, bu yıl ki sınavın ortaya çıkardığı en önemli sonucun sınava hazırlanmanın gerekliliği olduğunu altını çizerek, "Hazırlanan ve hazırlanmayan adayların sınav sonrası sohbetleri, bu sınavın profesyonel bir hazırlık süreci ile kolayca aşılabilecek bir engel olduğu gerçeğini bir kere daha ispatlamaktadır." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.