SGK'DAKİ ATAMA MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, SGK'daki atamalarda müfettiş kökenli kişilere dikkat çekerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından cevaplanmak üzere soru önergesi verdi.

SGK'DAKİ ATAMA MECLİS GÜNDEMİNDE

SGK’DAKİ ATAMA MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, SGK’daki atamalarda müfettiş kökenli kişilere dikkat çekerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından cevaplanmak üzere soru önergesi verdi. 

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, önergede şu ifadelere yer verdi: “Adil bir kamu yönetimi için atama ve yükselmelerin liyakat ve eşitlik ilkesine bağlı olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle siyasi atama ve yükselmelerde adaleti sağlamak amacıyla hem yasal düzenlemelerin hem de uygulamaların bu ilkeler çerçevesinde olması son derece önemlidir. Liyakat ve eşitlik ilkesinin yanı sıra kurumların faaliyetlerindeki verimlilik açısından insan kaynakları sürdürülebilirliği ve hangi sıklıkta görev değişikliklerine gidildiği de ayrıca önem arz etmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda da son dönemlerde yapılan atamaların sıklığı kamuoyunun dikkatini çekmiş ve sık yapılan bu atamalar eleştiri konusu olmuştur. Son yapılan atama ve görevlendirmelerle ilgili olarak; 1.Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kurulma tarihinden bugüne kadar Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü’ne uzman hekimler atanırken, son değişiklik ile bu kadroya müfettiş kökenli bir Genel Müdür vekaleten atanmıştır. Müfettiş kökenli bu atamanın gerekçesi nedir? 
2.Genel Sağlık Sigortasına bağlı Daire Başkanlıklarında sağlık meslek mensubu olmayan kaç Daire Başkanı görev yapmaktadır?
3.Kurum’da bugüne kadar kaç adet müfettiş; İl Müdürü, Müdür Yardımcısı ve Merkez Müdürü olarak atanmıştır? Bu atamaların kaçı son 1 yıl içinde yapılmıştır?
4.Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatında çalışan hekim ve eczacıların görevden ayrılma nedenleri nelerdir? Bu ayrılmaların 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile bir neden-sonuç ilişkisi olduğunu değerlendiriyor musunuz?
5.Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatında doktor ve eczacıların yaptığı görevlerin yerine bu mesleklerden olmayan kişilerin atanmasının gerekçeleri nelerdir? 
6.Sosyal Güvenlik Kurumu Merkez Teşkilatındaki sağlık meslek mensubu personeller hakkında hem Plan Bütçe Komisyonu hem de Genel Kurul’daki çeşitli görüşmelerde,  Partimiz tarafından çeşitli iyileştirmeler yapılmasına yönelik sunulan önergelere hükümetiniz katılmamıştır. Ancak mevcut uygulamadaki aksaklıkların sebebinin önergelerimizin gerekçelerinde de ifade edilen sorunlar olduğu artık Kurum’daki yetkililerce de kabul edilen bir gerçektir. Hükümetiniz bugün, yaşanan sorunları çözmek amacıyla geçmişte katılmadığı önergelerimiz doğrultusunda herhangi bir yasal düzenleme yapacak mıdır?   

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.