banner278

SES, "DARBECİLERDEN HESABI, EMEKÇİLER SORACAK"

12 Eylül 1980'de, tank sesleriyle uyandırılmasıyla başlayan süreçte Türkiye'yi siyasal, sosyal, hukuksal ve bilimsel alanlarda büyük tahribata uğradığını söyleyen SES Şube Başkanı Serpil Deniz, darbecilerden hesabı emekçilerin soracağını belirtti.

banner292
SES,

SES, “DARBECİLERDEN HESABI, EMEKÇİLER SORACAK”

12 Eylül 1980’de, tank sesleriyle uyandırılmasıyla başlayan süreçte Türkiye‘yi siyasal, sosyal, hukuksal ve bilimsel alanlarda büyük tahribata uğradığını söyleyen SES Şube Başkanı Serpil Deniz, darbecilerden hesabı emekçilerin soracağını belirtti.    SES Şube Başkanı Serpil Deniz, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte 12 Eylül davasıyla ilgili açıklamada bulundu. 32 yıl önce hukukun, adaletin, bilimin, emek ve çalışma hayatının yok edildiğini belirten Başkan Serpil Deniz, “Emekçilerin kazanılmış bütün hakları zorla ellerinden alındı. Halkımız yıllarca unutamayacakları büyük acılar yaşadı. Bugün insan hakları ihlallerinden, Kürt sorunundaki çözümsüzlüğe, sendikal hak ihlallerinden, adalet duygusunun rencide edilmesine, basın yayın araçlarındaki sansürden, üniversitelerin baskı altında tutulmasına, şovenizmin yaygınlaşmasından militarizm övgüsüne ve neoliberal yıkım politikalarına kadar hayatımızı karartan bütün uygulamaların kökeninde 12 Eylül‘de çizilen toplumu yeniden biçimlendirme projesi var. Bu projenin sonuçları kendisini bugün her alanda yozlaşma, çürüme, çözümsüzlük olarak gösteriyor. 32 yıldır yaşadığımız bugünkü Türkiye tablosu için, 12 Eylül‘de öncelikle kısmi hak ve özgürlüklerin bulunduğu 61 Anayasası ortadan kaldırıldı, sendikalar kapatıldı, emekçilerin örgütleri dağıtıldı, toplu sözleşme ve grev hakkı yasaklanarak azgın sömürü politikaları uygulanmaya başlandı. Halkın büyük çoğunluğu işkenceden geçirildi, tutuklandı devrimciler, sosyalistler, yurtseverler, demokratlar, aydınlar için işkence masaları ve idam sehpaları kuruldu. İnsanlıktan çıkmış caniler Mamak, Metris ve Diyarbakır başta olmak üzere tüm cezaevlerinde insanlık onurunu yok eden ve kişisizlikleştirmeyi dayatan aşağılık işkenceler yaptılar. Çünkü 12 Eylül askeri darbesi ABD emperyalizminin Ortadoğu çıkarları doğrultusunda gündeme getirildi! 12 Eylül Askeri Faşist Cuntası özgür düşünceyi yok ederek, otoriteye bağımlı bir toplumsal yapı yerleştirdi! Dün, 12 Eylül‘ün kapattığı emekçilerin güvencesi olan sendikalar bugün AKP tarafından yasalarla ‘fiilen kapatılmaya‘ çalışılmakta; her gün yapılan operasyonlarla tıpkı 12 Eylül‘deki gibi Türkiye bir açık hava hapishanesine dönüştürülmekte; 12 Eylül‘de kitaplar yakılırken bugün basılmamış kitaplar suç sayılırken darbelerle hesaplaşmaktan söz etmek büyük bir kandırmacıdır. Bu oyunu biz emekçiler bozacağız! Eşit, özgür, kardeşçe ve bağımsız bir Türkiye kurma mücadelesinde sömürü düzeni ile hesaplaşarak darbelerle ve darbecilerle de gerçek bir hesaplaşmayı emekçiler mutlaka yapacaktır. Biz Sağlık ve Sosyal Hizmet emekçileri 12 Eylül‘ün toplumsal düzeniyle ve bu düzenin bugünkü sürdürücüleri ile mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz” diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.