banner278

SERVİS ARAÇLARINA 'J' PLAKA GELİYOR

KENT içi toplu ulaşımda dönüşümü hayata geçirerek, şehrin 30 yıllık ulaşım problemini çözüme kavuşturan Manisa Belediyesi, servis araçlarının da düzenli hale getirilmesi, tek çatı altında hizmet vermesi ve karışıklıkların önüne geçilmesi amacıyla özel plaka sistemini hayata geçirmek için ilk adımı attı.

SERVİS ARAÇLARINA 'J' PLAKA GELİYOR

SERVİS ARAÇLARINA ‘J’ PLAKA GELİYOR
       
Manisa Belediyesi, servis araçlarının düzenli hale getirilmesi, tek çatı altında hizmet vermesi ve karışıklıkların önüne geçilmesi amacıyla özel plaka sistemini hayata geçirmek için ilk adımı attı.

Manisa’da okul, fabrika gibi yerlere hizmet veren servis araçlarına özel plaka verilmesi için hazırlanan raporun ardından ilk toplantı gerçekleştirildi. Belediye Encümen Salonu’nda düzenlenen toplantıya Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Belediye Meclis Üyesi Süha Akyüz, Engin Sinarer, Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mümin Deniz, Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yusuf Enli, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Tamer Balatlı ve servis araç sahipleri ile sürücüleri katıldı. Toplantı öncesi bilgi veren Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa’nın sorunlarının çözümü noktasında göreve geldikleri ilk günden itibaren her alanda çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “Bildiğiniz üzere yaklaşık 1,5-2 sene öncesi başlatmış olduğumuz ulaşım noktasındaki sorunlarımızı çok şükür artık bugün tamamlama noktasına geldik ve Manisa halkının hizmetine sunduk. Manisa’da 330’a yakın aracı, 168 otobüs değişimiyle toplu ulaşımda yeni bir dönüşüm ve yeni otobüslerle Manisa’ya bu hizmetlerin startı verildi. Tabiî ki geçişlerin her zaman sancılı olacağını ifade ediyoruz. Vatandaşlarımızın ufak tefek sabah ve akşam taşıma problemlerinin dışında sıkıntı kalmadı. Ulaşımın ve otobüslerin toplanma karargahlarına geçtiğimiz hafta taşınmasıyla birlikte bundan sonraki süreçte bu sorunun da artık ortadan kalkacağına inanıyorum” dedi.
Manisa için en doğrusunu yapmanın çabasındayız
Servis araçlarının tek çatı altında bir araya gelmesi için Meclis üyeleri, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, Şoförler Odası ve ilgili şahıslardan oluşan bir komisyon kurularak, yaklaşık 3-4 ay önce çalışma başlatıldığını belirten Başkan Ergün, “Manisa’da sayıları yaklaşık bin 100’e ulaşan servis araçlarının bugüne kadar bir düzen, bir kooperatif çatısı altında, bir yönetim çatısı altında olmamasının getirdiği Manisa’daki hem trafik sorunu, ulaşım sorunu ve problemlerini bilfiil bugüne kadar el atılmamış. Ben ilgili Meclis üyesi arkadaşlarımdan, Şoförler Odası Başkanımdan ve bu konuda komisyon içinde yer alan arkadaşlarımdan bir çalışma yapmalarını yaklaşık 3-4 ay önce istedim. Oluşturulan bu komisyon şuanda çalışmalarını bir rapor haline getirdi. Bu raporun değerlendirilmesi ile ilgili ilk toplantıyı yapıyoruz. Bundan sonraki süreç, bu işin tabiî ki başlangıç noktası. Tahmin ediyorum 1 ay içerisinde veya bu ayın sonuna kadar bunu gerçekleştirdiğimiz takdirde en doğrusunu, en iyisini Manisa için hayata geçirebilmenin çalışmalarını inşallah tamamlamış olacağız” diye konuştu.
Servis araçları bir düzen içine girecek
Süreç tamamlandığında Manisa’da artık servis araçlarının bir düzen içerisinde hareket edeceğine vurgu yapan Başkan Ergün, “Bilhassa Organize Sanayi-Manisa arasında vardiya sistemiyle taşınan vatandaşlarımızın taşınması, okullarda hizmet veren servis araçlarının öğrencilerimizi taşıması ve değişik servis taşımalarıyla ilgili bir uygulama getiriliyor. ‘J’ plaka adı altında bütün bu araçlar artık bir kooperatif bünyesinde toplanarak, tek merkezden bunların kontrolünün sağlanması noktasında inşallah bu süreci de başlattık. Bundan sonra da hayata geçirebilmenin çalışmalarını bu komisyon netleştirmiş olacak. İnanıyorum ki ulaşımda yaptığımız bu atılımı, başarıyı servis araçlarında da inşallah bitirme noktasına geliriz. Kimseyi üzmeden, biraz sıkılma olmadan olmuyor. Sonuç itibariyle bu da bir düzen içerisine girdiğinde inanıyorum ki, Manisa’da artık bu sorunlar ortadan kaldırılıp, bir takip mekanizmasında, bir yönetim altında, izlenebilir bir noktaya getirilebileceğine inanıyorum. O açıdan bu konuda çalışmalar içerisinde bulunan bütün arkadaşlarıma ben teşekkür ediyorum” dedi.
Amacımız korsan servisçiliği önlemek
Manisa’nın artık kanayan yarası haline gelen servis işletmelerine karşı gösterdiği duyarlılık nedeniyle Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e teşekkürlerini sunan Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yusuf Enli de, “Malumunuz olduğu üzere bin 100 tane servisimizin belge aldığını biliyoruz. Bundan dolayı da şehir içinde müthiş bir kalabalığın ve gerçek bir Manisalı olmayanların da bu işi yaptığının farkındayız. Tabi amacımız hem Organize Sanayi Bölgesi’nin yükünü biraz daha hafifletmek, hem de Manisa’yı yaşanabilir bir şehir haline getirebilmek için korsan servisçiliği önlemek için başlatmış olduğumuz bu çalışmayı bugün ve geçmiş dönemlerde hep beraber konuştuk. Tabi bu bir çalışma, bu çalışmanın içinde Belediyemizin hazırladığı, bize sunduğu imkanlar var. Bizim Manisa Belediyesi ile müşterekte anlaşabileceğimiz bazı unsurlar var. Ben bu çalışmanın başta şoför esnafına, Manisa halkına hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah hem Belediye, hem buradaki bütün arkadaşlar, Ticaret Odası, Şoförler Odası, inşallah sizlerle, Belediyemizle, Meclisimizle burada Manisa’ya yakışacak ve Manisa’ya huzur getirecek bir taşımacılığı yaparız diye düşünüyorum. Şimdiden hayırlı olsun diyorum. Konuşarak, anlaşarak olan sorunları da biran evvel gündeme geçirerek Manisa’mız için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Raporu karşılıklı değerlendireceğiz
Manisa Belediyesi’nce kurulan Servis Araçları Yürütme Komisyonu’nun çalışmalarını tamamlamak üzere toplantıyı gerçekleştirdiklerini ifade eden Manisa Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mümin Deniz de, “Burada komisyon tarafından gerek Manisa ili içerisindeki mevcut servis araçlarının yapılan hizmetinin nitelikleri, gerekse diğer illerde yapılan servis hizmetlerinin yerinde yapılan incelemeler neticesinde ortak bir noktada buluşmak suretiyle rapor hazırlandı. Bu komisyonumuz hazırlamış olduğu bu raporu tabi ki Encümen’e sunacak. Bu prosedür gereği Encümen karar vermeden, gerek harçlar konusunda, gerek yönetmelik konusunda detaylar bu mevzuata işlenmiş olacak. Çünkü yarın Belediye bu uygulamaya girdiği zaman servis araçlarının çokluğu, sıkıntılarının çözümü noktasında mutabakat sağlamış olalım. Bizim temeldeki hedefimiz buydu zaten. Bugün burada raporun karşılıklı değerlendirilmesini yapacağız. Bu değerlendirmeler neticesinde gerek harçlar, gerek öneriler konusunda hemfikir olduğumuz takdirde sonuçlandırmış olacağız. Ama bugün neticelenir, ama neticelenmez süreç bu şekilde devam edecek” diye konuştu.
Manisa’da servis araçlarına bir düzen getirilmesi gerekiyor
Düzenlenen toplantı nedeniyle Manisa Belediyesi’ne teşekkür eden Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Tamer Balatlı ise, “Bu servislerin üç ayağı var. Biri Ticaret ve Sanayi Odası, biri Şoförler Odası, diğeri de Manisa Belediyesi. Ama bir diğer ayağı da biz Manisa’da yaşayan vatandaşlar. Hepimiz Manisa’da yaşıyoruz. Gerçekten servis araçları hep Manisa’nın kanayan yarasıdır. Belli saatlerde Manisa trafiğinin ne kadar sıkıştığını, vatandaşların ne kadar mağdur olduğunu hepimiz görüyoruz. O nedenle bu çalışmaları başlattığı için Manisa Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum. Bir işe başlamak, bitirmenin yarısıdır. Biz bu işi layıkıyla yapacağımıza inanıyorum. Manisa’da servis araçlarına bir düzen getirilmesi gerekiyor. Uzun yıllardan beri bu kanayan yaraya nihayet parmak basılıyor. Bu nedenle ben bir kez daha teşekkür ediyorum, çalışmanın hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.