SENDİKALAR ARASINDA TOPLU SÖZLEŞME SAVAŞI

Türkiye Kamu Sen Manisa İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Manisa Şubesi Başkanı Mustafa Genç, "Kamu çalışanlarının iki yıllık geleceği karartılmıştır" dedi. Memur Sen Manisa İl Temsilcisi Mehmet Emin Sofuoğlu, toplu sözleşmede yetkili sendika olmalarının diğer sendika kuruluşlarını rahatsız ettiğini iddia etti.

SENDİKALAR ARASINDA TOPLU SÖZLEŞME SAVAŞI

SENDİKALAR ARASINDA TOPLU SÖZLEŞME SAVAŞI

Türkiye Kamu Sen Manisa İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Manisa Şubesi Başkanı Mustafa Genç, "Kamu çalışanlarının iki yıllık geleceği karartılmıştır” dedi. Memur Sen Manisa İl Temsilcisi Mehmet Emin Sofuoğlu, toplu sözleşmede yetkili sendika olmalarının diğer sendika kuruluşlarını rahatsız ettiğini iddia etti. 

Türkiye Kamu Sen Manisa İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Manisa Şubesi Başkanı Mustafa Genç, Memur-Sen ve hükümet arasında gerçekleşen toplu sözleşmeyle ilgili açıklamalarda bulundu. Toplu sözleşmede varılan uzlaşmanın başarısızlık olduğunu savunan Genç, şöyle konuştu: “Kamu çalışanlarının 2014 ve 2015 yıllarındaki kazanımlarını ilgilendiren toplu sözleşme süreci Ağustos ayında başladı. İkinci oturumu 6 Ağustosta yapılan konuşmada, bayramdan sonra 13 Ağustos'ta toplanmak üzere dağılan heyetten sonraki süreç resmen alenen masada yaklaşık 2,5 milyon memur aileleriyle birlikte 20 milyon vatandaşın iki yılı karartılmıştır. Toplu sözleşme sürecinin bitimine hakem heyeti süreci eklenirse daha 23 gün varken kapalı kapılar arkasında Memur-Sen masada kamu çalışanlarının iki yıllık bütün geleceğini karartmıştır.” 
“Bir günde 11 hizmet kolunun 1150 problemi görüşülebilir mi?” diyen Genç, sözlerine şöyle devam etti: “1150 talepten metne ancak 40 tanesini yazdırabildiniz ve bunların çoğu çok önemli karar değil. Kimi aldatmaya çalışıyorsunuz, memurları mı, kendinizi mi? Aldığınız 123 TL zam değil mi? Ballandıra ballandıra anlattığınız sadece 123 TL zam ve memurların 1 milyon 600 bini sadece 123 TL zam alacaktır.2014 yılında enflasyon farkı istemeyi dahi akıl edemediniz. 4+4 ya da 5+5 zam alabilmek işten bile değildi ama sizler sadece 123 TL'ye imza atarak, 1 milyon 600 bin memurun zararına açıkça göz yumdunuz. 2015 yılı çok uzakta değil, 2015 Ocak ayında öğretmen dahil, tüm memurlar ve emekliler sadece yüzde 3 zam aldığında sizi nasıl yad edecekler? Hiç bunları düşündünüz mü? Hani 4 C'liler için kadro kırmızı çizginizdi. Ahmet Gündoğdu, açıklamasında 4 C lilere kadro vazgeçilmezimiz, diyordu? Ne oldu, 2010 yılında söz verilen aile yardımı ve çocuk yardımı verilince 4 C'linin problemi bitecek mi? 4 C liler, bunlarla, dışlanmışlık duygusundan kurtulabilecek mi? İş güvencesine sahip olabilecekler mi?"

 

RAHATSIZ OLDULAR

 

Eğitim Bir-Sen Manisa Şubesi Başkanı ve Memur Sen Manisa İl Temsilcisi Mehmet Emin Sofuoğlu, toplu sözleşmede yetkili sendika olmalarının diğer sendika kuruluşlarını rahatsız ettiğini iddia etti. 
Eğitim Bir-Sen Manisa Şubesi Başkanı ve Memur Sen Manisa İl Temsilcisi Mehmet Emin Sofuoğlu, yazılı açıklama yaptı. Sofuoğlu, yazılı açıklamada şunları söyledi: “7 Ağustos Çarşamba günü imzalanan toplu sözleşme sonucunda kamu görevlilerinin geneline ve hizmet kollarına mahsus kazanımlar, imza ve itiraz yetkisi olmayan konfederasyonlar tarafından ısrarla değersizleştirilmeye çalışılıyor. Toplu sözleşme masasında sembolik olarak ve seyirci konumunda oturan konfederasyonların bu tutumları, heybelerinde karalamak ve nispetten başka malzeme olmayışından kaynaklanıyor. Kamu görevlileri için kazanım üretme seçeneğinden haberdar olmayanların ve yetkiyi, kamu görevlilerinin satış fırsatı olarak görüp kullananların gerçeklere gözlerini kapatarak 7 Ağustos 2013’de imzalanan toplu sözleşmeleri yetersiz bulmaları, kendilerinin yetkili olduğu dönemdeki başarısızlıkları karşısında ancak kara mizah olabilir.”
Bazı sendikaların karalama kampanyası yürüttüğünü iddia eden Sofuoğlu, şöyle konuştu: “2014 yılında taban aylık dışında herhangi bir maaş /ücret kalemine artış gelmediği tespiti yaparak genel toplu sözleşmeyi değersizleştirmeye çalışmaları bizim onlardan beklediğimiz bir tutumdu. Ancak, bu tutumlarıyla kendilerini ele verdikleri ve beceriksizliklerini itiraf ettiklerini fark edemediler. Onların bütün maaş kalemlerine artış yaparak alamadıklarını Memur-Sen’in sadece taban aylığını kullanarak alması onlara ağır geldi. Bizim kusurumuz da, yetkiyi sırayla kaybeden bu iki konfederasyona ağır gelen ve havsalalarının almayacağı işleri başarmaktır.”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.