SEKİZ EYLÜL HASTANESİ'NDEN HALKA ÖNEMLİ UYARI

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü'nde Özel Sekiz Eylül Hastanesini ziyaret eden herkesin, tansiyonu ölçülerek tansiyon takip kartı dağıtıldı. Ayrıca hipertansiyon hastalığında sağılıklı beslenmenin önemi, ziyaretçilere meyve ikramı ve bilgilendirme broşürü sunularak anlatıldı.

SEKİZ EYLÜL HASTANESİ'NDEN HALKA ÖNEMLİ UYARI


SEKİZ EYLÜL HASTANESİ’NDEN HALKA ÖNEMLİ UYARI

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü’nde Özel Sekiz Eylül Hastanesini ziyaret eden herkesin, tansiyonu ölçülerek tansiyon takip kartı dağıtıldı. Ayrıca hipertansiyon hastalığında sağılıklı beslenmenin önemi, ziyaretçilere meyve ikramı ve bilgilendirme broşürü sunularak anlatıldı.

Özel Sekiz Eylül Hastanesi Dahiliye Uzm. Dr. Gökhan Akgül  17 Mayıs Hipertansiyon gününde; Hipertansiyon nedir, niçin ortaya çıkar ve kaç tiptir, Hipertansiyona bağlı gelişen hastalıklar nelerdir?  Konularında konuşarak “Sessiz katil”olarak adlandırılan hipertansiyon hastalığının önemini vurguladı. “Tansiyonunuzu Mutlaka Takip Edin” diyen Dr. Akgül  konuşmasına şöyle devam etti.

HİPERTANSİYON NEDİR?
Hipertansiyon kan basıncının (tansiyonun) normal değerlerinden yüksek olması demektir. Kalp bir pompa gibi kanı atardamarlara gönderir. Daha sonra gevşer. Kalp kasıldığında kanı gönderdiği andaki basınç büyük tansiyonu, gevşediği sıradaki basınç ise küçük tansiyonu gösterir. Kan basıncı (tansiyon) yaş, cinsiyet, ırk, genetik özellikler, fiziksel aktivite, dinlenme gibi faktörlerden etkilenir. Bu nedenle tansiyonun günün farklı zamanlarında üç defa ölçülüp ortalaması alınmalıdır. Normal kan basıncı 120/ 80 mm hg(civa) basıncıdır (Halk arasında 12 ye 8 denir). Tansiyon bu değerin üzerinde ise kişi hipertansiyon hastası adayıdır. 140/ 90 mm hg üzeri ise hipertansiyon hastası olarak kabul edilir.

HİPERTANSİYON NİÇİN ORTAYA ÇIKAR? KAÇ TİPTİR? Hipertansiyon böbrekte oluşan rahatsızlık ve hormonal bozukluk sonucu ortaya çıkar. Nedeni bilinen bir durum olduğu için buna sekonder hipertansiyon denir. Çeşitli ilaçlar, beyinde oluşan tümör ya da hasar, kalpten çıkan damarın (aort) dar olması da bu duruma yol açar.

Hipertansiyonun diğer bir şekli olan primer (esansiyel) hipertansiyonun nedeni ise bilinmemektedir. Görülme sıklığı çok daha fazladır. Nedenleri arasında şişmanlık, kolesterol yüksekliği, sigara ve alkol kullanımı, ırk, cinsiyet, yaş, şeker hastalığı, psikolojik nedenler, fazla miktarda tuz alımı gibi bir çok sorun vardır. Tedavisi uzun sürelidir.

HİPERTANSİYONA BAĞLI GELİŞEN HASTALIKLAR NELERDİR?

Hipertansiyon, Damar tıkanıklığına yol açarak kalp, beyin, böbrek gibi hayati organlarda birçok hastalık ortaya çıkarır. Hastayı felç edebilir. Hipertansiyon, kalp hastalıkları için ana bir risk faktörüdür. Eğer tedavi edilmezse beyin dolaşımı, kalp, damar, göz ve böbrek  hastalıkları için ciddi oranda hastalık ve ölümlerde artışa neden olur.Hipertansiyon ölene kadar sizinledir. O yüzden hiç bir zaman iyileştim, ilacı bırakabilirim gibi bir şey düşünemezsiniz. Hayatınızı düzene sokmanız gerekir. Ayrıca bu bir yaşlılık belirtisi de değildir. Küçümsememelisiniz, çaresi vardır ve mutlaka tedavi edilmelidirHipertansiyon ciddi bir durumdur ve tedavisiz bırakıldığında vücuttaki bütün atardamarları ve organları hasara  uğratır sıklıkla  “sessiz katil ” olarak adlandırılır ve öldürücü olabilir.” Diyerek Hipertansiyon hastalığının önemini anlattı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.