banner278

ŞEHZADELER AVRUPA'YI GEZDİ

Manisa Özel Şehzade Mehmet Lisesi, öğrencilerine yönelik düzenlediği program kapsamında 17 öğrencisini gezi rehber öğretmenleri eşliğinde Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Macaristan ve Slovakya'ya götürdü

ŞEHZADELER AVRUPA'YI GEZDİ

ŞEHZADELER AVRUPA'YI GEZDİ

Manisa Özel Şehzade Mehmet Lisesi, öğrencilerine yönelik düzenlediği program kapsamında 17 öğrencisini gezi rehber öğretmenleri eşliğinde Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Macaristan ve Slovakya'ya götürdü.

Gezide Avrupa’nın farklı ülkelerinin kültür ve coğrafyaları ve bu coğrafyadaki Osmanlı’nın izlerini taşıyan başlıca yerler ziyaret edildi. Almanya Berlin'de Duvar Anıtı, Müze Adası, Brandenburg Kapısı, Potsdamer Platz, Alexanderplatz, Televizyon Kulesi, Çek Cumhuriyeti Prag'da, Eski Kent Meydanı, Yeni Kent Meydanı, Charles Köprüsü, St Nicholas Kilisesi, Prag Kalesi, Franz Kafka’nın Evi, Avusturya Viyana'da St. Stephan katedrali, Opera binası, Macaristan Budapeşte'de Kahramanlık Meydanı, Geller Tepesi, Gül Baba Türbesi, Slovakya'nın başkenti Bratislava'da Bratislava Sarayı, Bratislava Kalesi, Tuna Nehri, Michalska Kapısı, St. Martin Katedrali, Eski Şehir olmak üzere toplam 2 bin 500 km. yol yapılarak eğitim içerikli bir gezi programı düzenlendi.
Geziye katılan öğrenciler, "Gezinin asıl heyecan verici yanı, gezmiş olduğumuz bu coğrafyada Osmanlının birebir izlerini yakından görmüş olmak, gezi boyunca en çok etkilendiğimizi yer ise Gül Baba Türbesi oldu." dediler. Gül Baba hakkında kısaca bilgi veren öğrenciler, "Gül Baba’nın sayısız savaşa katıldıktan sonra, 1526 yıllında Kanuni’nin daveti üzerine Budin seferine katıldı ve 1531 yılında Budin’e geldi. 10 yıl burada yaşadı. 1 Eylül 1541 yılında ise vefat etti. Ordu sefere çıktığında, Osmanlı Yeniçeriler döneminde, askerlerin ruhlarını güçlendirmek için dervişler, saz ozanları da sefere katılıyor, mola zamanlarında dualar okunuyor, destanlar söyleniyordu. Gül Baba, savaşlara katılan dervişlerden biriydi. Hacı Bektaş Veli, Yeniçeriler için pir olarak kabul ediliyor ve dolayısıyla Yeniçeriler Bektaşi dervişlerine derin saygı gösteriyorlardı. Gül Baba'nın Budapeşte'deki cenaze namazına 200 bin kişinin katıldığı ifade ediliyor. Bektaşi dervişi, yalnız Türkler tarafından değil aynı zamanda Macarlar tarafından da çok sevilen ve halen Macaristan’da Gül Baba adıyla yaşatılan efsanevi bir kişilik.” dediler. Öğrenciler her günün sonunu alışveriş yaparak geçirdiler.
Gezide Berlin ve Prag’da bulunan Türk okulu ve Türk işadamları dernekleri de ziyaret edildi. Gezi sorumlusu rehber öğretmenlerinden Engin Gül, geziye katılan öğrencilerin en çok bu ülkelerdeki Osmanlı izlerinden ve Türk okullarında görev yapan Türk öğretmenlerin insaniyet ve fedakarlıklarından etkilendiğini ifade etti. Gülş, geziler sayesinde öğrencilerin kendilerine olan cesaretlerinin arttığını belirtti. Gidilen ülkelerde gönüllü olarak Türkiye'nin tanıtımını da yaptıklarını aktaran Gül, "Her gittiğimiz ülkenin kendine göre bir kültürü ve yaşantısı var. Gezi sayesinde öğrencilerimiz bunları görme fırsatı buluyor. Ayrıca öğrencilerimiz girişimcilik adına cesaret de kazanıyor. Mesela velisi işadamı olan öğrencilerimizin babası 'Belki ileride bu ülkelere ihracat yaparız. Çocuğum oraları görsün, öğrensin' diye gönderiyor." dedi.
Okul müdürü Giray Kara, yurtdışı ve yurtiçi gezilerin ve sosyal etkinliklerin devam edeceğini, öğrencilere ufuk ve tecrübe kazandırmak amacıyla yapılacak her işe hazır olduklarını belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.