banner278

ŞEHİT ÇOCUKLARININ TAMAMINA KAMUDA İŞ HAKKI VERİLMESİNİ İSTEDİ

370 sıra sayılı kanun tasarısının 8 inci maddesindeki konuşması sırasında şehit olan babasının naşı başında nöbet tutan üç çocuğun resmini TBMM Genel Kurulunda gösteren MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, "Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak şehitlerimizin çocuklarının hepsine kamuda iş hakkı verilmesini istiyoruz.

banner292
ŞEHİT ÇOCUKLARININ TAMAMINA KAMUDA İŞ HAKKI VERİLMESİNİ İSTEDİ


ŞEHİT ÇOCUKLARININ TAMAMINA KAMUDA İŞ HAKKI VERİLMESİNİ İSTEDİ   370 sıra sayılı kanun tasarısının 8 inci maddesindeki konuşması sırasında şehit olan babasının naşı başında nöbet tutan üç çocuğun resmini TBMM Genel Kurulunda gösteren MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak şehitlerimizin çocuklarının hepsine kamuda iş hakkı verilmesini istiyoruz.

Sayın Başbakan üç çocuk diyor. Ancak son çıkan kanun ile şehitlerimizin çocuklarından sadece birine kamuda iş hakkı veriyoruz.  Ben de Sayın Başbakan ve AKP milletvekillerine soruyorum. Şehidimizin bizlere emaneti olan bu çocuklardan hangisine sahip çıkacaksınız? Devlet olarak Şehidin bir çocuğuna sahip çıkacaksak neden az üç diyorsunuz? ”diye sordu
370 sıra sayılı kanun tasarısının 8 inci maddesi üzerine TBMM Genel Kurlunda Konuşan MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “  Anayasamızın 10 maddesinde “ Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.” ifadesi yer almaktadır. Anayasanın 61 inci maddesinde " Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malûl ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar." hükmü bulunmaktadır.  Şehitlerimizin geride kalan dul ve yetimleri ile malûl ve gazilerimizin korunması yönünde gerekli tedbirlerin alınması, yaşam seviyelerinin toplumda kendilerine yaraşır seviyeye çıkarılması devletimizin temel görevlerinden biridir. “ dedi. 
Şehit çocuklarının tamamının işe yerleştirilmesi gerektiğini söyleyen MHP’li AKÇAY, “ 6353 sayılı kanun ile şehit ailelerine ikinci imkânı tanınmıştır. Şehitlikten doğan iş hakkının birini eşi ya da çocukları diğerini ise anne, baba veya kardeşleri kullanabilmektedir. Şehidimizin iki veya üç çocuğu olduğu durumlarda ikinci iş hakkı şehidin kardeşlerinden birine verildiğinden şehidin çocuğu açıkta kalmaktadır. Bu durum şehidin eş ve çocukları ile anne baba ve kardeşleri arasında anlaşmazlıklara ve dargınlıklara ve parçalanmalara neden olmaktadır.” dedi 
Şehit uzman çavuş Yücel Koç’un cenaze törenindeki resmi TBMM Genel Kuruluna gösteren AKÇAY, “ Resimde gördüğünüz çocukların babası jandarma uzman çavuş Yücel Koç 21 Mayıs 2008 tarihinde Mardin Nusaybin’de mayın patlaması sonucu şehit olmuştur. Şehidimize Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diyorum. Şehidimizin babası cenaze merasiminde ''Vatan sağ olsun. Oğlumun kanı yerde kalmayacaktır'' demiştir. Şehidimizin eşi ise : “Yüceller ölmez. Buradaki herkes bir Yücel'dir. Üç oğul büyütüyorum. Onlar da babaları gibi kahraman olacak'' demiştir. Sayın Başbakan üç çocuk diyor ya. Şehidimizin bizlere emanet ettiği üç evlâdımız şehit babalarının naşı başında nöbet tutuyor. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak şehitlerimizin çocuklarının hepsine iş garantisi verilmesinden yanayız.  Ancak son çıkarılan kanun ile biz bu evlatlarımızdan sadece birine kamuda iş imkânı veriyoruz. Diğer ikisine siz gidin kendinize iş bulun diyoruz. Resimdeki çocukların sizce hangisine sahip çıkalım? Hangisine iş imkânı verelim? Hangisine sen git kendine iş bul diyelim? Bu kararı AKP milletvekillerine bırakıyorum. Bir de Sayın Başbakan’a sormak istiyorum:  Devlet olarak Şehidin bir çocuğuna sahip çıkacak isek neden az üç diyorsunuz? Şehitlerimizden evli olup iki veya üç çocuklu Şehidimizin sayısı 300 civarındadır.  Son çıkarılan 6353 sayılı kanun ile 8.000 Şehit yakınını iş sahibi yapan devletimiz elbette yaklaşık 300 şehidimizin ikinci veya üçüncü çocuklarına sahip çıkacak güçtedir. Çocuk Esirgeme Kurumlarındaki kimsesiz çocuklarımıza iş imkânı sağlayan devletimiz 300 şehidimizin çocuklarını sahipsiz mi bırakacaktır?  Gelin bu vatan uğruna şehit olan kardeşlerimizin çocuklarının tamamına hiçbir sınırlama yapmadan iş hakkı verelim. Ayrıca gazilere de ikinci iş hakkı verelim. ”dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.