banner271

SARUHAN OTEL YANINDAKİ ALANIN GELECEĞİ BELİRSİZ

Manisa Belediyesi Ekim ayı Meclis Toplantısı'nda Saruhan Oteli önündeki arsanın satışı ile ilgili önerge de görüşüldü.

SARUHAN OTEL YANINDAKİ ALANIN GELECEĞİ BELİRSİZ

SARUHAN OTEL YANINDAKİ ALANIN GELECEĞİ BELİRSİZ

Manisa Belediyesi Ekim ayı Meclis Toplantısı’nda Saruhan Oteli önündeki arsanın satışı ile ilgili önerge de görüşüldü.

Belediyenin projelerini gerçekleştirmek üzere gündeme getirdiği Saruhan Otel önündeki arsanın satışı ile ilgili CHP Grubu adına söz alan Hüseyin Erkenci, CHP’nin satışlar konusunda kırmızı çizgilerinin olduğunu dile getirdi. AK Parti Grup Başkan Vekili Ömer Faruk Çelik ise, söz konusu alanda büyükşehir olacak Manisa’nın belediye hizmet binasına ihtiyaç duyacağını savunarak, alanda belediye hizmet binasının yapılmasını istedi.

ERGÜN'DEN SERT TEPKİ

Manisa Belediyesi’ne ait sadece gayrimenkul olarak iki tane yer olduğunu belirten Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Biri Oda-Dernekler Projesi’nin yapılacağı yer, 6 bin 100 metrekare. Geçtiğimiz ay onunla ilgili ret kararlarından sonra Meclis’in başlangıcında da projeler noktasında anlattığımda düşüncelerimizi paylaşmıştık. İkinci kalan tek yer de geçen dönemde alelacele, ruhsatsız bir şekilde başlatılan Belediye hizmet binası ve şuanda da mahkemesi devam ediyor. Burada da mevcut belediye hizmet binasından ticari alana çevrilmesi yapıldı. 8 bin 500 metrekarelik yer, 12 bin 400 metrekareye çevrildi. Orada şimdi biliyorsunuz yan tarafında geçen dönem yine Belediye’ce satılan 12 bin metrekarelik Magnesia Alışveriş Merkezi de geçtiğimiz 2 ay öncesi Manisalıların hizmetine girdi. Şimdi bunun bir bütünlük arz etmesi noktasında, buranın kat karşılığı çıkması noktasında düşündük, arkadaşlarımızla da tartıştık. Ama kat karşılığı konusunda her ne hikmetse, Meclis’ten geçmediği için biz de Oda-Dernekler Projesi’nin Belediye bütçesinden yapılması kararı alındığından dolayı; yine geçtiğimiz ay Meclis’imizce yeni toplu konut alanı olarak ilan ettiğimiz Turgut Özal Mahallesi’ndeki 750 konutun yapıldığı yerin hemen yanındaki yer. Orada da en az 2 bin konutluk bir alan sosyal konutlar üretimi bizim planlarımız dahilinde. En az 300 ile 500 daire arasında bir konut hamlesini Manisa’da hayata geçirebilmek için Manisa Belediyesi’nin finansmana ihtiyacı var” dedi.
Oda Dernekler ve sosyal konutlar projelerine finans sağlamak amacıyla bu satış teklifini meclis gündemine getirdiklerinin altını çizen Başkan Ergün, “Söylediğim iki tane yer var. Biri Oda-Dernekler projesi, tahmini 20 milyon TL civarında ihalesi yapılabilir. Diğeri de 300 ile 500 konut arasında yapılması planlanan toplu konutlar.Şuanda onun da çalışmalarını başlattık, inşallah önümüzdeki ay yetiştirebilirsek, bunu da Meclis’imize getireceğiz. Burada belediye olarak İshak Çelebi Mahallesi başta olmak üzere, mevcut Turgut Özal Mahallesi’nde ve Nurlupınar Mahallesi’ndeki Turgutlu Yolu ile tren yolu arasında kalan yine imar plan revizyonu kapsamında değişiklik yapılması düşünülen yerdeki evlerin yerine konut üretmek amacıyla finans kaynağı sağlamak için bu fikri getiriyoruz. Bunun dışında başka hiçbir amaç yok. Satış kararı alınması durumunda mevcut müteahhit firmayla olan problemin çözülmesi şartıyla alan firma, oradaki mahkeme problemini de tamamını üstlenmek şartıyla ihaleye girebilecek. Bunu madde olarak koyma düşüncesindeyiz.” diye konuştu.

“İŞ YAPTIRMAMAK İÇİN HER ŞEYE HAYIR DİYORSUNUZ”
Durdurulan belediye hizmet binası çalışmalarıyla ilgili konuşan Başkan Ergün, “Belediye kendi müdürleri, memurları, mühendisleri bu projeyi alelacele seçim öncesi getirilen projeyi startını vermiş. Onay almadan, ruhsat almadan vermiş. Bununla ilgili 3 tane üniversite rapor verdi mahkemeye. ODTÜ de dahil olmak üzere 3 üniversitenin vermiş olduğu raporlarda şunlar yazıyor açıp okursanız; ‘bu inşaat bu statik donatılarla, bu demir hesabıyla yapılamaz’ deniyor. Hala mahkemesi devam ediyor. Bekleyeceğiz yargı kararını sonuç itibariyle. Mart ayında getirmiş olduğumuz teklifte biz o projeyi kat karşılığı yapma suretiyle bir avam proje hazırladık. Ama her ne hikmetse zaten siz her şeye karşı çıkıyorsunuz. Yaptırmamak için her şeye hayır diyorsunuz. Önceki meclislerde bu alana kat karşılığında bir proje getirdik, ona da orandan karşı çıktınız. Bunu da kat karşılığında bugün getirsem yine hayır diyeceksiniz. Bu kat karşılığı yapılma avam projesiydi. Onunla ilgili de biz 8 ay gibi bir süre ön avam proje çalışması yapmıştık. Fakat yine meclise takıldı. Şimdi bu kat karşılıklarına da hayır diyeceğiniz için artık buranın satışının daha uygun olacağı düşüncesine geldiğimizin bilinmesini istiyorum” dedi.

“BELEDİYE’NİN BÜTÜN ARSALARINI 34 TRİLYONA SATTINIZ”
Manisa Belediyesi’ne ait arsaların geçmiş dönemde yok pahasına satıldığını tüm Manisalıların bildiğini ifade eden Başkan Ergün, “Şimdi burada birbirimize demagoji yapmayalım. Sonuç itibariyle bunlar yaşandı, geldi, geçti, bitti. Satılsın satılmasın. Çok da benim umurumda da değil. Manisa’da şu iki tane projenin yapılmaması, yerel yatırımların gelmemesi için buna hayır dediğinizi biliyoruz. Ama 34 trilyona Manisa’da Belediye’nin bütün arsalarını Teras’ından, Ufuk Plazasından, Evkurundan, Köfteci Ali’sine kadar sattığınızı da unutmayın. Manisalılar bunların hepsini biliyor. Sonuç itibariyle bununla ilgili satış yetkisini Meclis’e getirme noktasında burada gündeme alıyoruz. Bu projeleri Manisa Belediyesi kendi bütçesinden borçlanmak suretiyle de yapabilir. Ama bir başka alternatif mahkeme sürecinden çıkacak kararı beklemekten başka çaremiz kalmıyor. Biz burada bir çözüme götürelim, oradaki yarayı kapatalım düşüncesiyle bunu hayata geçirebilmenin çabasındayız. Buna da hayır derseniz, benim söyleyeceğim başka bir lafım yok” dedi.

“MANİSALI BUNUN HESABINI SORACAKTIR”
Konuşmaların ardından satış yetkisinin verilmesi ile ilgili oylamaya geçildi. Yapılan oylama sonucunda MHP Grubu’nun kabul oyuna karşılık, AK Parti, CHP ve Bağımsız gruplarının ret oyuyla talep reddedildi. Maddenin reddedilmesinin ardından bir konuşma yapan Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Ben çok fazla yorum yapmak istemiyorum. Ama bu son alınan satıştaki ret kararı, Manisa’da Milliyetçi Hareket Partisi’nin başkanlığında bulunan Belediye’nin Cengiz Ergün ve partinin grubunun Meclis üyelerinin yapmak istediklerini yaptırmamak hareketidir. Elini kolunu bağlama hareketidir. Ama vatandaşlarımız bunun cevabını inşallah sokakta sizlerle karşılaştığında yüzünüze söyleyerek, bunun en iyi cevabını verecektir. Kendi partisine hainlik yapanların hesabını soracaktır. Sonuç itibariyle fazla söze de gerek yok. Kendini başkan yardımcılığı isteme hevesiyle 5 bin lira maaş şartını, kızını yüksek maaşla şirket veya Belediye’ye sokturma şartıyla pazarlığa oturanlara bu Manisa’da yer yoktur. Bunun da böyle bilinmesini istiyorum” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.