ŞAP HASTALIĞI AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLIYOR

Manisa'da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nün "Hayvan Hastalık ve Zararlıları İle Mücadele" programı kapsamında büyük baş hayvanlara şap aşılama kampanyası başlatılacak.

ŞAP HASTALIĞI AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLIYOR

ŞAP HASTALIĞI AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLIYOR

Manisa’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün “Hayvan Hastalık ve Zararlıları İle Mücadele” programı kapsamında büyük baş hayvanlara şap aşılama kampanyası başlatılacak.
Aşılamalar Manisa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerinde görevli; 48 veteriner hekim ve 46 veteriner sağlık teknisyeninden oluşan aşılama ekipleriyle tüm ilçelerde ve köylerde yürütülecek. 17 Eylül’de başlayacak aşılamalar 2 ay devam edecek ve büyükbaş hayvanların tamamı, Bakanlığın temin edeceği aşılar ile uygulama ücreti hariç, ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Başlayacak aşılama kampanyası ile ilgili açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, “Çift tırnaklı hayvanlarda et ve süt veriminde büyük ekonomik kayıplara neden olan ve direk tedavi edilemeyen Şap (TABAK) Hastalığı mücadelesinde en etkili yol olan aşılamadır. Üreticilerimizin, besledikleri hayvanların sağlıklı olmaları açısından, hem kendileri hem de tüm hayvancılık yapan yetiştiricilere karşı olan sorumluluğunun gereği olarak, hayvanlarını mutlaka aşılatmaları gerekir. Aşılama çalışmaları yapılacak olan yerlerde önceden duyurular yapılmakta ve tüm yetiştiricilerimizin aşılama kampanyasına katılımı amaçlanmaktadır. Yine hayvan sevklerinde aşısız hayvanların nakline izin verilmeyecek ve Veteriner Sağlık Raporu düzenlenmeyeceğinden üreticilerimizin tüm hayvanlarını aşılatmaları önem arz etmektedir. Büyükbaş hayvanlarımızı Şap hastalığından korumak için tüm büyükbaş hayvanların kampanya döneminde aşılanması önemli olup, Aşı yaptırmayanlar hakkında 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu 36.maddesinin birinci fıkrası (a) bendine göre ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu hükümleri gereği idari para cezası verilecektir” dedi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, halk arasında 'Tabak' diye de bilinen şap hastalığının dünya hayvancılığının en önemli problemlerinden birisi olduğuna dikkat çekerek, “Ülkemizde ve ilimizde her yıl görülmekte olan şap hastalığı hayvanlarda et ve süt veriminde büyük kayıplara, genç hayvanlarda ölüme, gebe hayvanlarda ise, yavru atmaya neden olmaktadır. Bu hastalıkla mücadele etmek için ilk başta hastalığa duyarlı hayvanların iki aylıkken birinci, bir ay sonra ikinci ve daha sonra altı ayda bir periyodik olarak aşılarının yapılması gerekmektedir. Hastalıkla mücadele kapsamında yapılacak olan yoğun aşılama çalışmaları neticesinde, hastalığın yayılmasının engellenmesi ve mevcut hastalık mihraklarının söndürülmesini amaçlıyoruz. Manisa’da bulunan tüm büyükbaş hayvan üreticilerimizin aşılama kampanyasına katılacağına ve aşılama kampanyasının başarılı geçeceğine inancım tamdır” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.