SALİHLİ EKONOMİSİ MASAYA YATIRILDI

Manisa’nın Salihli ilçesinde Ticaret Borsası tarafından Bizim Ev Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen toplantıda ‘Salihli Ekonomisinde Salihli Ticaret Borsası ve Bankaların Rolü’ konusu ele alındı.

SALİHLİ EKONOMİSİ MASAYA YATIRILDI

SALİHLİ EKONOMİSİ MASAYA YATIRILDI

Manisa’nın Salihli ilçesinde Ticaret Borsası tarafından Bizim Ev Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen toplantıda ‘Salihli Ekonomisinde Salihli Ticaret Borsası ve Bankaların Rolü’ konusu ele alındı.

Yemekli toplantının açılış konuşmasını Salihli Ticaret Borsası Başkanı Hüsnü Tuğrul yaptı. Tuğrul; “Bu toplantıda iki sektörün temsilcilerini bir araya getirmekten dolayı son derece mutluyum. Birisi sermaye dağıtan banka sektörü, diğeri ise bu sermayeyi alıp yatırıma dönüştürmek için çaba harcayan üyelerimiz. Herkesin bildiği gibi ilçemizin en büyük gelir kaynağı tarımdır. Tarımın dışında ilçemizde başka bir sektör gelişememiştir. 1980’li yıllarda ilçemizi bölgede ekonomik anlamda önde gelen isimlerdendir. Çevre ilçelerin ticaret merkezi halindeydi. Ancak o dönemlerde yapılan bir takım hatalardan sonra bir düşüş yaşandı. 1980’li yıllarda Salihli’de özel sektöre ait 30 adet tuğla, kiremit, 2 adet hayvan yemi, 3 adet un, 4 adet zeytinyağı, 2 adet salça ve konserve, 15 adet çırçır fabrikası faaliyetteydi. Günümüze baktığımızda ise 30 adet tuğla kiremit fabrikasından 5 tanesi, 15 adet çırçır fabrikasından sadece bir kaçı, un fabrikalarından faal olanı yok. Yem fabrikalarından sadece bir tanesi çalışmaktadır. O günlerde çevre ilçelerden işçi alırken bugün o ilçelere işçi göndermekteyiz. Bunun suçlusu da yine bizleriz. O günlerde çok iyi para kazanan tüccarlarımız ve fabrikalarımızın bir kaçı dışında diğerleri kazandıkları paraları yatırıma dönüştürememiş, kendilerini yenileyememiş kazandıkları paraları faizlerin yüksek olması nedeniyle bankalarda mevduat hesaplarına aktarmışlardır yada başka yatırım araçlarında kullanmışlar. Mevduatlarını üretime yönlendirememişler. O zaman mevduat sahipleri bankanın birinci sınıf müşterisi ticaret erbabı ise ikinci sınıf müşteri grubuydu. O dönem Salihlimiz için kayıp bir dönemdir. O dönemlerde Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nin Salihli’den giden sermaye ile kurulduğu söylenmiştir. Günümüze baktığımızda kaybeden bizler kazanan sermayeyi yatırıma dönüştüren Denizlililer olmuştur. Kısacası biz o treni kaçırdık. O günkü sermayeler bugün yok. Eldeki sermaye ile de o fabrika ve tesisleri kurmak çok zor. Ama pes etmemeliyiz. Herkes elini taşın altına sokacak ve üzerine düşeni yapacak. Borsamızda 2010 yılında 402 milyon 851 bin Tl’lik işlem gerçekleşmiştir. Bunun yüzde 50’si kuru meyveler 202 milyon 477 bin Tl. yüzde 16’sı mısır, arpa, buğday olmak üzere hububat ve mamülleri 66 milyon 023 bin Tl. yüzde 13’ü çeşitli gıda maddeleri et, süt yumurta zeytin 50 milyon 0 53 bin Tl, yüzde 13’ü kasaplık canlı hayvanlar, 53 milyon 086 bin Tl, yüzde 8’i diğer ürünler tekstil, bakliyat, kotasyon dışı ürünler 31 milyon 212 bin Tl. görüldüğü gibi ilçemiz ekonomisi tarıma dayalıdır. Sanayi tesis sayısı fazla değildir. Salihli ekonomisinin gelişmesi tarım ürünlerinin çeşitlendirilmesi, çiftçinin ürettiği ürünün değerlendirilmesi ve tarım ürünlerinin ihracata dönük sanayi ürününe dönüşmesi ile mümkün olacaktır” dedi.
Salihli’de bulunan banka şubeleri adına konuşan Türkiye İş Bankası Salihli Şube müdürü Hasan Sönmez ise; “1970’li yıllarda ekonomik anlamda sürekli gelişen Salihli 1980’li yıllardan sonra duraklama dönemine geçti. Ne oldu da birden Salihli gerişlere düştü? Salihli’nin ekonomik anlamda tekrar eski günlerine dönmesi için birlikte hareket edilmedilir. Bu konuda Salihlililere büyük görevler düşüyor. Çünkü günümüzde ekonomide ilişkilerini iyi kullananlar başarılı oluyor” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.