banner278

SAĞLIKTA YETKİ KİMDE

Sağlık Bakanlığı Teşkilat Yasasıyla il genelindeki yetkilerini Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği'yle paylaşan İl Sağlık Müdürlükleri, eski konumuna geri getirildi. Böylece Manisa'da da İl Sağlık Müdürü Mehmet Durdu Köş, sağlıkta en üst düzey yönetici oldu, bağımsız bir yapı gibi görülen Kamu Hastaneler Birliği ile Halk Sağlığı Müdürlükleri, Sağlık Müdürlüğü'ne bağlandı.

banner292
SAĞLIKTA YETKİ KİMDE

SAĞLIKTA YETKİ KİMDE   Sağlık Bakanlığı Teşkilat Yasasıyla il genelindeki yetkilerini Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’yle paylaşan İl Sağlık Müdürlükleri, eski konumuna geri getirildi. Böylece Manisa’da da İl Sağlık Müdürü Mehmet Durdu Köş, sağlıkta en üst düzey yönetici oldu, bağımsız bir yapı gibi görülen Kamu Hastaneler Birliği ile Halk Sağlığı Müdürlükleri, Sağlık Müdürlüğü’ne bağlandı.
Sağlık Bakanlığı illere gönderdiği genelgeyle, şehirde sağlık hizmetleri bakımından Valiye ve Bakanlığa karşı en üst düzeyde sorumlunun il sağlık müdürleri olduğunu açıkladı. Buna göre İl Sağlık Müdürü, protokolde Halk Sağlığı Müdürü ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri’nden daha ön sırada yer aldı.  Eski süreçte özellikle personel değişimi, atanması, ilde toplantı yapılması ve buna göre eylem planı belirlenmesi gibi konularda yetki kargaşası yaşanıyordu. Bakanlığın teşkilat yasası ile İl İdaresi Kanunu  çatışıyordu. Teşkilat Yasası’na göre gerek Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterlikleri gerekse Halk Sağlığı Müdürlükleri,  Valilik yerine direk olarak Ankara’daki kurumlara bağlıydı. Bu da bazı durumlarda illerde problem oluşturuyordu.
İŞ TAKİBİ SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDE Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı, Bakanlık ve bağlı kuruluşların taşra teşkilatlarının işleyişi konulu genelgeyle yetki karmaşalarında düzenlemeye gitti. Genelgede özellikle temsil, protokol ve yazışma konusunda İl Sağlık Müdürlüklerinin birinci derecedeki önemi vurgulandı. İl Sağlık Müdürlüğü’nün il genelindeki sağlık hizmetleri bakımından Vali’ye ve Sağlık Bakanlığı’na karşı en üst düzey sorumlu olduğu ve bakanın ildeki en üst düzeydeki yöneticisi olduğu açıklandı. Düzenleme sonrasında İl Sağlık Müdürü, il protokolünde Halk Sağlığı Müdürü ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri’nden daha ön sırada yer alıyor. Yazışmalarda İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Halk Sağlığı Müdürü ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri’ne gönderilen yazılar rica olarak iletilecek. Tam tersi durumda ise yazışmaların arz kaydıyla olacak. Düzenlemede illerde bağımsız bir yapı gibi görülen Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri ile Halk Sağlığı Müdürlüğü, Vali ve merkez teşkilatı ile ilişkilerini İl Sağlık Müdürlüğü üzerinden yürütecek. AYDA BİR KOORDİNASYON TOPLANTISI Ayrıca sağlık müdürlükleri il genelindeki kamu, özel ve üniversiteler dahil tüm sağlık kuruluşlarının sunduğu sağlık hizmetlerinin tamamının gerektirdiği koordinasyonu sağlamakla görevli olacak. Bu noktada İl Sağlık Müdürlüklerinin başkanlığında ayda bir defadan az olmamak şartıyla il koordinasyon toplantıları yapılacak. Bu toplantılarda uzlaşmaya varılan konuların ve karar tutanağında belirtilen işlerin takibi İl Sağlık Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilecek. Uzlaşma sağlanamayan konular yine Sağlık Müdürlükleri tarafından Sağlık Bakanlığı’na bildirilecek.
DENETLEME GÖREVİ YAPACAK Diğer yandan personel görevlendirme konularında ise Sağlık Müdürlükleri Valilik kanalıyla görevlendirme yapacak. Kurumlar arası uyuşmazlıklarda ise İl Sağlık Müdürlüğü hakemlik görevi görecek. İl Sağlık Müdürü’nün işbirliği ve istişare esasına göre görevlendirme gerçekleşecek. İl Sağlık Müdürlükleri süreçte sağlık hizmeti kalitesi, hasta hakları ve hasta memnuniyeti gibi konularda kamu, üniversite ve özel sağlık kuruluşlarını denetleyebilecek. Ayrıca veri ve bilgi paylaşımı konusunda gerek Halk Sağlığı Müdürlükleri gerekse Kamu Hastaneler Birlikleri İl Sağlık Müdürlüklerine her türlü kolaylığı sağlayacak. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı bu düzenlemeyle Manisa’da sağlık alanında en yetkili kişi İl Sağlık Müdürü Mehmet Durdu Köş oldu. Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Murat Türkyılmaz ile Halk Sağlığı Müdürü Ziya Tay ise İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı olarak görevlerini sürdürecek.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.